Zanzibar

Ostrov koření a historie
Chci se vydat na Zanzibar

Zanzibar je vysněný ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Při vyslovení tohoto jména se vybaví vůně exotických koření, které jsou zde domovem a od středověku nejvýznamnějším artiklem obchodu mezi Orientem a Západem. Leží na jižní polokouli jen 6 stupňů pod rovníkem asi 40 kilometrů od břehů východní Afriky. Je tvořen hlavním ostrovem s téměř neznámým jménem Unguja, hornatým ostrovem Pemba, odkud pochází africký čarodějnický kult, a dalšími asi 50 ostrůvky. Unguja a Pemba jsou zcela rozdílné ostrovy, doporučujeme je navštívit oba. Od dovolené zde čekejte především odpočinek a kulturu ovlivněnou Afrikou a Arábií.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
červen – březen
DOPRAVA
odlety z Vídně (1 přestup) a Prahy (1–2 přestupy)
let z Evropy trvá cca 10 hodin
cena letenky začíná na 17.000,–Kč
DELEGÁT
místní reprezentant AJ
možnost výletů v českém jazyce
OČKOVÁNÍ
Pokud cestujete z rizikové země Afriky, je povinné proti žluté zimnici. V případě mezipřistání do 12 hodin není potřeba.
Doporučujeme proti žloutence A i B, tetanu, břišnímu tyfu.
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY+VÍZUM
lze po příletu s frontou (50 USD/os.)
enentuálně vyřídit dopředu e-vízum online (pro e-vízum minimálně 3 týdny dopředu)
ČASOVÝ POSUN
+ 1 hodina (+2 hodiny v zimním čase)
NA MÍSTĚ
místní poplatek na hotelech 2–5USD osoba /noc
zákaz dovozu plastových výrobků a plastových sáčků
ODLIV
Mimo severozápadní pobřeží je koupání v oceánu ovlivněno výrazným odlivem. Na druhou stranu zejména jihovýchod nabízí nádherné pláže.

Mapa a více informací o destinaci ↓

Prvním Evropanem, který ostrovy spatřil, byl asi portugalský mořeplavec Vasco da Gama. V té době byly ostrovy již po staletí po vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrovy se jim tak zalíbily, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo z Arábie. Ostatně pod vládou sultánů zůstal Zanzibar až do roku 1964. I proto zde dodnes převažuje muslimská populace, která se mísí se zdejší africkou kulturou. Metropoli hlavního ostrova tvoří proslulé kamenné město „Stone Town“, jehož křivolaké uličky jsou nyní pod ochranou UNESCO. Zde napsaly dějiny své stinné stránky. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším otrokářském tržišti světa. Hlavní ostrov Unguja má na délku cca 85 km a na šířku 30 km, ostrov Pemba má pak na délku cca 67 km a na šířku 22 km. Na Zanzibaru žije přes 1,7 miliónu lidí a populace rychle roste. Nezřídka mají rodiny i 10 dětí. Díky tomu ostatně chodí zanzibarské děti do školy na směny 🙂 Oba ostrovy jsou oproti sobě výrazně odlišné. Hlavní ostrov je trošku zkažený turismem. Spousta lidí bere turismus jako jednodušší a někdy i bohužel jako jediný způsob obživy. Na Pembě na vás čeká daleko více zeleně a obecně srdečnější a turismem méně zkažení lidé. Lidé na Pembě se živí převážně zemědělstvím nebo rybolovem a přestože jsou o něco chudší než na hlavním ostrově, máte přesně opačný pocit. Pemba je zároveň doslova ostrovem hřebíčku.

Počasí

Klima je zde tropické a neustále teplé. Díky poloze jen šest stupňů jižně od rovníku panuje na Zanzibaru tropické podnebí. Nejteplejšími měsíci jsou leden až březen, kdy se teploty vzduchu pohybují okolo 32 – 33 °C, v dubnu až červnu je 31 – 29 °C. „Nejchladněji“ je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C, v září a říjnu teploty stoupají na 29 – 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 – 32 °C. Od konce března do konce května panuje na ostrově období dešťů, což není doba vhodná k návštěvě. Některé z hotelů dokonce uzavírají provoz a věnují se rekonstrukcím. Dalšími deštivějšími měsíci jsou listopad a prosinec, ale srážky nejsou v těchto měsících časté a vydatné a jsou spíše vítaným ochlazením během dne. Za optimální měsíce pro návštěvu jsou považovány druhá polovina června až konec října. Je nutné ještě doplnit, že červen bývá o něco větrnější a ve větrnějších měsících se na plážích mohou objevovat řasy (v závislosti na směru větru na různých částech ostrova). Ty ale obvykle nikterak nepřekáží, pokud jde o plavání v moři, nebo při jakýchkoliv dalších plážových aktivitách.

