Srí Lanka

Procestujte ostrov ve tvaru kapky
Chci se vydat na Srí Lanku

Ostrov v tvare kvapky zavesenej pod Indickým polostrovom to je Srí Lanka, alebo tiež Šrí Lanka, či Cejlón. Na Srí Lanke sú miestni ľudia ochotní a prívetiví a majú čo na svojom ostrove ukázať. Či už sa jedná o kultúrny trojuholník s pamiatkami, čajové plantáže kde sa zastavil čas, alebo pobrežie lemované plážami. Srí Lanku majú radi surferi, aj nadšenci pre raft. Svoje útočisko nájdu na Cejlóne aj milovníci golfu. Veľkým lákadlom sú aj návštevy národných parkov s voľne žijúcimi slonmi, leopardami, opicami, krokodílmi a mnohými vtákmi. Kultúrne bohatstvo sa spozná pri procesiách so slonmi, behom ukážok miestnych tancov aj pri bežnom stretnutí s miestnymi ľuďmi.

HLAVNÍ SEZÓNA
sezóna je na Srí Lance po celý rok
západní stranu doporučujeme od listopadu do konce dubna
východní pobřeží od května do října
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
let z Evropy trvá 10 hodin
cena letenky začíná na 15.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky a česky hovořící průvodci
OČKOVÁNÍ
doporučujeme očkování proti žloutenku A i B, břišnímu tyfu
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
vízum zakoupíte při příletu 40 USD (budete čekat frontu, nebo vízum elektronické před cestou za 35 USD (platíte kartou)
pas musí být platný ještě 6 měsíce po návratu
ČASOVÝ POSUN
+ 3,5 hodiny (+4,5 hodiny v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Srí Lanka spoplatňuje krátkodobé pobyty cudzincov. Každý záujemca o pobyt na ostrove sa musí pred príjazdom na Srí Lanku elektronický registrovať na www.eta.gov.lk a zaplatiť platobnou kartou 35 USD. V prípade platby na mieste je cena o 5 USD vyššia. Platnosť pasu je nutná ešte 6 mesiacov po návrate (2 voľné strany). ETA má platnosť 3 mesiace a je na dva vstupy na maximálne 30 dní.

Srí Lanka (skôr nazývaná Cejlón) je ostrovným štátom, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne, zhruba 30km od pobrežia Indie. Má rozlohu 65 610 km2 a ostrov pripomína slzu. Celková dĺžka ostrova je 353km a šírka 183km. Vnútrozemie stúpa do nadmorskej výšky 2524 metrov nad morom. Srí Lanka ponúka jedinečnú zmes kultúrneho a prírodného bohatstva. Stretnete sa tu s tromi najvýznamnejšími svetovými náboženstvami, prelína sa tu vplyv európskych kolonizátorov a ázijskej tradície.

 

Priemerné teploty sa tu v hlavnom meste Colombu pohybujú okolo 27°C . Vo väčšej nadmorskej výške – 2000 m nad m. dosahuje priemerná teplota 16°C. Na Srí Lanke je väčšina dní slnečných a teplých. V období od mája do júla prichádzajú dažďové zrážky na juhu, v centre a na juhozápade, zatiaľ čo na východe a severe v decembri a januári. Tieto dva prúdy zapríčiňujú, že na Srí Lanku sa dá cestovať po celý rok, len treba správne zvoliť stranu ostrova.

Náboženstvo má na ostrove Srí Lanka obrovský význam. V roku 2008 bola Srí Lanka označená za tretiu najviac nábožensky založenú krajinu na svete. Pokiaľ sa vás na Srí Lanke niekto spýta, akého ste vierovyznania a vy poviete že žiadneho, bude to pre neho niečo nepredstaviteľné a pravdepodobne svoju otázku zopakuje. Prevažuje tu budhistická viera.

 

Jungle Beach Resort ****/*

Unikátní resort ponořený do přírody, na východním pobřeží Srí Lanky. Velmi klidná lokalita u nádherné pláže. Bydlení ve vilkách obklopených zelení. Ideální doba pro návštěvu: naše léto.

