Keňa

Země Masajů i skvělé koupání na Diani Beach
Chci se vydat do Keni

Keňa úchvatná země na rovníku upoutá nejen směsicí kultur místních lidí, svou přírodou s nepřeberným množstvím divoké zvěře, plážemi s bílým pískem, ale i svými kulturními tradicemi. Cestovat na pláže jižně od ostrovního města Mombasy, kde není tak velký odliv, se dá po celý rok. Snad jen květen je nejvíce postižen dešti, ale ty přicházejí zejména v noci a velice intenzivně. Národní parky poskytují úchvatné scenérie včetně pohledů na dva největší velikány Afriky Kilimandžáro a Mouth Kenya, Velká příkopová propadlina protíná Keňu a plní se několika jezery, které jsou domovem plameňáků a dalších úchvatných tvorů.

Největším zážitkem ze safari se stane migrace pakoňů a zeber v Maasai Mara, přes řeku Mara v období mezi červencem a říjnem. Pro ty kdo chtějí jen na chvíli odskočit na safari je ideální volbou Amboseli a Tsavo, nebo jen pro výlet na den z pláže Shimba Hills.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
konec června až duben
top safari srpen až září v Massai Mara – migrace
DOPRAVA
odlety z Prahy i Vídně (1 přestup)
let z Evropy trvá cca 9,5 hod
cena letenky začíná na 14.500,–Kč
DELEGÁT
místní reprezentant AJ
OČKOVÁNÍ
doporučujeme (žloutenka A i B, tetanus, břišní tyfus, žlutá zimnice)
vhodná jsou antimalarika
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
eTA minimálně 3 dny před cestou (nechte si rezervu!) 32 USD kartou
ČASOVÝ POSUN
+ 1 hodiny (+2 hodiny v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Keňa je také země čaje a kávy, mnoha různorodých afrických kmenů, živé hudby a umění. Jiný svět nabízí souostroví Lamu s jeho muslimskými tradicemi. Na pobřeží Vás jistě uchvátí tradiční plachetnice Dhow, či nabízené projížďky na velbloudech. Palmové pobřeží, bílé pláže doporučujeme zejména Diani Beach, kde kvalita resortů stále roste.  

Letecké spojení z Prahy či Vídně do Nairobi či Mombasy. Z leteckých společností doporučujeme zejména Ethiopean Airlines, Qatar Airways a Emirates. Zajímavé ceny nabízí zpravidla místní aerolinka Kenya Airways s přestupem v Amsterodamu, Paříži či Londýně. Ceny letenek začínají obvykle na 15.000,-Kč při letu a odletu z Nairobi. Letenky do Mombasy jsou často o něco dražší. Ceny letenek se odvíjí od obsazenosti, akčních nabídek atd.

Keňa od 10.1.2024 oficiálně zrušila nutnost víz. Místo toho zavedla elektronickou registraci eTA, kterou je potřeba dokončit online nejpozději 3 pracovní dny před odletem (ideálně dříve!). Poplatek je 32 USD a hradí se online kartou. Dále je nutný pas s platností ještě 6 měsíců po návratu a 1 volnou stránkou. Očkování není povinné, pokud nemáte při Vašem letu mezipřistání v jiném státu Afriky (pak žlutá zimnice). Doporučujeme však očkovat vakcinaci hepatitida A a B, břišní tyfus a zvažte antimalarika (konzultujte s lékařem).

Keňa historie

Na území Keni žili předchůdci dnešního člověka již před miliony let. Ve velké příkopové propadlině na březích jezera Turkana byly objeveny jedny z nejstarších ostatků lidí. Již v 8. století vznikaly na pobřeží první arabské obchodní osady. Koncem 15. století vstoupili na území první Portugalci, kteří postavili na území Mombasy pevnost Fort Jesusu. V druhé polovině 17. století převzali moc ománští panovníci a o sto let později bylo keňské pobřeží pod nadvládou Zanzibaru. Zanzibarský sultán však pronajal půdu Britům a od roku 1895 se jejich vliv rozšířil i do vnitrozemí. Britové roku 1904 prohlásili území Východoafrickým protektorátem a Keňa byla společně s Ugandou jimi spravována. V roce 1920 bylo území oficiálně prohlášeno britskou kolonií. Nespokojenost Keňanů v letech 1952-59 stoupla až po teroristickou vzpouru nacionalistické společnosti Mau-Mau. V této době zemřelo tisíce Keňanů. V roce 1964 se Keňa stala nezávislou republikou.   Třetina obyvatel Keni žije ve městech. Hlavním městem je Nairobi, kde žije více jak čtyři miliony obyvatel. Bránou na pobřeží pro turisty je druhé největší město Mombasa s 8 tisíci obyvateli. Místní lidé jsou mixem na 50 etnických skupiny. Nejvíce lidí vyznává křesťanství, na vesnicích stále je rozšířený animismus. Nemalá část obyvatel je muslimského a hinduistického vyznání.