Zvláštnosti odlivu a přílivu na Zanzibaru

Pobřeží Zanzibaru je lemováno vodami Indického oceánu. Oceánský typ koupání zažijete při ubytování na východním a jihovýchodním pobřeží, kde je vstup do moře velmi pozvolný. Každých šest hodin při odlivu moře ustoupí ke korálovému útesu, jenž lemuje celé pobřeží a tím ho i chrání. Začátek odlivu je příležitostí ke koupání

v klidné ustupující vodě se slabým příbojem, vrcholící odliv pak láká k procházce a sledování ryb až ke korálovému útesu. Se začínajícím přílivem moře nabírá sílu a vlny se zvětšují. Na své si na východním i jihovýchodním pobřeží přijdou milovníci surfingu, živého příboje a koupání v mořských vlnách. Pokud se rozhodnete pro tuto oblast, doporučujeme se poradit ohledně termínu, neboť v některé dny je odliv vyšší a v některé nižší v závislosti na postavení měsíce. Pokud vám nevadí přizpůsobit svůj denní program přírodě, nabízí především jihovýchodní pobřeží nádherné pláže, které stojí za návštěvu.  Při ubytování na severozápadním pobřeží hlavního ostrova (Kendwa a část Nungwi) se nemusíte odlivu bát. Díky strmějšímu klesání dna neustupuje voda za odlivu příliš daleko od břehu a koupání je tak možné po celý den. Voda je zde klidnější se slabším příbojem a menšími vlnami.  

Vízum a vstupní formality

Vstupní vízum do Tanzanie lze vyřídit buď na letišti po příletu nebo dopředu online, v obou případech za poplatek 50,- USD (vícenásobný vstup 100 USD). Je nutná zpáteční letenka a pas s platností 6 měsíců po návratu. Pro získání víza při příletu je nově nutné vystát tři různé fronty, díky čemuž se procedura může prodloužit až na dvě hodiny. Upozorňujeme, že na zanzibarském letišti nemusí přijímat hotovost, a je často nutné vízum zaplatit kartou! Doporučujeme proto objednat vízum online (pouze za předpokladu že máme minimálně 3 týdny na vyřízení). Online vízum je akceptováno na letišti v Dar es Salaam, Kilimanjaro, Zanzibar a dále na pozemní hranici Namanga a Tunduma. 

Nově je zaveden přísný zákaz dovozu plastových výrobků, včetně plastových sáčku!  

Očkování

Od roku 2011 je na Zanzibaru zavedena povinnost očkování proti žluté zimnici a to pro všechny, kdo cestují ze zemí s jejím výskytem. Při vstupu na Zanzibar (i na pevninu) je nutno předložit mezinárodní očkovací průkaz, kde je očkování proti žluté zimnici potvrzeno. Při pobytech na ostrově Zanzibar jsou z povinnosti očkování vyjmuti ti turisté, kteří letí přímo z Evropy a kteří neopustí letadlo při případném mezipřistání v rizikové zemi na více jak 12 hodin. Existují ještě výjimky pro těhotné ženy, kojence a starší osoby. Při pobytu na Zanzibaru jsou dále doporučené prevence dalších nemocí formou očkování, a to zejména proti dětské obrně, záškrtu, tetanu, žloutence A i B, břišnímu tyfu a choleře. Nejlépe se vždy poradit se specialistou.

Ramadán na Zanzibaru

Na kontinentální části Tanzanie nemá ramadán skoro žádný vliv na turismus. Nicméně, pokud touto dobou plánujete cestu na Zanzibar, zvažte, zda nezvolit jiný termín. Místní lidé v tomto období mohou být unavenější, což se může odrazit na kvalitě služeb.

Zanzibar White Sand *****/*

Luxusní zážitek v kvalitním hotelu, na tropickém Zanzibaru. 

Zawadi Hotel *****/*

Plážová dovolená v soukromí a luxusu na jihovýchodním pobřeží Zanzibaru s dechberoucím výhledem a soukromou pláží.

