Tato dvanáctidenní cesta vás provede čtyřmi státy jižní části Afriky. Každý den vás čekají nové zážitky. Klidná cesta s mnoha zastávkami mezi Johannesburgem a Victoria Falls nabídne k poznání Jihoafrickou republiku, Svazijské království, Mozambik, Zimbabwe. Během cesty získáte unikátní pohled na kulturní a geografický koktejl vytvořený jižní částí afrického kontinentu. Sami jsme si vyzkoušeli. Program je k dispozici z Pretorie do Victoria Falls (velmi žádané, termíny jsou plné i přes rok dopředu) nebo v opačném směru

Pokud byste chtěli můžeme zařídit pokračování v Botswaně či Zambii, nebo přelet na pláže Zanzibaru.

 • 25.11.-6.12.2019 Pretoria – Victoria Falls
 • 2.1.-13.1.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 16.1.-27.1.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 20.2.-2.3.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 5.3.-16.3.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 16.4.-27.4.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 30.4.-11.5.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 11.6.-22.6.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 25.6.-6.7.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 6.8.-17.8.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 17.9.-28.9.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 22.10.-2.11.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 5.11.-16.11.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • již další termíny na 2021
Shongololo Jihovýchodní Afrika

Den 1: Pretoria, Johannesburg, Soweto

08:00 check in na vlakové stanici Rovos Rail v Pretorii a celodenní výlet 09:00-16:00 Pretorie a Soweta. Ráno strávíte v Pretorii, správním hlavním městě Jihoafrické Republiky. Navštívíte mj. sídlo prezidenta a ministrů Union Buildings, budovu ve stylu anglického kolonialismu navrženou Sirem Herbertem Bakerem a dokončenou v roce 1913. V Soweto se zastavíte u památníku Hector Petersena. Uctívá památku jednoho z prvních studentů, jenž byl zabit v roce 1976 při povstání proti vládnímu apartheidu. V tomto městě se nachází největší nemocnice na jižní polokouli. 16:00 vlak přejíždí do Nelspruit.

 Den 2: Panorama route

Navštívíte vesnici Pilgrims Rest, žijvoucí muzeum, které bylo vyhlášeno státní památkou. Zlato bylo objeveno v této oblasti v roce 1873 a přivábilo sem více jak 1500 zlatokopů. Dnes je mnoho z původních domků zlatokopů opraveno a slouží jako obchůdky. Dále se vydáte ke kaňonu řeky Blyde, jenž je 26 km dlouhý a 800 metrů hluboký. Skály nad kaňonem určitě připoutají vaší pozornost a kontrast řeky a hor vás uchvátí. Z vyhlídky Boží okno se vám naskytne nezapomenutelný pohled na celý region. Celodenní program 09:00-17:00, poté přesun vlakem do Melelane.

 Den 3: Národní park Kruger

Celodenní safari v Krugerově parku (08:00 – 18:00). Tento světově proslulý národní park nabízí zážitky s divoce žijící zvěří, které jednoznačně patří k těm nejlepším na světě. Na 2 milionech ha půdy se nacházejí tak rozmanité životní formy, které nemají konkurenci. Park je světovou jedničkou v uplatňovaní ekologického přístupu k řízení . Endemických druhů stromů zde naleznete cca 336; 49 druhů různých ryb, 34 druhů obojživelníků, 114 druhů plazů, 507 druhů ptáků a 147 druhů savců. V 18:00 vlak vyjede z Malelane do Mozambiku.

 Den 4: Maputo (Mozambik)

Výlet 09:00 – 15:30. Maputo hlavní město Mozambiku, nabízí vzrušující mix kultury a staveb stylů Afriky, Portugalska a časné koloniální kultury. Toto město se od ostatních afrických měst odlišuje. Zde zažijete pravou africkou pohostinnost. Starokatolický kostel sousedící s mešitou a pevností, viktoriánské panské sídlo a ostatní budovy představí toto zajímavé místo. Je to město kontrastů a vzruchu poskytující ideální místo pro sdružování lidí a podnikání. Cesta na pláž, kde si budete moci odpočívat a užívat si sluníčka nebo si jít zaplavat. Oběd (na vlastní náklady) si můžete vychutnat v jedné z restaurací specializované na jídla kuchyně Indického Oceánu. Návrat zpět do vlaku v 15:30 a odpolední čaj. Vlak v 18:00 pojede do Mpaka ve Svazijském království.