Serene Pavilions *****/*

12 vilek - pavilionů, kde se snoubí prvotřídní servis a příjemná atmosféra s dech beroucí přírodní krásou, aby společně vytvořili prostředí nejlepšího hotelu na Srí Lance pro ty nejnáročnější hosty.

Reef Villa *****

Výjimečný resort na západním pobřeží Srí Lanky, jen s pár vilami se znatelnou péčí irských majitelů.

Cinnamon Bey Beruwala *****

Rozlehlý resort s 200 pokoji a dvěma bazény. Nachází se přímo u pláže. A pokoje, pak naskýtají krásný výhled na tento zlatý skvost.

The Blue Water *****

Hotel The Blue Water ve městě Wadduwa se rozléhá v divokých hájích kokosových palem.

Centara Ceysands ****/*

Značka Centara je celosvětovou zárukou kvality. Resort se nachází mezi deltou řeky Bentota a oceánem.

Hikka Tranz by Cinnamon ****

Hotel Hikka Tranz by Cinnamon dříve Chaaya Tranz se nachází v rybářské vesnici Hikkaduwa . Odpočinek na zlatých slunečných plážích a párty až do pozdních nočních hodin.

Pandanus Beach ****

Poblíž ospalé rybářské vesnice, mezi kymácejícími se palmami se nachází nově rekonstruovaný resort. Pětipatrová budova, bazén i zlatá pláž jsou místem klidné dovolené.

Heritance Ayurveda Mahagedara ****/*

Jeden z nejlepších hotelů na Srí Lance specializující se na léčení pomocí ajurvédy. Leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky cca 60 km jižně od Colomba. Je ponořen do nádherných tropických zahrad, a přímo před hotelem se táhne dlouhá písečná pláž. V ceně plná penze a procedury.

Jetwing Ayurveda Pavilions ****

Resort převážně zaměřený na tradiční léčebný systém Ajurvéda leží v severozápadní části ostrova v oblíbené lokalitě Negombo.

Long Beach Resort Koggala ****

Nový resort na jihu Cejlonu. Koggala je místo kam dojedete za 3 hodiny z letiště. Pláž je žlutá často s velkými vlnami.

Anilana Pasikuda *****

Luxusní resort na východním pobřeží Srí Lanky u krásné pláže Passikudah chráněné reefem. Ubytování v domečkách s doškovou střechou. Ideální doba na návštěvu: duben - září.

7 nocí v dvoulůžkovém pokoji Anilana Deluxe + cesta (10 dní dovolené), polopenze, letenka v optimální knihovací třídě, transfery, ČJ delegát. Platí pro termíny mezi 1.7.-31.10.2020. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu. Doporučujeme kombinovat s okruhem po Srí Lance (vytvoříme).
 

30.290,- Kč os. polopenze

Sun Aqua Pasikudah *****

Jeden z nejluxusnějších resortů na východním pobřeží Srí Lanky na dokonalé pláži Passikudah s bezpečným koupáním. Ubytování ve vilkách. Vhodné od května do září.

Uga Bay Resort *****

Kvalitní resort značky Uga hotels (stejně jako Jungle Beach resort). Leží na východním pobřeží Srí Lanky. Dlouhý transfer kompenzuje krásná pláž Passikudah. Ideální doba na návštěvu je duben až září.

Chena Huts by Uga *****

Rozkládá se na 7 akrech 5 minut od rezervace Yala. Je obklopený oceánem, tropickou džunglí a slaným jezerem. Pouhých 14 luxusních chatek v africkém stylu v souznění s přírodou.

Maalu Maalu Resort & Spa ****/*

Představte si klidnou dovolenou u moře daleko od shonu města.

Anantaya Passikudah *****

Luxusní resort Anantaya leží na východním pobřeží Srí Lanky u zátoky Passikudah. Krásné, téměř nedotčené pláže, které jsou chráněné korálovými útesy. Klidné místo, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Trinco Blu ****

Retro styl hotelu Trinco Blu (dříve Chaaya Blu) - umístění spojuje klid okraje města Trincomalle s krásnou pláží Uppeveli.

