Mexiko 2017

Janina letí do neznáma

Vydáno 2. 5. 2017
První úsek Vídeň – Toronto je operován leteckou společností Austrian Airlines. Překvapilo nás samotné odbavení, které je celé automatizované.
Mexiko 2017

První úsek Vídeň – Toronto je operován leteckou společností Austrian Airlines. Překvapilo nás samotné odbavení, které je celé automatizované. Vše se řeší pomocí odbavovacích kiosků (měli jsme již předem online check in!), kde vyjede také proužek na zavazadla. Zavazadla se na odbavovací pás odevzdávají také pomocí počítače. Je to poněkud složité pro někoho, kdo tento systém vidí poprvé, a zvládli jsme až s asistencí. Samotný let nás mile překvapil, letadlo je dobře vybavené, sedadla s dostatečným prostorem na nohy. Palubní zábava parádní, s nejnovějšími filmy. Jídlo na palubě vynikající, servírují oběd krátce po vzletu a pak sendvič k večeři před přistáním. Před přistáním do Toronta se vyplňuje imigrační formulář (1 formulář na pár či rodinu).

Letiště v Torontu je dobře organizované. Byli jsme nasměrovaní na přepážku, kde se odevzdal imigrační formulář, a za chvíli jsme už čekali u gate. Dvě hodiny na přestup v klidu stačí. U gate jsou stolečky s židlemi a iPady, které mohou cestující využívat, včetně zásuvek např. na nabití telefonu (nutná redukce!).

Druhý let Toronto – Cancun operuje Air Canada Rouge, nízkonákladový dopravce. Letadlo je prostorné a máme dostatečný prostor na nohy. Sedadla bez obrazovek na palubní zábavu. Let trvá cca 5 hodin, po 2 hodinách začínám kýchat – mám dojem, že letadlo nikdo nevysál od jeho sestavení ? Po celou dobu letušky téměř nevidíme, kromě jednoho kolečka s nealko nápoji (zdarma). Super servis opravdu nečekejte ? Jídlo je za poplatek. Před přistáním do Cancunu se vyplňují 2 formuláře – první je zvlášť pro každého cestujícího a druhý je společně pro pár či celou rodinu.

Přílet do Cancunu

Royal CasitasPo příletu se prochází první imigrační kontrolou, kde se odevzdává první formulář. Vrchní část si nechají a spodní ústřižek vám vrátí, nutno ponechat v pase pro odlet! Poté se vyzvednou kufry a jde se na poslední kontrolu, kde se odevzdá druhý formulář. Následuje příletová hala, kde je spousta stánků a nabídky taxi. Nemáte-li zařízený transfer, jednoduše lze zajistit při příletu. Kromě klasického taxi jsou i sdílené transfery, chcete-li ušetřit. My si bereme klasické taxi za 60 USD. Před budovou letiště nás čeká absolutní chaos, kde lidé stojí frontu na sdílené transfery, a zároveň se zde tlačí všichni předem smluvení řidiči s cedulkami a jmény jejich klientů.

První dojem z Mexika

Transfer z letiště trvá cca 35 minut, pohodlná jízda po místní dálnici. Na první pohled vidíme, že silnice jsou v Mexiku krásně značené, vč. ukazatelů na jednotlivé památky i hotely. Jedeme po dvouproudé dálnici, která kopíruje celé pobřeží Mayské riviéry (na moře vidět není, všude okolo jen divoká zeleň s palmami, sem tam vidíme městečko). Od prvního okamžiku na nás dýchá exotika ze všech směrů!

Náš řidič je moc milý a okamžitě se zajímá odkud jsme, zda jsme v Mexiku poprvé, jak dlouho tu budeme a co vše plánujeme podniknout ?

Po levé straně vidíme honosné vstupní brány k jednotlivým resortům, kde hlídá ostraha. Řidič musí u této brány vždy nahlásit koho veze, a ostraha kontroluje, zda naše jméno má na seznamu hotelových hostů. Zapisuje si a řidič musí záznam podepsat. Poté projíždíme skrz dlouhý pozemek resortu směrem k pobřeží a k hlavní budově lobby. A jsme tu!