 

The Sands At Nomad *****

Butikový hotel se rozléhá na 25 km dlouhém pobřeží, na krásné písečné pláži Diani.

The Sands at Chale Island ****

Ostrov Chale je malý romantický ostrov cca 600 metrů od pevniny. Na jedné části ostrovu je resort a na druhé je tropický les.

WaterLovers Beach ****/*

Rodinný ekologicky vedený resort s uměleckými díly majitele. Jeden z nejromantičtějších hotelů na Diani Beach.

Neptune Mara Rianta Camp *****

Luxusní stanový kemp se nachází na severu přírodní rezervace Masai Mara, v srdci přírodní rezervace Mara North.

Neptune Paradise Beach ****

Plážový hotelový komplex stojí v krásné tropické zahradě na jižním pobřeží u písečné pláže Diani Beach.

Neptune Palm Beach ****

Menší butikový hotel najdete cca. 40 km jižně od Mombasy přímo na jedné z nejkrásnějších pláží v Keni - Diani Beach.

Swahili Beach *****

Jižně od Mombasy na nejlepší pláži Keni - na Diani Beach. Luxusní varianta pobytu u moře v jednom z nejlepších resortů v oblasti.

Diamonds Dream of Africa ****/*

Resort v arabském stylu, nabízející též All Inklusive, se nachází přímo u bílé písečné pláže.

Diamonds Leisure & Golf ****

Nově otevřený golfový resort (11/2022) na jedné z nejhezčích pláží v Keni s bílým pískem - Diani Beach.

Sandies Tropical Village ****

Moderní resort se skvělými All Inclusive službami, nacházející se přímo na pláži, v tradičním keňském stylu.

Malindi Dream Garden ****

Butikový resort na pobřeží v Keni, přímo u nádherné pláže. Z resortu je možno plánovat výlety po okolí a na safari.

Nairobi

Nairobi je hlavním městem Keni a je také vstupní branou pro safari v této rozmanité zemi. Během jednoho století vyrostlo z osady v bažinaté půdě do prosperující metropole. Celé město neumí nikdy spát, stále máte pocit, že se zde něco děje. Kontrasty a rasy jsou tím hlavním, co vás zde zaujme. Zajímavostí je i Národní park Nairobi, jenž se svými 113 km2 je domovem nečekaného množství zvěře od zeber, pakoňů, žiraf, nosorožců až po lvy a gepardy. Tento park je jen 20 minut od centra města.  

Mombasa

Mombasa je od nepaměti obchodním a přístavním městem. Město stojí na ostrově a je spojeno s pevninou trajekty a mosty. V tomto pulzujícím přístavu se míchají obchodní lodě s tradičními plachetnicemi. Srdcem města je staré město s křivolakými uličkami s arabskou architekturou a stálou vůní po koření. Na pobřeží se nachází pevnost Fort Jesus (UNESCO) jenž je němou připomínkou nespočtu bojů mezi portugalskou armádou a Araby. Zdejší letiště je ideální pro přílety a odlety na pobřeží.  

Národní Park Tsavo

NP Tsavo patři mezi největší v Keni, ale i na světě. Jeho rozloha je 20 812 km2. Tsavo protíná hlavní silnice, spojující Nairobi s Mombasou. Ta dělí rezervaci na dvě časti – Tsavo East (11 747 km2) a Tsavo West (9 065 km2). Tento park se dočkal popularity díky obrovskému množství volně žijících živočichů a také díky „velké pětce“, kterou tvoří lev, nosorožec, buvol, slon a leopard. Tsavo East je tvořen nekonečnými, mírně zvlněnými pláněmi, křovinatou vegetaci a mohutnými vzrostlými baobaby a červenou půdou.

Období dešťů: březen až květen, říjen až prosinec (slabší)

Národní park Amboseli

Amboseli se nachází na jihu Keni téměř na hranici s Tanzanií. Svou rozlohou Amboseli nepatří k velikánům Keni, ale jeho hlavní devizou je úchvatný výhled na nejvyšší horu Afriky Kilimandžaro. Nejkrásnější pohled na horu je při východu a západu slunce, někdy se sněhová špice choulí do barev oranžové a červené. Rozloha parku je pouhých 392km2, ale park je součástí většího tzv. Amboseli ekosystému, který má cca 3000 km2. Samotný park je ideálně dostupný při cestě z Nairobi do Mombasy a jeho roviny poskytují domov stádům slonů. Prolínají se zde otevřené travnaté savany, bažiny a močály, skalnaté oblasti a akáciová buš. V období sucha se zvěř stahuje k bažinám, kde lze snadno sledovat na 50 druhů savců a nespočet ptáků. Amboseli je původním domovem i kmene Masajů, kteří jsou od nedávna pastevci bojující se lvi o svá stáda krav.