 Den 5: Svazijské království

Pro tento výlet je nezbytné si vzít sebou pas. Vstoupíte do Svazijského království po silnici spojující tuto malinkou zemi s Jihoafrickou republikou. Během cesty se vám naskytne krásný pohled do údolí Ezulwini a na řeku Komati. Během tohoto dne se vám Svazijské království představí svým každodenním životem. Na trhu Swazi je k vidění rej činností a škála místních řemesel. Vyřezávané dřevo, pestrý textil a jemně pletené košíky to jsou výrobky, jimiž je Swazis proslulé. Výlet je na celý den 08:30 – 18:45, poté vlak vyjíždí do Hoedspruitu.

Den 6: Kapama Game Reserve

Ranní safari v Kapama Game Reserve (07:00). Navštívíte projekt zaměřený na divoké psy a gepardy. Návrat do vlaku v době oběda 1200, poté vlak zamíří směrem do Lous Trichardt.

Den 7: Den ve vlaku – Zimbabwe

Během tohoto dne budete moci relaxovat ve vlaku pozorováním okolní měnící se krajiny tak odlišné od provincie Mpumalanga. Projedete Gauteng a Limpopo provincii. Hranice Zimbabwe překročíme u mostu Beit a vede do stanice Rutenga, kde vlak zůstane přes noc.

Den 8: Velké Zimbabwe (Great Zimbabwe)

Celodenní výlet (09:00 – 17:00) na zajímavou žulovou vrchovinu k Great Zimbabwe. Leží přibližně 30 kilometrů na jihovýchod od zimbabwského města Masvingo, v savanovém lese mezi kopci. V roce 1986 se Velké Zimbabwe stalo součástí světového dědictví UNESCO. Je to unikátní a působivá stavba opředená tajemstvími, která si z části podržela dodnes. Ruiny jsou od příchodu Evropanů centrem mnoha spekulací a dějištěm ideologií. První průzkumníci se domnívali, že stavbu nestavěli Afričané, kteří spíše používají ke stavbě dřevo a hlínu. Proč začali používat kamene je záhadou, protože ani v pozdějších letech po zániku Velkého Zimbabwe se k tomuto materiálu a v této kvalitě nevrátili. Proto vznikly různé fantaskní teorie. Především bílí osadníci dlouho odpírali původ pevnosti Afričanům. Nejznámější je teorie, že se jedná o bájné doly krále Šalamouna (doly Ofíru) či město královny ze Sáby. Původ byl přičítán též Féničanům, Arabům, Římanům či Indům. Procházku po těchto ruinách následuje oběd v Great Zimbabwe Hotel (na vlastní účet). Do vlaku se vrátíte v Bannockburn a následuje noční cesta do Somabhula.

 Den 9: Antelope park

Celý den v Antelope parku (08:00 – 16:00). Během tohoto dne si můžete dle svého uvážení objednat z následujících aktivit. Do vlaku se vrátíte v Somabhula a do Bulawayo dorazí vlak během večerních hodin.

 1. Procházka s lvíčaty: Procházka s lvíčaty, která trvá zhruba jeden a půl hodiny a nabízí jedinečné příležitosti pořídit si úžasné fotky. Jedná se dlouhodobý projekt, který má za cíl vrátit do volné přírody potomky lvů žijících v zajetí. Lvi vás zde budou doprovázet na procházce. Věk lvíčat, se kterými se setkáte zblízka, je v průměru mezi 3 -15 měsíci. Lvíčata se pohybují po buši zcela volně bez obojků. Společně s lvíčaty můžete sledovat i ostatní zvěř žijící v tomto parku. Po návratu do tábora si ještě pohrajete s lvíčátky.
 1. Pronájem kánoe: Během zastávky v Antelope parku, je možné si pronajmout kánoi a sami plout po řece a pozorovat život ptáků.
 1. Game Drives: Hodinová projížďka na otevřeném safari autě po parku.
 1. Pohled z koňského hřbetu: Pouze pro zkušené jezdce. Projížďka parkem je na hodinu a půl.
 1. Sloní jezdectví: Třicetiminutová projížďka ve dvou na největším savci Afriky.
 1. Vyjížďka na lodi – pozorování ptactva: Během 45 min plavby po řece na desetimístné lodi budete sledovat zdejší ptáky.