7 nocí v dvoulůžkové Zawadi Ocean Front vile (resort pouze pro dospělé) + cesta 2 noci (10 dní dovolené), All Inclusive, optimální letenka z Vídně (Praha s příplatkem), transfery, asistence. Platí v termínu  1.9.-31.10.2024. Nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. 

113.320,-Kč os. All Inclusive

Aiyana Resort *****

The Aiyana Resort and Spa inspirovaný africkou architekturou leží na nedotčeném ostrově Pemba. Zastavte se a užijte si zaslouženého odpočinku. 

 

The Island Pongwe Lodge ****

Dokonalý romantický únik od všech starostí na malém ostrůvku s pouze 6 vilami a vynikající restaurací.

Bawe Island *****/*

Luxusní resort na soukromém ostrově pouze 15 minut rychločlunem ze Stone Town.

Gold Zanzibar ****

Gold Zanzibar leží na severozápadním pobřeží a je oázou luxusu a elegance. V moderním duchu nabízí svým hostům příchuť tropického ráje a dálného orientu.

7 nocí v dvoulůžkovém Deluxe Garden pokoji + cesta 2 noci (10 dní dovolené), All Inclusive, optimální letenka z Vídně (odlet z Prahy s příplatkem), transfery, asistence. Platí v termínu 1.9.-22.12.2024 s rezervací min. 60 dnů předem. Nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

76.790,-Kč os. All Inclusive

Baraza Resort *****

Luxusní butikový resort s pouhými 30 vilami leží na jihovýchodním pobřeží Zanzibaru u překrásné pláže s tyrkysovým mořem. Vraťte se o pár století zpět do éry sultanátu a jeho skvostných paláců.

Zuri Zanzibar *****

Resort v africkém duchu v severozápadní části ostrova minimálně postižené odlivem. Maximální důraz je kladen na design, soulad s přírodou a trvalou udržitelnost.

7 nocí v dvoulůžkovém bungalovu + cesta 2 noci (10 dní dovolené), polopenze, optimální letenka z Vídně (Prahy s příplatkem), transfery, asistence. Platí v termínu 1.6.-30.11.2024. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu. Příplatek do All Inclusive 23.800,-Kč/os.

93.240,-Kč os. polopenze

Sandies Baobab Beach ****

Resort přímo u pláže na severozápadě v oblasti Nungwi, která netrpí zdejším extrémním odlivem. Je otevřený od roku 2019 a vhodný i pro větší  rodiny.

The Mora Zanzibar *****

Nový hotel na severovýchodě ostrova Zanzibar je asi 45 minut vzdálený od mezinárodního letiště. Dominantou je nádherná pláž Muyuni.

7 nocí v dvoulůžkové Ocean Junior Suite + cesta 2 noci (10 dní dovolené), All Inclusive, letenka z Vídně (Praha s příplatkem), transfery, asistence. Platí v termínu 1.9.-31.10.2024 s rezervací min. 60 dnů předem. Nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

59.990,- Kč os. All Inclusive

LUX Marijani Zanzibar *****

Arabský styl se svahilskými prvky představuje jedinečný mix afrických a arabských vlivů. To vše společně s výbornou gastronomií a nevšedními zážitky dělá z hotelu jedinečné útočiště pro vaši dovolenou.

7 nocí v dvoulůžkovém pokoji Deluxe + cesta 2 noci (10 dní dovolené), All Inclusive, letenka z Vídně (Praha s příplatkem), transfery, asistence. Platí v termínu 1.10.-31.10.2024 s rezervací do 30.6. Nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

67.620,-Kč os. All Inclusive

Zanzibar Queen Hotel ****

Příjemný, menší resort na severovýchodě Zanzibaru je obklopen tropickou zelení, palmami a všemožnými barevnými kvítky. 

Riu Palace Zanzibar ****/*

Riu Palace Zanzibar (dřívější Hideway of Nungwi) leží na severozápadě ostrova a od 1.11.2018 je pouze pro dospělé. Je zde však více pokojů. 

Tulia Zanzibar *****

Luxusní resort s českými majiteli, vynikajícím servisem a pouhými 16 vilami s maximálním soukromím. Výborné All Inclusive.

The Palms Zanzibar *****

Jeden z nejluxusnějších privátních resortů na Zanzibaru s pouhými šesti vilami a osobně zaměřeným servisem. Klidné útočiště pro dovolenou.

