Tato dvanáctidenní cesta vás provede čtyřmi státy jižní části Afriky. Každý den vás čekají nové zážitky. Klidná cesta s mnoha zastávkami mezi Johannesburgem a Victoria Falls nabídne k poznání Jihoafrickou republiku, Svazijské království, Mozambik, Zimbabwe. Během cesty získáte unikátní pohled na kulturní a geografický koktejl vytvořený jižní částí afrického kontinentu. Sami jsme si vyzkoušeli.

Pokud byste chtěli můžeme zařídit pokračování v Botswaně či Zambii, nebo přelet na pláže Zanzibaru.

 • 4.1.-15.1.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 18.1.-29.1.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 12.4.-23.4.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 26.4.- 7.5.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 10.5.-21.5.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 24.5.-4.6.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 6.9.-17.9.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 20.9.-1.10.2018 Victoria Falls – Pretoria
Shongololo Jihovýchodní Afrika

Den 1: Pretoria, Johannesburg, Soweto

Jestliže přilétáte přesně na čas začátku vlakového programu, tak by váš přílet neměl být později než v 7:00 (jinak nemůžete absolvovat denní programy) a to na Johannesburg International Airport. Po přivítání na letišti vás čeká transfer do vlaku.

Gauteng je ekonomicky vůdčí region Jihoafrické republiky, kde se nachází největších městské aglomerace. Jméno regionu je odvozeno ze slova „Sotho = místo ze zlata“, které samo vypovídá o tom, že bohatství Gauteng získal právě díky tomuto drahému kovu.

Volit můžete z následujících programů:

 1. Pretoria

Ráno strávíte v Pretorii, správním hlavním městě Jihoafrické Republiky. Navštívíte sídlo prezidenta a ministrů Union Buildings, budovu ve stylu anglického kolonialismu navrženou Sirem Herbertem Bakerem a dokončenou v roce 1913. Tato stavba je nepřehlédnutelná, neboť přehlíží město od pohoří na jedné straně až k jihu. Během prohlídky města spatříte bronzovou sochu „Oom Paul (Kruger)“, významného búrského politika a prezidenta Transvaalské republiky. Tato socha s vůdcem a bojovníky dominuje náměstí Church, které je centrem města. Před odjezdem z Pretorie navštívíte ještě památník Voortrekker, který připomíná Great Trekof 1830.

 1. Soweto

Město, kde se zastavíte u památníku Hector Petersena. Uctívá památku jednoho z prvních studentů, jenž byl zabit v roce 1976 při povstání proti vládnímu apartheidu. V tomto městě se nachází největší nemocnice na jižní polokouli.

Vlak přes noc přejíždí mezi Johannesburgem a Nelspruit.

 Den 2. Panorama = motto dneška

Navštívíte vesnici Pilgrims Rest, žijvoucí muzeum, které bylo vyhlášeno státní památkou. Zlato bylo objeveno v této oblasti v roce 1873 a přivábilo sem více jak 1500 zlatokopů. Dnes je mnoho z původních domků zlatokopů opraveno a slouží jako obchůdky. Dále se vydáte ke kaňonu řeky Blyde, jenž je 26 km dlouhý a 800 metrů hluboký. Skály nad kaňonem určitě připoutají vaší pozornost a kontrast řeky a hor vás uchvátí. Z vyhlídky Boží okno se vám naskytne nezapomenutelný pohled na celý region. (program na celý den; cca 280 km)

Vlak pojede z Nelspruitu do Melelane.

 Den 3. Národní park Kruger

Tento světově proslulý národní park nabízí zážitky s divoce žijící zvěří, které jednoznačně patří k těm nejlepším na světě. Na 2 milionech ha půdy se nacházejí tak rozmanité životní formy, které nemají konkurenci. Park je světovou jedničkou v uplatňovaní ekologického přístupu k řízení . Endemických druhů stromů zde naleznete cca 336; 49 druhů různých ryb, 34 druhů obojživelníků, 114 druhů plazů, 507 druhů ptáků a 147 druhů savců. Cestu přírodním safari absolvujete v klimatizovaných autech. (celodenní program; cca 220 km)

Vlak vyjede z Malelane do Mozambiku.