Období dešťů: duben až květen a listopad až prosinec  

Massai Mara

Masai Mara je rozsáhlé chráněné území na jihozápadě Keni, která na jihu přechází v národní park Serengeti v  Tanzánii. Název rezervace je po kmenu Masajů, původních obyvatelích této oblasti, a místní řece Mara. Rezervace je slavná díky každoročnímu stěhování kopytníků zejména pakoňů a zeber, jež probíhá mezi oběma parky. Stáda můžou být dlouhá i 40 km. Park má více ekosystémů, a tak zde můžeme najít močály a bažiny, skalnaté oblasti, ale největší části parku patří travnatým savanám. Masai Mara je proslavena svými šelmami, ze kterých můžeme vidět zcela běžně lvy, gepardy, hyeny a v neposlední řadě i levharta. Žije zde spousta dalších zvířat, jako jsou žirafy, různé druhy antilop, nosorožec. Řeky v parku jsou plné hrochů a hlavně krokodýlů. Spousta zvířat se pohybuje i za hranicemi parku, protože hranici netvoří žádný plot, ale pouze pomyslná čára.

Období dešťů: listopad (není tak intenzivní) a duben až květen  

Lake Naivasha a Hell´s Gate

Parky zhruba 100 km severně od Nairobi. Travnaté břehy jezera Naivasha jsou místem pastvit Masajů. Jezero je kalné a sladké, nicméně je domovem chráněné populace hrochů. U jezera se dají dobře sledovat ptáci a to zejména čápy marabu. Čas od času je k zahlédnutí i žirafa. Pokud zde budete několik nocí, pak je ideální pobyt spojit s návštěvou praku Hell´s Gate. Jde o rokli s červenými rozeklatými skalami.  

Mount Kenya NP

Mount Kenya je masiv nacházející se zhruba ve středu Keni a je zařazen na seznam UNESCO. Vrchol je možno vidět z hlavního města Nairobi, které je od něj vzdáleno 130 km. Spolu s masivem Kilimnadžára je Mount Kenya dalším místem, kde lze pozorovat ledovcové vrcholy poblíž rovníku. Mount Kenya nejvyšší horou (5199 m.n.m.) v Keni a druhou nejvyšší v Africe. Pro aktivní lze zařídit výstup (3-5 dnů). Fauna i flóra jsou v parku Mt. Kenya unikátní. Najdeme zde mnoho vzácných zvířat. Můžeme potkat například nosorožce dvourohého, bongo, guerézy, slona, buvola, levharta a další.

Období dešťů: listopad až prosinec a duben až červen  

Lake Nakuru NP

Jezero Nakuru a jeho okolí se roku 1968 stali národním parkem. Jezero je unikátní pro svou sirnou vodu. Okolí parku je zalesněno a nachází se zde největší populace nosorožců z celé Keni. Největším lákadlem jsou však hejna milionů plameňáků, jenž ve zdejší modro-zelené vodě nachází dostatek potravy. Jezero je zhruba 160 km od Nairobi.  

Národní park Shimba Hills

Sotva hodinu jízdy z Mombasy či něco přes půl hodiny z Diani Beach je vzdálen tento zajímavý národní park Shimba Hills. Kopcovitý park leží 500 metrů nad hladinou moře, což mu i v sezóně poskytuje příjemné klima bez úmorných veder. Část parku je travnatý ideální pro pozorování zvěře a část je zarostlá džunglí. Dva rozdílné porosty poskytují domov mnoha savcům včetně velkých šelem. Park se pyšní populací slonů jenž lze sledovat z vyhlídky na Elephant Hill nebo přímo u vodopádů Sheldrick. Dále zde potkáte žirafy, pštrosi, zebry, antilopy vrané, buvoly, opice, menší savce a mnoho druhů ptáků. Ideální volba pro jednodenní výlet z Diani Beach.  

Nejstarší město Keni – Lamu

Lamu leží na stejnojmenném ostrově a jeho historie se začala psát ve 14. století. Město je zařazeno na seznam UNESCO a to hlavně kvůli jeho úzkým uličkám a jedinečné atmosféře starých domů. Na stejnojmenné souostroví měli vliv portugalští mořeplavci, obchodníci z Turecka i ománští Arabové. Jedinečná kultura minulých dob tu zůstala a lidé dodnes dodržují tradice a zvyky s respektem k minulosti. Pro cestovatele je Lamu hypnotickým zážitkem, jenž umocňuje fakt, že zde nejsou žádná auta. Dopravu zajišťují plachetnice Dhow a osli. Místní život je pomalý a plný odpočinku, kdy máte nutkání si projít a poznat všechny křivolaké uličky a následně si lehnout na pláži.

