Madagaskar

Království lemurů a baobabů
Chci se vydat na Madagaskar

DESTINACE OTEVŘENA

Madagaskar je unikátní ostrov, kde se zastavil čas. Snad každý z nás si pod Madagaskarem vybaví mohutné baobaby vypadající jako by byly do země zasunuté vzhůru nohama, a roztomilé lemury s dlouhým ocasem a velkýma korálkovitýma očima. Leží při jihovýchodním pobřeží Afriky (nejbližším pevninským bodem je Mosambik) a je omýván vodami Indického oceánu. Jedná se o čtvrtý největší ostrov na světě. Vzhledem k jeho dlouhodobé izolaci od okolní pevniny se zde vytvořila absolutně jedinečná příroda, kde drtivá většina rostlin a zvířat patří k endemickým druhům a nejsou k vidění nikde jinde na světě.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
cestujte celoročně, jen se poraďte o oblasti
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
cesta z Evropy trvá cca 15 hodin
cena letenky začíná na 20.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky hovořící
ČASOVÝ POSUN
+ 2 hodiny (+1 hodina v letním čase)
OČKOVÁNÍ
není povinné (pouze při cestě z oblastí s žlutou zimnicí)
doporučujeme žloutenku A+B, břišní tyfus, vzteklinu, spalničky, antimalarika dle oblasti
poraďte se v očkovacím centru
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
turistické vízum do 30 dní udělováno při příletu (35 EUR)
pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu

Mapa a více informací o destinaci ↓

Je to idylické místo pro všechny milovníky divoké přírody, kteří ocení zejména fakt, že Madagaskar ještě není zcela objeven a poznamenán turismem. Na území ostrova se nachází bezpočet národních parků, z nichž sedm je zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

V okolí Madagaskaru se nachází řada dalších ostrovů, se kterými lze pobyt kombinovat – ať už hornatý Réunion, nedotčené Komory a Mayotte, exotický Mauricius nebo nádherné Seychelské ostrovy. Samotný Madagaskar je velmi různorodý a na prozkoumání všech jeho krás by bylo potřeba minimálně několik týdnů, vždyť má také rozlohu necelých 600 tisíc km2 (na výšku má cca 1600 km a v nejširším místě měří 560 km). Díky tomu se sem budete vždy rádi vracet a pokaždé objevíte zase něco nového… Můžete zde pozorovat zalesněné oblasti s divokými deštnými pralesy, hory až do 2,8 tis m.n.m. a také vyprahlé planiny či zajímavé skalnaté útvary. 

Pobřeží ostrova je dlouhé téměř pět tisíc kilometrů a nejkrásnější 

pláže se nachází zejména v severozápadní oblasti, za zmínku stojí kouzelné malé ostrůvky na severozápadě, z nichž nejznámější je Nosy Be. Okolí nabízí ideální podmínky pro potápěče.

Vzhledem k obrovským vzdálenostem je většinou potřeba v rámci poznávacího okruhu využít vnitrostátních přeletů. Nikdy nedoporučujeme plánovat mezinárodní odlet ve stejný den jako vnitrostátní přelet – místní dopravci rádi stávkují. Kvalita silnic na Madagaskaru není mnohdy příliš vysoká, infrastruktura je zde stále v rozvoji. Pronájem auta nedoporučujeme.

Klima Madagaskaru je tropické, ovlivňované východními pasáty. Počasí se liší dle oblasti. Nejvíce prší na zalesněném východním pobřeží, které je zároveň návětrné. Jih a západ je nejsušší, s vyprahlými bušemi a savanami. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 20°C a 27°C v nejchladnějším a nejteplejším období.

Madagaskar patří k velmi chudým zemím, pohyb bez průvodce není bezpečný!

Amarina Resort ****

Resort se nachází na ostrově vulkanického původu Nosy Be u severního pobřeží Madagaskaru. Resort pouze pro dospělé je romantickým útočištěm. 

Tsarabanjina Madagaskar *****

Leží na mini ostrůvku s čistými plážemi u ostrova Nosy Be patřícího k Madagaskaru, jde o unikátní letovisko v řetězci Constance, je asi 60 km od letiště na Nosy Be a cca 90 min jízdy lodí.

Ravintsara Wellness Hotel ****

Čtyřhvězdičkový resort s vlastním wellness na ostrově Nosy Be je vhodnou variantou na relax po poznávacím okruhu Madagaskarem. Ubytování v bungalovech v zeleni pár kroků od pláže.

Andilana Beach Resort ****

Kvalitní resort na ostrově Nosy Be. Vhodné na odpočinek či šnorchlování.

Vzorové programy Madagaskaru najdete na záložce „Co dělat“

 

ANTANANARIVO:

Hlavní město a zároveň místo, kam přilétá většina mezinárodních letů. Přilétá-li se v odpoledních hodinách, je ideální zde přenocovat a vyrazit na poznávací okruh až druhý den. Za návštěvu zde stojí královský palác a pevnost Royal Hill of Ambohimanga, který je zařazen mezi světové dědictví UNESCO. Také místní trhy, či lemuří park.  

VÝCHOD A JIHOVÝCHOD:

NP Ranomafana – nachází se na ploše 415 km2 a žije zde až dvanáct různých druhů lemurů! Celá oblast je pokrytá divokým deštným pralesem a nadmořská výška kolísá od 800 m.n.m. až po 1200 m.n.m. Parkem protéká řeka a je zde k vidění také pár vodopádů. Zajímavé jsou i rostliny, kromě tropických palem také orchideje, či bambusy.