7 nocí v dvoulůžkovém pokoji Superior + cesta (10 dní dovolené), polopenze, letenka v optimální knihovací třídě, transfery, ČJ delegát. Platí pro termín 1.9.-31.10.2020 s rezervací do 30.4. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu. 

33.110,- Kč os. polopenze

Vyššie uvedené sú vzorové poznávacie okruhy Srí Lankou. Odporúčame kombinovať poznávaciu časť s pobytovou na Srí Lanke, alebo poznávací okruh Srí Lankou a biele pláže Maledív. Ceny sú orientačné. Vždy je nutná kalkulácia pre daného klienta v daný termín.

Anurádhapura
Viac ako 1000 rokov tu vládli sinhálski králi, teda toto mesto bolo najdôležitejším a najrozsiahlejším mestom na Cejlóne. Dnes je stará časť mesta príjemným miestom so stromami. Prehliadku je najlepšie začať pri posvätnom strome Srí Mahá Bodhi, ktorý je starý 2000 rokov a miestni stavitelia sa ním už kedysi inšpirovali. Okolo posvätnej sekvoje sa nachádzajú dôležité budovy vtedajšej doby (Mosadzný palác, Dagóba Ruvanveliséja bola súčasťou veľkého chrámu). Ďalej stojí za prehliadku Dagóba Thuparama a na severnej strane socha Samadhi Buddy zo 4. storočia a zbytky Kráľovského paláca. Na juh od posvätného stromu sa nachádza skalný chrám Issarasamana známy svojou reliéfnou výzdobou.

Kandy
Kandy je hlavným mestom regiónu Vysočina. Ponúka históriu, kultúru, prírodu aj ruch mesta. V roku 1815 toto pôvodne kráľovské mesto podľahlo britským kolonizátorom. Mesto je obklopené zeleňou a centrum neďaleko jazera je ako stvorené na prechádzky. Nechýbajú tu ani obchody s drahými kameňmi a starožitnosťami. Neďaleko jazera sa nachádza Chrám Buddhovho zuba (je tu uložená relikvia). Za návštevu stojí aj múzeum čaju v Hanthane.

 Polonnaruva
Tri storočia to bolo hlavné mesto a to za vlády dynastie Čolov a následne Sinhálskej ríše. Toto mesto je mladšie a zachovalejšie ako Anurádhapura. Stará časť mesta je na severe a novšia časť sa rozkladá na juhu. Najzaujímavejšie sú časti mesta okolo zrúcaniny Kráľovského paláca. V okolí Polonnaruvy sa nachádza množstvo národných parkov. Iba autom a so sprievodcom sa môžete dostať do Národného parku Minneriya alebo Kaudulla.

 Nuwara Eliya
Atmosféra koloniálneho horského strediska dýcha v malom mestečku Nuwara Eliya. Centrum je moderné, ale okraje majú ráz britských dedín. Domčeky s červenou strechou, zelené živé ploty a ruže, to je to, čo má čaro. Je tu aj Hill Club postavený v anglickom štýle dedinského sídla s bohatou zbierkou loveckých trofejí a obrazov. Vo veľmi dobrom stave je tunajšie 18. jamkové golfové ihrisko.

Sloní sirotinec v Pinnawala
Je tu možnosť vidieť najväčšie stádo slonov na svete. Žije tu bezmála 90 slonov od úplných sloníčat až po staré jedince. Útulok bol založený v roku 1975, ako sirotinec pre 7 mláďat, ktoré prišli v džungli o svoju matku. Postupom času sa útulok rozrastal a teraz sa v ňom každoročne rodia nové a nové mláďatá. Návštevníci si môžu slona alebo sloníča nielen prezrieť, ale aj pohladiť, kŕmiť ich mliekom či banánmi, alebo si slona umyť kokosovým orechom a potom sa odviezť na jeho chrbte. Túto zastávku môžeme začleniť do programu.