 Den 4. Maputo (Mozambik)

Maputo hlavní město Mozambiku, nabízí vzrušující mix kultury a staveb stylů Afriky, Portugalska a časné koloniální kultury. Toto město se od ostatních afrických měst odlišuje. Zde zažijete pravou africkou pohostinnost. Starokatolický kostel sousedící s mešitou a pevností, viktoriánské panské sídlo a ostatní budovy představí toto zajímavé místo. Je to město kontrastů a vzruchu poskytující ideální místo pro sdružování lidí a podnikání.

Během programu tohoto dne získáte obrázek o charakteru tohoto města. Návštěvu místního trhu následuje zastávka ve staré Fortaleze, která pochází z roku 1769. Další zajímavé zastávky zahrnují starokatolický kostel, kulturní středisko, pomník Louis Ticharsdtské výpravy, sochu Samora Machele a Iron House. Cesta na pláž, kde si budete moci odpočívat a užívat si sluníčka nebo si jít zaplavat. Oběd (na vlastní náklady) si můžete vychutnat v jedné z restaurací specializované na jídla kuchyně Indického Oceánu.

Vlak navečer pojede z Mpaka směrem Svazijské království

 Den 5. Svazijské království

Pro tento výlet je nezbytné si vzít sebou pas. Vstoupíte do Svazijského království po silnici spojující tuto malinkou zemi s Jihoafrickou republikou. Během cesty se vám naskytne krásný pohled do údolí Ezulwini a na řeku Komati. Během tohoto dne se vám Svazijské království představí svým každodenním životem. Na trhu Swazi je k vidění rej činností a škála místních řemesel. Vyřezávané dřevo, pestrý textil a jemně pletené košíky to jsou výrobky, jimiž je Swazis proslulé. (program je na celý den, cca 400 km)

Den 6. Kapama Game Reserve

Ranní cesta do Kapama Game Reserve. Navštívíte projekt zaměřený na divoké psy a gepardy. Návrat do vlaku v době oběda. Vlak zamíří směrem do Lous Trichardt.

 Den 7. Den ve vlaku – Zimbabwe

Během tohoto dne budete moci relaxovat ve vlaku pozorováním okolní měnícím se krajiny tak odlišné od provincie Mpumalanga. Projedete Gauteng a Limpopo provincii. Hranice Zimbabwe překročíme u mostu Beit a vede do stanice Rutenga, kde vlak zůstane přes noc.

Oběd bude tento den servírován na palubě vlaku. Během cesty jsou vám k dispozici průvodci k zodpovězení všech vašich otázek.

 Den 8. Velké Zimbabwe (Great Zimbabwe)

Cesta vede z Rutenga přes zajímavou žulovou vrchovinu k Great Zimbabwe. Leží přibližně 30 kilometrů na jihovýchod od zimbabwského města Masvingo, v savanovém lese mezi kopci. V roce 1986 se Velké Zimbabwe stalo součástí světového dědictví UNESCO. Je to unikátní a působivá stavba opředená tajemstvími, která si z části podržela dodnes. Ruiny jsou od příchodu Evropanů centrem mnoha spekulací a dějištěm ideologií. První průzkumníci se domnívali, že stavbu nestavěli Afričané, kteří spíše používají ke stavbě dřevo a hlínu. Proč začali používat kamene je záhadou, protože ani v pozdějších letech po zániku Velkého Zimbabwe se k tomuto materiálu a v této kvalitě nevrátili. Proto vznikly různé fantaskní teorie. Především bílí osadníci dlouho odpírali původ pevnosti Afričanům. Nejznámější je teorie, že se jedná o bájné doly krále Šalamouna (doly Ofíru) či město královny ze Sáby. Původ byl přičítán též Féničanům, Arabům, Římanům či Indům. Procházku po těchto ruinách následuje oběd v Great Zimbabwe Hotel (na vlastní účet).