El Dorado Royale + Casitas Royale

Areál El Dorado Royale je moc pěkný, ponořený do nádherných exotických zahrad plných palem a kvetoucích kytek. Jednotlivé Suite jsou ve 2- až 3- patrových domečkách. Všechny Suite jsou uvnitř zcela identické, dělí se pouze dle umístění v rámci resortu. Na každém rohu je nějaká restaurace, bar, a bazén. Resort je živý, všude lze vidět lidi jak sedí v restauracích či barech, a baví se, nebo jen tak lenoší u bazénu, či se prochází zahradami resortu.

Areál plynule přechází do části Casitas Royale, za kterou se rozhodně vyplatí si připlatit. Nádherné vilky s doškovou střechou jsou ponořeny do zeleně, každé „Ú“ má svůj bazén a swim up bar. Tato část je mnohem autentičtější a klidnější. Hosté mají oddělenou recepci a nadstandardní služby (concierge, výběr aromaterapie, atd). Rozhodně doporučuji individual Casita, které jsou vždy pár kroků od moře, a nabízí super soukromí a prostor.

Všichni zaměstnanci jsou velmi milí a usměvaví, na každém kroku zdraví „holáá“. Servis opravdu TOP, pořád se ptají jestli něco nepotřebujeme, a obsluha v restauracích atd je velmi rychlá. Na zahradě neustále někdo něco zametá, sbírá lístečky, zkrátka vše je vyladěné do detailu.

Co se nám tu líbilo – vynikající jídlo a neskutečně bohatý výběr restaurací snad se všemi světovými kuchyněmi, na které si vzpomenete. Jídlo á la carte, ale vždy minimálně jedna bufetová restaurace pro ty kteří spěchají nebo nemají rádi výběr z menu. Absolutně nádherné udržované zahrady s palmami a spoustou kvetoucích kytek, které se nám neomrzeli ani po týdnu pobytu a dýchají exotikou. Nádherné procházky podél moře, resort je velmi dlouhý! Hojné využití přírodních materiálů, všude doškové střechy – ať už palapy na lenošení u pláže, nebo „zastávka“ shuttle vláčku. Klidné prostředí pro všechny, kteří potřebují vypnout a chtějí se nechat hýčkat, velikou výhodou je nepřítomnost dětí. Vlastní koňský ranč s možností vyjížďky džunglí! Vlastní obrovský skleník, kde si pěstují ovoce, zeleninu a bylinky, což je na jídle opravdu znát! Zejména vynikající čerstvé ovoce, mňam ?

Jediným negativním bodem je zde pláž. Sama o sobě je pěkná a písečná, ale kousek od břehu resort postavil nevzhledné betonové bloky, které vyčuhují několik centimetrů nad hladinu moře. Je to dlouhodobý projekt, přičemž údajně po 5 letech (tedy v r.2022) bloky klesnou níže, tudíž nebudou vyčuhovat z hladiny ven. Vytvoří tím reef na šnorchlování a zároveň obranu proti vlnám a erozi pláže – eroze je bohužel v některých místech znatelná, snaží se písek na pláži zadržovat pomocí naplněných vaků. Boty do vody jsou nezbytností, jelikož v moři je dost skal, i hned u břehu.

Pláž je nejhezčí u sekce Casitas cca 28-32. A nebo u Royale vzadu poblíž presidentských vilek.

Royal Casitas Royal Casitas Royal Casitas

Jednodenní výlet do El Dorado Maroma + delfíni

Se sales manažerkou jsme domluvili celodenní návštěvu do sesterského El Dorado Maroma. Dorazili jsme sem ráno, a měli jsme volno až do odpoledne. Z resortu jsem nadšená, je zcela odlišný od Casitas Royale. Je mnohem menší, ale hlavně má nádhernou pláž! Písek je neuvěřitelně jemný a příjemný na chození na boso, i za poledního slunce příjemně chladný. Na jedné straně je marina s luxusními jachtami, plachetnicemi a vodními skútry, na druhé straně zase fotogenické nadvodní vilky patřící k resortu.