Národný park Minneriya
Vďaka blízkosti ku kultúrnemu trojuholníku neďaleko Polonarruva je jednoduché sa sem dostať. Ale návšteva musí byť aj tak so sprievodcom s licenciou a autom. Hlavným cieľom je veľká vodná nádrž Minneriya, kde možno pozorovať voľne žijúce slony, vodné vtáctvo, makka bandara, jeleňa sambara a ďalšie. Najlepšou dobou na návštevu je obdobie sucha od júna do septembra.

Národný park Yala
Je najznámejším parkom Cejlónu. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží. Je rozdelený na dve časti – jedna s možnosťou vstupu a druhá s prísnym zákazom vstupu. Ide o park, v ktorom sa aktuálne vyskytuje 35 leopardov a toto číslo zodpovedá najvyššej koncentrácii na svete. Ďalšími zvieratami sú krokodíly, slony, jelene, byvoly, opice, kanci a šakali. Najlepšou dobou na návštevu je február až júl.

Rezervácia Sinharádža
Sinharádža je zapísaná do zoznamu UNESCO. Ide o poslednú nenarušenú oblasť dažďového pralesa na Srí Lanke. Leží juhovýchodne na horskom hrebeni. Vidieť sa tu dajú endemické druhy stromov a popínavé rastliny. Pre návštevu zvoľte suchšie obdobie a to január až apríl, alebo august a september.

Národný park Hortonské pláne
Náhorná plošina vo výške 2000 m.n.m. Plošina náhle končí ohromujúcim zrázom, kde pokles terénu je viac ako 800m. Tomuto miestu sa hovorí Koniec sveta. Pre ideálny výhľad je vhodné sa na vrchol vybrať skoro ráno, skôr než prídu mraky.

Ako využiť dovolenku na Srí Lanke?

Srí Lanka môže byť jediným cieľom Vašej dovolenky, ale tiež iba zastávkou, či doplnkom. Vyberte si čo Vám bude najviac vyhovovať:

  • Relaxačná dovolenka na jednej z pláží Srí Lanky
  • Okruh po Srí Lanke na 4 a viac nocí
  • Okruh + relax na Srí Lanke
  • Okruh Srí Lanka + Maledivy
  • a k tomu všetkému možno pridať aj niekoľko dní v Dubaji

Svadobná cesta
Svadobná cesta na Srí Lanku ponúka mnoho podôb. Od možnosti iba relaxovať, poznávací okruh, aktívnu dovolenku spojenú s potápaním či inou aktivitou, alebo kombináciu s Maledivami. Samotná Srí Lanka ponúka aj lacnejšie varianty svadobnej cesty oproti napríklad Maledivám.

Cesta na Cejlón s malými deťmi
Pokiaľ mierite do jedného z letovísk na juhozápadnom pobreží, zostáva len odporučiť. Deti si užijú kúpanie. V hoteloch sú obvykle švédske stoly, takže je možné pre batoľa vybrať jedlá, ktoré nie sú moc korenisté, ryžu, ovocie a zeleninu. Určite používajte balenú vodu a nápoje bez ľadu. Pre malé deti by sme asi nevolili poznávacie okruhy a pre malých neposedov môže byť zdĺhavý aj transfer na východnú stranu ostrova. Miestni ľudia prijímajú deti veľmi dobre.

Potápanie a šnorchlovanie na Srí Lanke
Hikkaduwa, Weligama a Kirinda ponúkajú úžasné možnosti na šnorchlovanie a potápanie. Na západnom pobreží sa tiahne útes Bar Reef, ktorý je najväčším útesom na Srí Lanke – 3 námorné míle dlhý a 1 námornú míľu široký. Ľahko sa naň dostanete z mesta Puttalam. Za prehliadku stojí Pigeon island (Holubí ostrov), na ktorý sa dostanete z pláže Nilaveli, kúsok od mesta Trincomalee. Tyrkysové vody sú tu domovom mnohých rýb a koralov, čo robí z tohto miesta obrovský podmorský zážitok. Toto miesto je veľmi obľúbené a často plné turistov.