Diamonds Mapenzi Beach ***/*

Čtyři hektary tropické zahrady přímo na pláži na východní straně Zanzibaru. Zahrada je plná květů a palem. Pláž s bílým pískem.

VOI Kiwengwa Resort ***/*

Ekonomická varianta na bílé pláži východního pobřeží Zanzibaru. 

TUI Blue Bahari ****

Tato lepší čtyřhvězda leží na severovýchodním pobřeží ostrova Zanzibar. Čekají tu na vás překrásné pláže s jemným bílým pískem. Inspirován maurskou architekturou, posazený do svěží tropické zahrady.

Essque Zalu ****/*

Menší resort Essque Zalu se nachází v přírodní zátoce na malém útesu na severovýchodní straně ostrova Zanzibar. Nad tyrkysově zbarvenou vodou  se táhne dlouhé molo s restaurací a barem.

Breezes Beach Club ****/*

Ideální volba pro ty, kteří hledají plážovou dovolenou a zároveň romantiku s nádechem orientu. Zkrátka chtějí zažít skutečnou atmosféru Zanzibaru.

Stone Town

Při cestě na Zanzibar byste neměli minout kamenné město „Stone Town“, jehož historie je zde stále přítomna. Jeho křivolaké uličky jsou pod ochranou UNESCO. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším tržišti světa.  O historii ostrova a otroctví se dozvíte při návštěvě anglikánské katedrály a zdejšího ostrova. Při toulkách nezapomeňte na Dům Zázraků (House of Wonders), the Palace Museum (People´s Palace), dům Dr. Livingstona a arabskou pevnost. Takovýto výlet vám dopřeje ten opravdový názor na Zanzibar.  Jedinečnou atmosféru nasajete na živých, neustále se lidmi hemžících trzích, budete obdivovat zdobně vyřezávané dveře a balkóny místních domů v klikatých kamenných uličkách. Nezapomeňte ani na obchůdky se suvenýry včetně řemeslných výrobků. Po cestě ze Stone Town můžete navštívit také ruiny paláce Maruhubi, bývalého harému sultána Barghashe.  

Forodhani noční trh jídla

Návštěva Stone Town není kompletní bez zastávky na Forodhani Night Food Market. Doporučujeme dorazit před setměním a sledovat prostor, jak se metodicky zaplňuje kuchaři a jejich grily. Budete moci ochutnat ryby, chobotnice, krevety, humry i rybí kebab. Dalším pokušením budou čerstvě lisované šťávy a to i z cukrové třtiny, smažené brambory, chapati, saláty a další. Forodhani Market je navštěvován především místními, proto je opravdu autentický.  

Plantáže s kořením

Zanzibar by nebyl Zanzibarem bez vůně hřebíčku, muškátového oříšku, skořice, pepře a  mnoha dalších druhů koření, které omamně voní celým ostrovem.  První plantáž s kořením založil ománský sultán, který ale nechvalně proslul také trhem s otroky. Plantáže se nacházejí mimo město a exkurze vám umožní nechat se unést chutí a vůní čerstvého koření. Bývají doprovázeny detailním popisem o rozmanitosti tohoto čarovného produktu a jeho využití v kuchyni i kosmetice. Budete překvapeni množstvím a pestrostí, ale také jeho léčebnými účinky.  

Ostrov Prison neboli Changuu

Ostrov sloužil jako brána pro otroky. Leží jen kousek od Stone Town. Jeho pobřeží je lemováno korálovým útesem, a proto je to místo vhodné na šnorchlování. Bílé pláže jsou místem odpočinku. Ostrov je

také domovem želv obřích, které sem byly dovezeny v 19. století ze Seychel. Malá místní restaurace připravuje čerstvé ryby a tak je toto místo ideální pro jednodenní klidný výlet.  

Rybářská vesnice Kizimkazi a výlet za delfíny

Rybářská vesnice Kizimkazi se nachází na jižním výběžku ostrova. Zde jsou často sledováni delfíni. Toto místo má však i kulturní důvody pro návštěvu. Nacházejí se zde mešity z 12. století a ty jsou jedinečným důkazem o islámu ve východní Africe.  