Hned vedle na levé straně (na straně u mariny) objevujeme obrovský bazén, kde pořádají plavání s delfíny a volba je pro nás jasná ? K dispozici mají 3 různé balíčky. Vybíráme si kompromis prostředního balíčku za 139 USD na osobu. Jdeme zaplatit na pokladnu, a k tomu si domlouváme fotografa za 130 USD – u bazénu je zakázaný vlastní fotoaparát, navíc není jak fotit, když jste uvnitř bazénu. Na místě jsou šatny, uzamykatelné skříňky a samozřejmě toalety. Jsme rozděleni do několika skupinek po 12 osobách a dostáváme vesty. Každá skupinka pracuje s 1 delfínem a každý účastník se vystřídá na jednotlivých aktivitách – pusinka, tanec s delfínem, plavání na břiše delfína a tzv. boogie push kdy ležíte na desce a delfín vás zezadu roztlačí. Je to opravdu jedinečný zážitek, který se těžko popisuje slovy. Jednoznačně pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků, na který budu vzpomínat celý život.

Maroma Beach Maroma Beach Maroma Beach

El Dorado Seaside Suites + Sensimar

Seaside SuiteOd tohoto resortu jsme měli veliká očekávání, jelikož každá Suite má vlastní bazén. Bohužel jsme byli zklamaní. Jedná se o veliký komplex dvou propojených resortů – El Dorado Seaside Suites a Sensimar. Seaside Suites jsou umístěny v jedné budově o 6 patrech. Má dvě křídla a uprostřed jsou prostory jako restaurace, concierge, tour desk, posilovna, salonek, bary, atd. Na každém patře se vine úzký bazén, do kterého má každá Suite přístup z terasy. Nicméně jedná se o společný bazén, ne privátní. Možná i díky tomu byl v Suite veliký problém s vlhkem, všude se srážela voda a zanedlouho jsme měli všechny věci navlhlé.

Sousední Sensimar je sice o něco starší, ale líbil se nám mnohem víc. Jedná se o nižší budovy které jsou rozeseté do krásných zahrad. Bohužel tento resort není na českém trhu dostupný, exkluzivně ho mají vyblokované anglické cestovní kanceláře.

Co se nám tu líbilo – bydleli jsme v 5.patře, ze kterého byly krásné výhledy z výšky na moře, zejména při západu a východu slunce. Sice lobby budova s recepcí a restauracemi byla zcela nepochopitelně postavená stranou od budovy hotelu (cca 5-10 minut chůze), nicméně jsme si zamilovali procházky z jídla a na jídlo podél nádherné zeleně. Pro línější tu pendluje shuttle vláček. Seaside SuiteVynikající jídlo, a snad ještě větší výběr než v resortu Royale / Casitas Royale, jelikož jsou zahrnuty i restaurace resortu Sensimar. Opět velmi milí a usměvaví zaměstnanci. Vyhovoval nám veliký rozměr resortu vhodný pro dlouhé procházky skrz nádherné zahrady. Resort leží uprostřed ničeho, na obou koncích jsou vidět už jen prázdné pláže a nekonečná zeleň. Pláž je určitě lepší než v Royale / Casitas Royale z hlediska koupání. Sice je mělko, ale v moři nejsou nevzhledné kamenné bloky, koukáte na otevřené moře. Doporučuji opět boty do vody, jelikož na dně moře jsou úlomky skalek. Na můj vkus však je pláž víc stísněná a už je zde vidět víc lidí (oproti Royale / Casitas Royale, kde jsme byli téměř sami).

Velmi výhodná je také lokalita resortu, nejjižněji ze všech, nejblíže k městu Tulum. Velmi strategický výchozí bod ke všem hlavním památkám. Bohaté vyžití pro volný čas, pořádají i např. hodiny tance a nebo si můžete pomalovat vlastní kokosový ořech, který poté bude zdobit prostory hotelových zahrad a při příští návštěvě ho můžete objevit.

Jedná se o rušnější místo, a když např. v bazénu probíhá hodina aquaerobiku, hluk z hudby a křiku lidí je velmi patrný i v rámci Suite.

Pronájem auta a výlet

Seaside Suites si volíme jako ideální základnu k výletům. Pomocí concierge si pronajímáme auto. Stojí nás 70 USD na den vč. pojištění, a k tomu příplatek 40 USD za dovezení a odvezení přímo v našem resortu. Pán od nás chce občanský průkaz, pas a platební kartu, na které zablokuje částku 500 USD jako vratný deposit pro případ poškození auta (částka se může lišit dle typu auta!). Deposit lze v případě nouze zaplatit i v hotovosti, kdyby např. neprošla platební karta.