Všetky podvodné aktivity sú pod vedením preškolených a skúsených PADI inštruktorov, ktorí sa starajú o bezpečnosť a zážitok z potápania. V dôsledku monzúnov je najlepšia doba na potápanie a šnorchlovanie na západnom pobreží od novembra do apríla, zatiaľ čo na východnom pobreží od apríla do septembra.

Na východnom či južnom pobreží odporúčame výlet loďou za delfínmi či veľrybami (podľa obdobia), jedná sa o nezabudnuteľný zážitok. V mori môžete vidieť až stovky delfínov.

Windsurfing na Cejlóne
Oblasť od mesta Bentota pozdĺž celého juhozápadného pobrežia Srí Lanky sa vyznačuje ako raj pre milovníkov windsurfingu. Nadšenie z jazdy po azúrovo modrej vode s výhľadom na okúzľujúce pláže nesklame nikoho. Pre začiatočníkov s windsurfingom prídu vhod kľudné riečne vody v oblasti Bentoty (ideálna doba je november až apríl).

Trincomalee ležiace na východnom pobreží Srí Lanky, ponúka na pláži Nilaveli fantastickú alternatívu behom mája až októbra.

Golfová dovolenka na Srí Lanke
Srí Lanka je veľmi vhodnou destináciou pre golfových nadšencov ktorí radi spoja hru s nejakým tým výletom. Obráťte sa na nás, poradíme s plánovaním Vašej golfovej dovolenky. Srí Lanka sa môže pochváliť hneď niekoľkými golfovými ihriskami, ktoré sú rozmiestnené na rôznych miestach v rámci ostrova. Vďaka tomu možno golf zakomponovať prakticky do každého programu akokoľvek dlhého.

Najznámejšími 18 jamkovými ihriskami na majstrovskej úrovni sú Royal Colombo Golf Club neďaleko hlavného mesta, ktoré je jedným z najstarších ihrísk na svete (druhé najstaršie na Ázijskom kontinente). Typickými znakmi ihriska sú mimo iné vodné prekážky plné kvetov lekna a železničná trať Kelani-Velley, ktorá priamo križuje ihrisko. Victoria Golf & Country resort leží necelú hodinu jazdy od Kandy vo vnútrozemí Srí Lanky. Je obklopený nádhernou krajinou Kandského pohoria a vodnou nádržou Victoria Reservoir. Nuwara Eliya Golf je posadené do nádhernej kopcovitej oblasti porastené nekonečnými čajovými plantážami (príjemná chladnejšia klíma vďaka vyššej nadmorskej výške). Patrí k najžiadanejším a najobľúbenejším na Srí Lanke. Je veľmi dobre dostupné z mestečka Nuwara Eliya.

Ak chcete všetko v jednom – golfovú dovolenku, pobyt pri mori a možnosť výletu, jednoznačnou voľbou by mal byť novo otvorený rezort Shangri-La Hambantota Golf resort. Leží na južnom pobreží Srí Lanky a má vlastné 18 jamkové ihrisko, par 70. Možnosť výletu na safari (NP Yala), do koloniálneho mestečka Galle, či za veľrybami v Mirisse… V období nášho leta panujú ideálne plážové podmienky na východnom pobreží ostrova, aj tu je prvotriedne ihrisko – Eagle Golf Links u Trincomalee.

Podobné destinace

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Vietnam

Vietnam

Krajina posiata ryžovými políčkami, dlhé pláže, rušné, ale nikdy nudné mestá, milí a pohostinní ľudia. To sú len čriepky z toho, čo Vietnam ponúka.

Mexiko

Mexiko

Ideálna voľba pre všetkých, ktorí radi spoja dovolenku v Karibiku s poznávaním jedinečných mayských pamiatok. Vydajte sa s nami do Mexika!

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf
Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.

Hore