Den 10: Bulawayo a národní park Matopos

Matopos znamená „plešatá hlava“ a toto pojmenování vhodně vystihuje charakter hory a žulových skal v okolní krajině. Zajímavá zastávka během tohoto programu je u hrobu Cecila Johna Rhodese, po kterém bylo Zimbabve původně pojmenováno jako Rhodesie. Další prohlídka je jeskyně křováků. Zde také bude čas na oběd (na vlastní náklady). Následuje návštěva přírodně historického muzea, které je největší svého druhu na jižní polokouli. Nakonec po projížďce městem navštívíte uměleckou galerii. Celodenní výlet 09:00 – 16:00, přes noc vlak jede do Kennedy.

 Den 11: Národní park Hwange

Celodenní safari v přírodní rezervaci Hwange (06:30 – 19:00). První národní park Zimbabwe situovaný v severozápadním rohu země, známý pro svou lví populaci je největším územím země s volně žijící zvěří. Naleznete zde pestrou paletu savců a specifické druhy ptactva. Rozloha parku činí 1.462.000 hektarů, což je přibližně stejně velké území, jaké zabírá Belgie. V brzkých ranních hodinách se vypravíte do parku a v Sable Valley Lodge si vychutnáte snídani. Poté se vypravíte na dopolední pozorování zvířat. Oběd vás čeká (na vlastní náklady) v Sikumi Tree Lodge. Zde bude také možnost si trochu odpočinout u bazénu před další výpravou do volné přírody. Večer vlak odjíždí do Victoria Falls.

Den 12: Victoria Falls

Místní vodopády jsou největší na zemi a měří 1708 m na šířku. V průměru je padající vodní clona 0.92 m hluboká. Mlžný opar je od vodopádů cítit do 500 m a je viditelný z dálky 70 km. Pokud je řeka v plné síle, tak zde proteče 550 mil litrů vody za minutu. Protože jsou vodopády tak široké, je zde několik bezpečných vyhlídkových míst, ze kterých můžete pozorovat tuto úžasnou scenérii padajících proudů vody do propasti a mlžný opar, díky kterému se v okolí rozprostírá deštný prales. Tento prales je velkou atrakcí sám o sobě a některé stromy jsou pro snadnější orientaci označeny, např.: fíkovníky, mahagony, datlovníky aj. Výskyt ptactva je zde také hojný. Řemeslná výroba a obchůdky se suvenýry jsou připraveny se svými suvenýry..

 • 10:00 příjezd vlaku do Victoria Falls. Opuštění vlaku a transfer do hotelu Victoria Falls Hotel, zde si necháte zavazadla
 • 11:00 Setkání a procházka k přes město k Viktoriiným vodopádům
 • 16:00 Odpolední setkání a plavba při západu slunce po Zambezi
 • 18:30 transfer do hotelu, konec programu

Kupé – Shongololo Express – africké safari:

 • Gold: kupé má cca 7m2 (rozměr 1,9 x 3,74 m). Skládá se z ložnice buď s manželskou postelí nebo dvěma samostatnými lůžky a vlastní koupelny (sprcha, toaleta, umyvadlo).
 • Emerald: oproti Gold je větší, má 10 m2 (1,9 x 4,9 m). Je zvětšená o obývací prostor se stolkem a židlemi. Možné s manželskou postelí i dvěma oddělenými lůžky.

Každý vlak má vlastní bar a restauraci. Kupé jsou denně uklízeny. Každé kupé má k dispozici dostatečný úložný prostor a skříně jsou vybaveny ramínky i policemi.

vlakový program od 138.380,-Kč osoba

Co je v ceně? ↓

Termíny vlakového safari Jihovýchodní Afrika

 • 25.11.-6.12.2019 Pretoria – Victoria Falls
 • 2.1.-13.1.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 16.1.-27.1.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 20.2.-2.3.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 5.3.-16.3.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 16.4.-27.4.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 30.4.-11.5.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 11.6.-22.6.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 25.6.-6.7.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 6.8.-17.8.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 17.9.-28.9.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)
 • 22.10.-2.11.2020 Pretoria – Victoria Falls
 • 5.11.-16.11.2020 Victoria Falls – Pretoria (obrácený program)

Orientační ceny 2020: kupé Gold 138.380,-Kč, Emerald 171.700,-Kč os.