Řízení je velmi jednoduché a bezpečné. Jezdí se na pravé straně a všichni řidiči dodržují rychlost, jelikož na každém rohu jsou k vidění vozy policie a přestupky jsou zde velmi přísně stíhány! Při způsobení nehody je nutné zajet na policejní stanici, jelikož policajti nesmí přijímat hotovost na ulici. Jste-li viník nehody, podrží vás ve vazbě do té doby, než zaplatíte způsobenou škodu! Z toho důvodu doporučujeme udržovat bezpečné rozestupy mezi auty. Pozor, celkem často jsou přes silnici nataženy zpomalovací pásy! Nejsou mnohdy příliš viditelné, je třeba sledovat značení. Často se střídají úseky s různou povolenou rychlostí, je třeba sledovat značky. Maximum v Mexiku je 110 km/h, v městech většinou bývá 60. Některé úseky mimo město jsou snížené na 70 či 80 km/h.

Co se mi velmi líbí je místní značení. Je velmi intuitivní, hned pochopíte a není třeba studovat co a jak. Značené je úplně vše – od odboček k jednotlivým hotelům, až po veškeré turistické zajímavosti, i ty méně významné. Lze všude krásně trefit i bez mapy či navigace. Prakticky celou dobu jedeme po široké dvouproudé dálnici, pravidelně je i možnost odbočit do protisměru, kdybyste náhodou jeli špatně a potřebovali se vrátit.

Čerpací stanice jsou na dálnici z Cancunu na jih celkem frekventované, ale plánujete-li cestu dále od pobřeží, doporučuji natankovat plnou nádrž, jelikož silnice jsou opuštěné uprostřed ničeho, a jsou dlouhé úseky na kterých nepotkáte žádné městečko, natož čerpací stanici. V Mexiku jsou pohonné hmoty značené jinak než u nás, poraďte se v autopůjčovně, jaké druhy můžete do daného auta tankovat. Zvláštností je, že benzínky nefungují na samoobslužné bázi, ale jsou plně servisované. Zaměstnanec vám natankuje a platí se přímo jemu (ideálně v pesos!). Je zvykem nechat mu pár drobných zpropitné. Pozor, často se pokouší turisty nenápadně okrást nesprávně vrácenou částkou, pečlivě si peníze přepočítejte!

Tulum

Otevírá v 08:00 ráno, a vstupné stojí 70 pesos na osobu + se platí 45 pesos za permit na focení. Parkoviště stojí 160 pesos na auto. Od parkoviště se jde ještě kus skrz areál s mnoha obchůdky, restauracemi, a potkali jsme i několik bankomatů (funkční jen jeden, vydávající pouze pesos což je fajn). Místní stojí před krámky a lákají turisty dovnitř. Poté se jde dlouhou rovinkou po silnici k hlavní vstupní bráně, kde se kupují vstupenky, a jsou zde i toalety. Uvnitř areálu Tulum pak už toalety nejsou, ani žádné obchůdky s občerstvením!

Doporučuji být na místě hned v 08:00, protože stačí půl hodina později a už se sem nahrnou autobusy s velikými skupinkami turistů, kteří silně kazí dojem z prohlídky. Zde je už velmi znát, že se jedná o masovou záležitost… U brány si můžete také objednat průvodce. Místo jde i vč. dostatečných zastávek obejít za 1 hodinu (delší dobu jsme se ani nechtěli zdržovat, vzhledem k davům turistů).

Mexiko - Tulum Mexiko - Tulum Mexiko - Tulum

Nejkrásnější je cestička podél pobřeží, kde jsou nádherné výhledy na tyrkysové moře, kontrastující se skalnatými ruinami a zelení. Doporučuji nejdřív zamířit tam, protože jakmile se Tulum zaplní turisty, doslova se stojí fronta na fotku. Nevýhoda je, že celý areál je maličký, takže se zde lidé tolik nerozprostřou a jsou více viditelní.

Jde také sejít po schůdkách na pláž a vykoupat se (čehož jsme my nevyužili, jelikož zde byl nános řas, nikdo je tu neuklízí). Chcete-li se koupat, pak sem už jeďte v plavkách, převlíkárny tu nejsou. Všude jsou k vidění tiguani (plazi).

V městě Tulum je podél hlavní cesty spousta krámků, ceny jsou zde velmi přijatelné, doporučuji na suvenýry (mnohem levnější než v hotelu).