Do vlaku se vrátíte v Bannockburn a následuje noční cesta do Somabhula.

 Den 9. Antelope park

Tento den je určený k odpočinku v Antelope parku. Během tohoto dne si můžete dle svého uvážení objednat z následujících aktivit.

Do vlaku se vrátíte v Somabhula a do Bulawayo dorazí vlak během večerních hodin.

 1. Procházka s lvíčaty

Procházka s lvíčaty, která trvá zhruba jeden a půl hodiny a nabízí jedinečné příležitosti pořídit si úžasné fotky. Jedná se dlouhodobý projekt, který má za cíl vrátit do volné přírody potomky lvů žijících v zajetí. Lvi vás zde budou doprovázet na procházce. Věk lvíčat, se kterými se setkáte zblízka, je v průměru mezi 3 -15 měsíci. Lvíčata se pohybují po buši zcela volně bez obojků. Společně s lvíčaty můžete sledovat i ostatní zvěř žijící v tomto parku. Po návratu do tábora si ještě pohrajete s lvíčátky.

 1. Pronájem kánoe

Během zastávky v Antelope parku, je možné si pronajmout kánoi a sami plout po řece a pozorovat život ptáků.

 1. Game Drives

Hodinová projížďka na otevřeném safari autě po parku.

 1. Pohled z koňského hřbetu

Pouze pro zkušené jezdce. Projížďka parkem je na hodinu a půl.

 1. Sloní jezdectví

Třicetiminutová projížďka ve dvou na největším savci Afriky.

 1. Vyjížďka na lodi – pozorování ptactva

Během 45 min plavby po řece na desetimístné lodi budete sledovat zdejší ptáky.

Den 10. Bulawayo a národní park Matobo

Matobas znamená „plešatá hlava“ a toto pojmenování vhodně vystihuje charakter hory a žulových skal v okolní krajině. Zajímavá zastávka během tohoto programu je u hrobu Cecila Johna Rhodese, po kterém bylo Zimbabve původně pojmenováno jako Rhodesie. Další prohlídka je jeskyně křováků. Zde také bude čas na oběd (na vlastní náklady). Následuje návštěva přírodně historického muzea, které je největší svého druhu na jižní polokouli. Nakonec po projížďce městem navštívíte uměleckou galerii. (Program na celý den; cca 150km)

Přes noc vlak jede do stanice Date Station.

 Den 11. Národní park Hwange

První národní park Zimbabwe situovaný v severozápadním rohu země, známý pro svou lví populaci je největším územím země s volně žijící zvěří. Naleznete zde pestrou paletu savců a specifické druhy ptactva. Rozloha parku činí 1.462.000 hektarů, což je přibližně stejně velké území, jaké zabírá Belgie. V brzkých ranních hodinách se vypravíte do parku a v Sable Valley Lodge si vychutnáte snídani. Poté se vypravíte na dopolední pozorování zvířat. Oběd vás čeká (na vlastní náklady) v Sikumi Tree Lodge. Zde bude také možnost si trochu odpočinout u bazénu před další výpravou do volné přírody. (Program na celý den; cca 120 km)

Večer vlak odjíždí do Victoria Falls.

Den 12. Victoria Falls

Místní vodopády jsou největší na zemi a měří 1708 m na šířku. V průměru je padající vodní clona 0.92 m hluboká. Mlžný opar je od vodopádů cítit do 500 m a je viditelný z dálky 70 km. Pokud je řeka v plné síle, tak zde proteče 550 mil litrů vody za minutu. Protože jsou vodopády tak široké, je zde několik bezpečných vyhlídkových míst, ze kterých můžete pozorovat tuto úžasnou scenérii padajících proudů vody do propasti a mlžný opar, díky kterému se v okolí rozprostírá deštný prales. Tento prales je velkou atrakcí sám o sobě a některé stromy jsou pro snadnější orientaci označeny, např.: fíkovníky, mahagony, datlovníky aj. Výskyt ptactva je zde také hojný. Řemeslná výroba a obchůdky se suvenýry jsou připraveny se svými suvenýry..