 • Ceny jsou orientační (mění se v závislosti na kurzu) a platí na osobu v plně obsazeném dvoulůžkovém kupé.
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj +50%
 • Vlak přijímá pouze osoby starší 10 let (bez dětské slevy)

Cena programu zahrnuje:

 • ubytování ve vlaku a hotelech (dle programu)
 • polopenze – snídaně a večeře
 • veškeré výlety vedené kvalifikovaným průvodcem (AJ)
 • vstupné a transfery dle programu
 • taxy

V ceně není zahrnuto: letenky, obědy, transfer na vlakovou stanici a zpět (první a poslední den programu), víza, pojištění. Rovněž nezahrnuje ubytování před a po zahájení programu – doporučujeme alespoň 1 den před a po, možno libovolně prodloužit. V ceně není dále prádelna, nápoje, spropitné.

Podobné poznávací zájezdy

JAR - The Good Hope (15 dní)

Jihoafrická republika
Při cestě vlakem Jihoafrickou republikou hosté na palubě poznávají rozmanitost krajiny, pobřeží, kultury, životního stylu a kuchyně, které tato země, nesoucí přezdívku jihoafrická duha, nabízí. Program začíná v Kapském městě, přes vinice, Hermanus, Garden route, Knysna (přírodní rezervace Featherbed), cesta vede dále přes horský masiv Outeniqua Mountains, Oudtshoorn (pštrosí farma a jeskyně Cango), historické město Graaf Reinet, muzeum diamantů. Zastavíte se v přímořském městě Durban, St. Lucia Wetland Park. Část programu vede i přes Svazijské království s návštěvou rezervace Hluhluwe. Následně přes hory Drakensberg přijíždíte do proslulého Krugrova parku a končí na vlakové stanici v Pretorii. Tento program má i variantu pro golfisty. Ti si místo běžného programu některé dny zahrají na vyhlášených golfových hřištích Jihoafrické republiky - možnost 8x golf.
 • 20.3.-3.4.2018 Kapské Město - Pretoria
 • 4.10.-18.10.2018 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 20.11.-4.12.2018 Kapské Město - Pretoria
 • 31.1.-14.2.2019 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 19.3.-2.4.2019 Kapské Město - Pretoria
 • 3.10.-17.10.2019 Pretoria - Kapské Město (otočený program)
 • 19.11.-3.12.2019 Kapské Město - Pretoria

Namibie Dune Experss (12 dní)

Shongololo Express
Namibie je země uhrančivé krásy, hojnosti slunečního světla a neomezeného prostoru. Široký horizont a hustota obyvatelstva, která patří mezi nejnižší na světě, evokuje pocit svobody. Tento pocit tichosti a klidu vytváří úžasnou krajinu. Dobrodružství mezi dunami nabízí jedinečnou příležitost poznat drsnou realitu krajiny pouště Kalahari a spatřit přírodní fenomén, za kterým stojí miliony let eroze a vulkanické aktivity. V rámci 12 denního programu začnete v Pretorii, kde navštívíte Big Hole a muzeum těžby diamantů, následuje Upington s ochutnávkou vín, Fish River Canyon (druhý největší kaňon hned po Grand Canyonu), historická města Lüderitz, Kolmanskop a Keetmanshoop. Vlakový program ozvláštní nocování v Sossusvlei lodge mezi dramatickými dunami Namib-Naukluft parku. Z pouštní krajiny vede program přes Národní park Etosha (safari) až do přímořského města na západním pobřeží Afriky - Swakopmund. Program je k dispozici v obou směrech.
 • 7.6.-18.6.2018 Pretorie - Swakopmund
 • 22.6.-3.7.2018 Swakopmund - Pretorie (otočený program)
 • 16.5.-27.5.2019 Pretorie - Swakopmund
 • 30.5.-10.6.2019 Swakopmund - Pretorie (otočený program)

Nahoru