Muyil

Nádherné místo s jedinečnou atmosférou. Ruiny jsou zde sice mnohem menší než v Tulumu, ale místo je téměř bez turistů, což mu dodává super atmosféru, a návštěvu si tu opravdu užijete a vychutnáte. Celé místo je ponořené do nádherné džungle, která tvoří krásné prostředí.

Je tu malé parkoviště, které je zdarma. Vstup se platí 40 pesos na osobu (u vchodu jsou opět toalety, v areálu pak už ne). Občerstvení ani suvenýry tu nejsou. Lze krásně spojit s Tulumem ve stejný den, jelikož místa jsou od sebe pouze cca půl hodiny jízdy.

Vzadu za velikou pyramidou je cestička, která vede ke vstupu do biosférické rezervace Sian Ka´an. Zde se platí dalších 50 pesos, ale opravdu to stojí za to! Je to procházka džunglí, je tam udělané takové dřevěné molo na chození. Doporučuji procházet pomalu, a vnímat zejména množství ptáků (nejkrásnější zážitek bylo spatření tukana!). Cca uprostřed cesty je vysoká rozhledna (celkem nepříjemný pocit, houpe se to, ale je bytelná a výhled stojí za to!).

Cesta ústí na nádherném místě, kde je břeh jezera. Je tu malá plážička (ne na koupání, převážně bahno), a jezero má nádhernou tyrkysovou barvu. Odtud se dělají výlety lodí po jezeře mezi mangrovníky.

Mexiko - Muyil Mexiko - Uayma Mexiko

Chichen Itza

Od Seaside Suites nám jízda autem trvala cca 3 hodiny. Jeli jsme přes Tulum a pak vedlejší silnicí, abychom se vyhnuli dálnici, kde se platí mýtné. Silnice je jednoproudá, ale v super kondici s hladkým povrchem a dostatečně široká. Většinu cesty jsme pozorovali jen divokou zeleň či pláně. Vybavte se dostatečnou zásobou tekutin a jídla, po cestě není téměř nic, kromě Tulumu a Valladolidu. Moc aut jsme nepotkávali, silnice byly téměř prázdné, jelo se hezky!

 

Mexiko Chichen ItzaChichen Itza otevírá v 9 hodin, opět stejně jako u Tulumu doporučuji být zde přesně s otevírací dobou, pak najíždějí autobusy s turisty. Parkovné stojí 30 pesos za auto a vstupné 232 pesos za osobu. U pokladen jsou toalety, restaurace i úschovna zavazadel. Po projití kontrolou vstupenek nás čeká jen krátká chůze a už vidíme nejznámější pyramidu El Castillo. Nemůžeme z ní spustit oči a fotíme ji ze všech směrů ? U pokladen se dají objednat i průvodci (když vidí, že do areálu vcházíte sami, tak jsou celkem neodbytní).

Na návštěvu počítejte minimálně 3 hodiny a vezměte si pohodlnou pevnou obuv a dostatek tekutin, ideálně také pokrývku hlavy. Chichen Itza je obrovský areál, počítejte s dlouhou chůzí. Všude jsou stánky s místními prodejci, kteří vehementně lákají kolemjdoucí na nákupy. Jestli byste rádi domů dovezli nějaký ten suvenýr, toto je to pravé místo. Jedná se většinou o ruční práci místních, zejména nádherné vyřezávané dřevěné sošky. O cenu se nebojte smlouvat. Lze pořídit velmi výhodně, např. malé kamenné sošky pyramidy El Castillo se dají pořídit od 1 USD. Nejlepší je platit v pesos, a pozor berou pouze hotovost!

Cenote

Cenote je v rámci celého poloostrova Yucatán snad stovky. Jsou na každém kroku! Většinou fungují tak, že je mají místní obyvatelé na soukromých pozemcích a vybírají vstupné. Dá se v nich koupat, ale pozor bez opalovacího krému, aby se voda neznečistila! Voda je dost chladná, ale při horkém dni je to příjemné osvěžení. Nejkrásnější jsou cenote přímo v jeskyních (podzemní) a nebo v jeskyních s propadlým stropem, např. jedna z nejznámějších Cenote Ikkil která je poblíž Chichen Itza. Doporučuji přibalit šnorchl, voda je průzračně čistá.