 • 10:00 příjezd vlaku do Victoria Falls. Opuštění vlaku a transfer do Vámi zvoleného hotelu
 • 11:00 Setkání a procházka k přes město k Viktoriiným vodopádům
 • 16:00 Odpolední setkání a plavba při západu slunce po Zambezi
 • 18:30 transfer do hotelu, konec programu

Kupé – Shongololo Express – africké safari:

 • Emerald class : klimatizace, vlastní sprcha a toaleta, obývací prostor
 • Gold class : vlastní sprcha a toaleta

Co čekat na Shongololo safari

Každá Shongololo cesta zahrnuje vyzvednutí klientů na letišti a transfer k vlaku, cestu, ubytování na palubě, každý den snídani a večeři a aktivity mimo vlak, stejně tak jako transfer na letiště.

Dál se nabízejí speciální aktivity, které mohou být vybrány na palubě vlaku. Ne všichni chtějí dělat stejné věci ve stejný čas, a proto si každý může vybrat z nabídky dle vlastních představ.

vlakový program od 102.600,-Kč osoba

Co je v ceně? ↓

Termíny a ceny – vlakového safari Jihovýchodní Afrika

 • 4.1.-15.1.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 18.1.-29.1.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 12.4.-23.4.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 26.4.- 7.5.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 10.5.-21.5.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 24.5.-4.6.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • 6.9.-17.9.2018 Pretoria – Victoria Falls
 • 20.9.-1.10.2018 Victoria Falls – Pretoria
 • Orientační ceny 2018 : kupé Gold 102.600,-Kč, Emerald 127.800,-Kč os.
 • Vyžádejte si další podrobnosti. Ceny jsou orientační (mění se v závislosti na kurzu) a platí na osobu v plně obsazeném dvoulůžkovém kupé.

 

Cena programu zahrnuje.

 • transfer z letiště (hotelu) do vlaku
 • transfer z vlaku do hotelu
 • ubytování ve vlaku (dle programu)
 • vstupy do parků a program s průvodci, transfery
 • snídaně a večeře (+ dle programu)

V ceně není zahrnuto: letenky, obědy, prádelna, nápoje, spropitné, speciální programy, ubytování před zahájením programu, víza, pojištění, transfery mezi hotely a vlakem.

Podobné poznávací zájezdy

JAR - The Good Hope Tour

Jihoafrická republika
Při cestě vlakem Jihoafrickou republikou po 15 dní, hosté na palubě poznávají rozmanitost krajiny, pobřeží, kultury, životního stylu a kuchyně, které tato země, nesoucí přezdívku jihoafrická duha, nabízí. Program má i variantu pro golfisty. Ti si místo běžného programu některé dny zahrají na vyhlášených golfových hřištích Jihoafrické republiky.
 • 18.9.-2.10.2017 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 1.2.-15.2.2018 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 20.3.-3.4.2018 Kapské Město - Pretoria
 • 4.10.-18.10.2018 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 20.11.-4.12.2018 Kapské Město - Pretoria

Namibie Dune Experss

Shongololo Express
Namibie (12 nocí) je země uhrančivé krásy, hojnosti slunečního světla a neomezeného prostoru. Široký horizont a hustota obyvatelstva, která patří mezi nejnižší na světě, evokuje pocit svobody. Tento pocit tichosti a klidu vytváří úžasnou krajinu. Dobrodružství mezi dunami nabízí jedinečnou příležitost poznat drsnou realitu pouštní krajiny a spatřit přírodní fenomén, za kterým stojí miliony let eroze a vulkanické aktivity.
 • 12.7.-23.7.2018 Pretorie – Swakopmund
 • 26.7.-6.8.2018 Swakopmund - Pretorie

Nahoru