Anja Private Park – tato soukromá přírodní rezervace je známá zejména díky výskytu lemurů. Krásné je také samotné prostředí rezervace, v pozadí se skalnatými horami plnými přírodních jeskyní. V rezervaci roste mnoho rostlin, většina z nich má léčebné účinky.

Privátní rezervace Mandraka – zde můžete pozorovat různé druhy plazů, chameleonů a motýlů. Výborná dostupnost z Antananariva, lze i v rámci jednodenního výletu.

NP Analamazoatra – Žije zde největší druh lemura Indri Indri. Tento les je také známý díky velikému množství ptáků a endemických druhů orchideí.

Palmarium Reserve – Přírodní rezervace na východním pobřeží, situovaná na poloostrově o rozloze 50 hektarů. Je domovem mnoha zajímavých rostlin a samozřejmě i několika druhů lemurů.  

 

SEVER:

Často opomíjený, avšak neprávem. Za vidění stojí zejména park Ankarana s 35 km krasovým masivem se špičatými skalami Tsingy. Je to spolu s NP Tsingy de Bemaraha jediné místo v rámci Madagaskaru, kde lze špičaté skály spatřit. V parku je výskyt mnoha endemických druhů zvířat a rostlin. Najdete zde i lemury. Mimo Tsingy jsou zde lesy, kaňony, jeskyně a podzemní řeky. Nejzajímavější jsou tzv. Red Tsingy.

Na severu lze navštívit i další přírodní rezervace. Je vhodný pro kratší okruhy, s menšími vzdálenostmi mezi jednotlivými místy. Ideální na kombinaci s nádhernými plážemi na severozápadním pobřeží Madagaskaru.

 

ZÁPAD A JIHOZÁPAD:

NP Isalo – impozantní národní park rozkládající se na ploše 815 km2 v jihozápadní části Madagaskaru. Je charakteristický nesčetnými skalními formacemi a útvary, hlubokými roklemi a vyprahlými travnatými pláněmi. K vidění je zde i pár jezírek a vodopádů. Díky zvláštnímu krajinnému rázu je tomuto místu přezdíváno „Jurský park“. Typickými osadníky je několik druhů lemurů.

Tulear – pobřežní městečko na jihozápadě ostrova. Baobaby.

Morondava – Toto pobřežní městečko přímo dýchá klidem a zpomaleným způsobem života, za zmínku stojí místní trhy. Jsou zde i pěkné pláže, vzhledem k silným mořským proudům však nevhodné na koupání! Nelze opomenout proslulou alej baobabů, nazývanou Baobab Avenue, její krása dokonale vynikne při západu slunce.

NP Kirindy – leží nedaleko Morondavy a představuje jednu z nejkrásnějších rezervací na Madagaskaru co se živočichů týče. Rezervace se rozkládá na ploše 100 km2 a krajina je zde vyprahlá, a místním lesům dominují baobaby. Je to jediné místo, kde žije nejmenší primát na světě (připomíná miniaturního klokana). Kirindy je nejlepším místem na Madagaskaru, kde lze pozorovat tzv. Fossy (šelma) a to zejména v období mezi říjnem a prosincem, kdy mají období páření. Park je také domovem 7 druhů lemurů. Kromě toho 40 druhů ptáků, 50 druhů plazů a 15 druhů obojživelníků.

NP Tsingy de Bemaraha – Úžasně zelená oblast Tsingy de Bemaraha se rozkládá na obrovské ploše více než 1,5 tis km2, a je chráněna pod záštitou UNESCO, část je také vedena jako národní park. Pro turisty byla oblast otevřena až roku 1998. Leží na západním pobřeží u Bekopaka. K vidění jsou zde krásné kaňony, soutěsky, divoké lesy, jezera, mangrovníkové mokřady. Je zde úchvatná bohatost místní fauny a flory, z nichž převážná část tvoří endemické druhy! Největší atraktivitou je tzv. Big Tsingy – úchvatné vápencová ostré skály kterým se také říká „skalní les“, vzhledem k hustotě jednotlivých skal. Jedná se o zcela unikátní dílo přírody, které spatříte jen na pár místech na světě, a určitě je zážitkem který stojí za vidění. Ani zde nechybí lemuři.  

Západ Madagaskaru s NP Tsingi

To nejlepší z Madagaskaru – západ a východ

Sever Madagaskaru a Tsarabanjina

Mini okruh Madagaskarem 

Klasický okruh a NP Isalo  

Výše uvedené jsou vzorové poznávací okruhy napříč Madagaskarem. Okruh sestavíme na klíč dle vašeho přání. Doporučujeme kombinovat poznávací část s odpočinkem na pláži. Vždy je nutná kalkulace pro daného klienta v daný termín. Můžete zvolit i kombinaci s Mauriciem či Réunionem.  🙂  

Podobné destinace

Réunion

ostrov Reunion

Hlavním lákadlem je příroda snad se stovkami vodopádů a vulkánem s lávovým polem. Aktivní dovolená v tropech - to je Réunion.

Keňa

Keňa

Keňa, úchvatná země na rovníku upoutá nejen směsicí kultur, přírodou s nepřeberným množstvím divoké zvěře, plážemi s bílým pískem, ale i tradicemi.

Zanzibar

Zanzibar

Ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Místo, kde se čile obchodovalo s kořením a otroky.

Namibie

Namibie

Za hlavní lákadlo turismu se dá považovat panenská nespoutaná příroda, domov divoké zvěře, nejstarší poušť světa s endemickými druhy fauny a flory.


Nahoru