Valladolid + Uayama

Byl by hřích se po cestě z Chichen Itza nezastavit v nedalekém Valladolidu! Je to moc pěkné městečko, kde na nás na každém kroku dýchal duch Španělských koloniálních dob. Podařilo se nám zaparkovat na náměstíčku, kde jsme navštívili turistickou centrálu – dostali jsme mapu města a pán nám vysvětlil kam se podívat a co vidět. Všude jsou malebné uličky s barevnými baráčky, a spousta kostelů (ten nejkrásnější je hned na náměstí). Nedaleko Valladolidu je také celkem neznámé místo – Uayma. Jedná se sice o zajížďku ale stojí za to! Po cestě jsme pozorovali lokální vesničky a v Uayma je krásný kostelík, byli jsme tam sami což dodává kouzlu ?

Azul Beach Resort

Naše poslední 4 dny jsme strávili v Azul Beach, který jsem strategicky vybrala, jelikož je nejblíž k letišti (transfer necelých 20 minut). Byli jsme velmi mile překvapeni! Na rozdíl od předchozích dvou resortů, ve kterých jsme bydleli, Azul Beach je maličký a všude je to jen pár kroků. Má nádhernou pláž které nebylo téměř co vytknout – kromě řas, které jsme ale zjistili, že trápí celé pobřeží Mayské riviéry a prakticky celoročně. Od rána je vidět několik „sběračů“, kteří hráběmi utváří z řas kupičky a odváží je v kolečku. Většinou to byla sisyfovská práce, jelikož řasy se zanedlouho naplavily zpět, nicméně snaha se cení ?

Azul Beach se nám na jednu stranu velmi líbil pro svůj individuální přístup k hostům a pro prostředí malého hotýlku, ale párkrát se mi zastesklo po dlouhých procházkách skrz zahrady, které jsme si užívali v minulých 2 hotelech. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného ? Na druhou stranu jsem tu našla něco, co mi chybělo v minulých 2 hotelech, a to stánek se zmrzlinou a sladkostmi (mohu prozradit, že jsem ho navštěvovala celkem často) ?

Azul Beach Azul Beach Azul Beach

Spropitné

Co je důležité zmínit, je spropitné. Místní si ho nijak nevyžadují a vůbec se necítíte špatně, když jim nic nedáte, nenaštvou se kvůli tomu na vás, což je příjemné. Všichni jsou neskutečně milí a neustále usměvaví, velmi ochotní pomoci a poradit. Když jsme zjistili, že jejich platy se pohybují okolo 8 USD za den (uklízečky a níže postavení pracovníci ještě méně), tak jsme s sebou vždy nosili pár pesos, či jednodolarovku, a měli jsme vždy dobrý pocit když jsme ji někomu dali. Dotyčný nám vždy oplatil nesmírnou vděčností!

Odlet

Mexiko let

Transfer na letiště jsme zorganizovali od stejné společnosti, kterou jsme využili i v den příletu. Na druhý transfer totiž nabízí slevu -40%, což je výhodné. Před odletem si ještě měníme neutracené pesos zpět na USD – ve směnárně požadují cestovní pas!

Na letiště dojeďte opravdu včas, protože fronty jsou tu veliké a neubíhají příliš rychle. Po příchodu k odbavovací přepážce jsme pochopili proč! Zavazadlový lístek a palubní vstupenky nám vypisovali ručně!! K našemu nemilému překvapení jsme zjistili, že nám neumí odbavit zavazadla až do cílové destinace jelikož na to nemají systém – musíme je v Kanadě vyzvednout a znovu začekovat! Začínám tušit zradu, protože na přestupu máme pouze 2 hodiny čas, obávám se abychom to stihli.

Díky Air Canada na tuto cestu budeme ještě dlouho s úsměvem vzpomínat – let z Cancunu měl 1,5 hodiny zpoždění, díky čemuž nám navazující let samozřejmě uletěl. Po příletu do Toronta se musí projít imigrační kontrolou, vyzvednout kufry, dojít na odbavovací přepážku a kufry znovu odevzdat, a projít kontrolou příručních zavazadel na skenovacím pásu (s nekonečnou frontou!!). Ochotná pracovnice na přepážce Air Canada nás přebukovala na nejbližší možný let přes Londýn a rovnou do Prahy, což pro nás ve finále bylo ještě lepší, než kdybychom letěli dle původního plánu ?

Autor: Jana Burianová


Hore