Vaše cesta do Keni může mít mnoho podob. Vydat se s námi můžete například:

  • Nejlepší pláž Diani Beach – bílý písek té nejlepší pláže bez masivního odlivu
  • Národní parky – Shimba Hills, Amboseli, Tsavo, Maasai Mara, Meru …
  • Poznávat místní kmeny a tradice – Masajové, Samburové, Svahilové, Kikujové …
  • Souostroví Lamu – jiný svět je kousek od pobřeží Keňi
  • Golfový ráj na rovníku – golfové hřiště na pobřeží i přímo ve spojení s přírodou

 Safari v Keni

Rozmanitost krajiny je fascinující. Keňské národní parky a rezervace na ochranu živočichů jsou rozesety po celém území. Mezi nejznámější parky patří Maasai Mara, Tsawo či Amboseli. Nicméně zajímavé jsou i parky nacházející se u jezer, kde lze sledovat plameňáky i jiné ptactvo. Nejdražší období je pak v době migrace pakoňů a zeber mezi Massai Marou a Serengeti v období srpna až října. Keňské parky nabízí luxusní ekologické lodge uprostřed fascinující krajiny. Na safari lze dle místa vyrazit pěšky, balónem (pouze v Maasai Mara) i na hřbetu velblouda (v severních oblastech) a samozřejmě autem.  

Keňa romantické místo

Keňa může být také ideální místo pro líbánky. O jejím kouzlu svědčí i fakt, že se zde zasnoubili princ William a Kate. Romantiku naleznete nejen na plážích, ale i v luxusních kempech uprostřed národních parků.  

Golfová hřiště Keni

V Keni funguje skoro čtyřicet golfových klubů a většina se orientuje na turisty. Keňa se rychle zařadila za mezi elitní golfové destinace a je druhá za JAR na Africkém kontinentu. Hřiště naleznete nejen v okolí Nairobi, kde jsou zejména v blízkosti starých koloniálních center, ale v blízkosti národních parku a u pobřeží. Mt. Kenya Safari Club je v podstatě jediným hřištěm, kde můžete hrát golf na severní i jižní polokouli zároveň. Nachází se totiž přesně na rovníku. Jedinečný zážitek dotváří samotná hora Mt. Kenya.

Potápění a pláže

Keňské pobřežní vody jsou teplé po celý rok, takže se můžete potápět bez neoprenu. Hlavním lákadlem jsou rozsáhlé korálové útesy. Najdete tu korálové zahrady i srázy, které padají až do hloubky 200 m. Severně od Mombasy jsou pláže hodně zasaženy silným odlivem. Proto pro ty, kdo hledají kvalitní koupání, doporučujeme pláž Diani Beach a Tiwi, jenž se nacházejí jižně od Mombasy.  

Windsurfing a Kite

Celá Diani Beach jsou ideálním místem pro windsurfing a kite. Pláž se sice trochu mění v průběhu odlivu a přílivu, ale i tak lze výborně surfovat. Díky korálovému reefu jsou vody bezpečné. Prostor na sport je tedy i 700 metrů k reefu. Ideální období pro kite je od dubna do září a pak od listopadu do března, kdy vítr dosahuje rychlosti 13 – 25 uzlů.  

Výlety na plachetnici Dhow

Pokud se vydáte na ostrov Lamu, neměli byste vynechat výlet na Dhow. Jednoduchost svahilského plachtění je nádherná. Lodě využívají pouze jednu plachu, kterou je možné snadno nastavit do jakéhokoliv směru. K úžasným zážitkům patří plachtění kolem mangrovníků, jejichž kořeny máte v úrovni očí a slyšíte zdejší život tohoto biotopu.  

Čaj a káva Keni

Cestou na západ k Viktoriinu jezeru byste neměli na noc či dvě zastavit ve městě Kericho. Je to město, jehož obklopuje jasně zelené zvlněné moře čajových plantáží. Toto místo je nejdůležitější producent čaje v celé Africe. Káva se v Keni pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, což zaručuje vysokou kvalitu kávových zrn. Významné plantáže produkující velmi kvalitní odrůd arabiky lze nalézt zejména v okolí sopky Kilimandžáro.

Podobné destinace

Srí Lanka

Srí Lanka

Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Zanzibar

Zanzibar

Ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Místo, kde se čile obchodovalo s kořením a otroky.

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf

Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.

Namibie

Namibie

Za hlavní lákadlo turismu se dá považovat panenská nespoutaná příroda, domov divoké zvěře, nejstarší poušť světa s endemickými druhy fauny a flory.


Nahoru