Přírodní rezervace Jozani a farmy na mořské řasy

Přírodní rezervace Jozani se nachází v centrální a východní oblasti hlavního ostrova. Je domovem opice Red Colobus (gueréza zanzibarská), jenž je endemickým druhem Zanzibaru. Opice jsou velmi fotogenické a není velký problém je spatřit. Rezervace je domovem i dalších druhů zvířat včetně dalších opic, malých antilop (jedna endemická) a vzácných bercounů (poněkud větší veverka s chobotovitým čenichem). Před několika lety byl údajně spatřen levhart zanzibarský, spíše je však považován za vyhinutého. Průvodci vás provedou po naučné stezce. Celá oblast je silně podmáčená, voda je prakticky všude pod povrchem již v hloubce od 30 cm. Součástí rezervace jsou i mangrovy, které je nejlepší navštívit při přílivu. Při něm lze pozorovat z lávek nad porostem i některé ryby. Kousek dále na jihovýchod lze navštívit jednu z místních farem na mořské řasy. Můžete se zde nejen podívat, jak místní ženy řasy sbírají, ale také o kousek dále na to, jak se řasy dále zpracovávají. Farmy jsou druhým nejdůležitějším zdrojem obživy na ostrově.  

Sever Zanzibaru 

Ospalá rybářská vesnička Ras Nungwi  na severním cípu ostrova Zanzibar je domovem lodí Dhow. Můžete zde spatřit tradiční výrobu těchto plachetnic.  Místní zde také zbudovali záchranné stanice pro želvy, ty po vyléčení vrací zpět do Indického oceánu. Pro milovníky podmořského světa doporučujeme uskutečnit výlet za potápěním či šnorchlováním do podmořského parku v atolu Mnemba případně k ostrůvku Tumbatu (zde doporučujeme spojit i s návštěvou samotného ostrova).

Safari v Tanzanii a Zanzibar jako relax

Kombinace safari jedné z nejrozmanitějších zemí na světě se při cestě na Zanzibar přímo nabízí. Pevninská část Tanzanie je jen cca 40 km od Zanzibaru. Svou dovolenou můžete naplánovat s několika denním safari například v Arusha, kráteru Ngorongoro, Serengeti… nebo i v Keňi. Po náročnější části mezi zvířaty jen přeletíte na Zanzibar a budete odpočívat na jedné z bílých pláží. Neváhejte a poraďte se s námi na vhodné variantě.  

Svatební cesta

Hotely na Zanzibaru jsou ideálním místem i pro svatební cestu. Některý poskytují drobné bonusy jiné i cenové zvýhodnění v určité sezóně. Svatební cestu na Zanzibar volte se zastávkou na safari nebo jen samostatně.  

Zanzibar s dětmi

Pobyt v resortu je pro děti předurčen. Na většině míst je však třeba při koupání používat boty do vody a děti mít pod dozorem. Pro cestu na Zanzibar může být v některých případech nezbytné očkování proti žluté zimnici. Především u malých dětí konzultujte cestu vždy s dětským lékařem. Obecně nedoporučujeme jezdit do destinace s menšími dětmi v době ramadánu.  

Historie, jídlo i koření

Na Zanzibar se jezdí také za jídlem, kořením i historií. Je to ostrov, kde nebudete muset pouze ležet na pláži. Z dostupných výletů si vybere každý.  

Potápění u ostrovů Unguja a Pemba

Souostroví Zanzibar je údajně  jednou z těch nejlepších potápěčských oblastí na světě. Korálový útes, který obklopuje ostrovy Unguja a Pemba, zajišťuje rozmanitý a hojný podmořský život. Rovněž dobrá viditelnost na vzdálenost 20 – 60 m a celoroční průměrná teplota vody kolem 27°C přímo vybízí k potápění. Potápění na Zanzibaru není omezeno pouze na začátečníky. Zkušení potápěči se mohou těšit na vzrušující potápění kolem korálových útesů, noční potápění a potápění v mořských proudech. V hlubších vodách se bohaté korálové útesy často táhnou celé kilometry, můžete vidět hejna barakud, tresek, tuňáků a makrel lovených pyskouny, mantami a žraloky. Nejlepší potápěčské lokality jsou kolem atolu Mnemba, u ostrova Tumbatu, na jihovýchodě hlavního ostrova a na západě a severozápadě ostrova Pemba.

 

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius

Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

Keňa

Keňa

Keňa, úchvatná země na rovníku upoutá nejen směsicí kultur, přírodou s nepřeberným množstvím divoké zvěře, plážemi s bílým pískem, ale i tradicemi.

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf

Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.


Nahoru