Mexiko

Perla Karibiku
Chci se vydat do Mexika

Mexiko je perlou Karibiku. Na své si tu přijde opravdu každý, jen málokterá destinace nabízí takovou rozmanitost – džungle, vyprahlé pouště s obřími kaktusy, ale i vysoké hory se zasněženými vrcholky. Nejlákavější je v Mexiku beze sporu poloostrov Yucatán. Jeho pobřeží je lemováno plážemi s jemným bílým pískem, kontrastujícími s tyrkysovým Karibským mořem a bujnou tropickou zelení. Podél pobřeží Yucatanu se táhne druhý největší bariérový útes na světě.

Mexiko doporučujeme pro aktivnější dovolenou s nádhernými výlety a bohatým vyžitím pro volný čas. Vnitrozemí skrývá skutečné skvosty pro milovníky historických památek či archeologie – pradávné Mayské památky obklopené jedinečnou přírodní scenérií všudy přítomné džungle.

HLAVNÍ SEZÓNA
celoročně
Nejlepší doba pro poznávací okruh listopad až duben.
Nejlepší doba pro relax na pláži květen až začátek srpna.
DOPRAVA
letenky z Prahy okolo 20.000,–Kč na osobu
let z Evropy trvá cca 13 hodin
DELEGÁT
český delegát
možnost ČJ průvodce na okruhy
OČKOVÁNÍ
není povinné
doporučujeme žloutenku A i B, břišní tyfus a zkontrolovat platnost očkování proti tetanu
do zalesněných oblastí repelent
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
není vízová povinnost
pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu
pozor letíte-li s přestupem v USA nebo v Kanadě, je potřeba tranzitní vízum!
ČASOVÝ POSUN
– 7 hodin (-6 hodin v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Místní lidé patří k nejpřátelštějším na světě, a doplňují tak příjemnou atmosféru této země – země plné pestrých barev a vůní, nakažlivé latinské muziky, bohaté kultury a bezstarostného veselého života. Samozřejmě nesmíme opomenout ani vynikající mexickou kuchyni, a typickou tequilu.

Základní informace:

Mexiko, oficiálně Spojené Státy Mexické, leží v Latinské Americe. Může se pochlubit tím, že jeho pobřeží omývají hned 2 oceány – na západě je to Pacifik, na východě Atlantský oceán (Karibské moře u Mayské riviéry). Území Mexika pokrývá téměř 2 miliony km2 a žije zde téměř 120 milionů obyvatel. Mexiko je federací, která sestává z 31 států, hlavním a zároveň největším městem je Mexico City.

Než bylo Mexiko objeveno Evropany, žily tu pradávné pokrokové civilizace Toltéků, Aztéků a Mayů… Právě po nich zůstaly po celém území země rozesety jedinečné památky a ruiny. Díky svému historickému a kulturnímu bohatství je Mexiko na 6. místě v největším počtu UNESCO památek na světě (v rámci Ameriky je to první místo). I proto není divu, že v roce 2015 bylo Mexiko 9. nejnavštěvovanější destinací na světě.

Počasí:

Na území Mexika se prolíná hned několik podnebních pásem s odlišnými podmínkami. Nás bude nejvíce zajímat poloostrov Yucatán, kde se nachází nádherné pobřeží Mayské riviéry. Na Yucatán lze cestovat celoročně, každé období má svá specifika (září a říjen se mohou vyskytovat hurikány, ale zpravidla se této oblasti vyhýbají).

Od listopadu, cca do března je období místní „zimy“, které je charakteristické chladnějšími rány a večery, doporučujeme přibalit dlouhé kalhoty a lehký svetřík. Nicméně přes den je na sluníčku velmi příjemně. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, s průměrnou teplotou okolo 24 stupňů. Období místní „zimy“ je vhodné pro ty, kteří nemají rádi příliš veliká horka. Je velmi příjemné na poznávání vnitrozemí, pro aktivnější jedince. V tomto období také méně pršívá (nejsušší období je od ledna do dubna).

Na přelomu března / dubna se začíná oteplovat, a nastává období místního léta, které trvá cca od dubna do září. V tomto období se přes den teploty pohybují okolo 30°C a výše, a stoupá vlhkost vzduchu (průměrná teplota je 28 stupňů. Je to ideální doba pro milovníky tepla a plážové dovolené, na výlety nezapomeňte dostatek tekutin a pokrývku hlavy! Vyšší teploty způsobují častější srážky, ty jsou ale v podobě rychlých spršek, po nichž se rychle zase vyjasní. Určitě se tedy nenechte odradit předpovědí počasí, celodenní deště jsou zde vzácné. V tomto období pozor na larvy medúz, které se mohou vyskytovat v moři, stačí se jen po každém koupání v moři vysprchovat (několik sprch je vždy na pláži).

Moře a koupání:

Karibské moře je teplé po celý rok, v období „zimy“ má cca 25 stupňů, v teplejších měsících dosahuje až 28°C. Pro oblast Mayské riviéry je typický výskyt řas. Je třeba je brát jako součást místní krajiny, přináší je sem vítr z oceánu. Vyskytují se zde prakticky celoročně, den ode dne je situace jiná, podle aktuálních podmínek počasí, teploty moře, atd. Před většinou hotelů jsou řasy pravidelně (i několikrát denně) zametány.

Pláže jsou na pobřeží Mayské riviéry písečné, s jemným bílým pískem (někde i s drobnými úlomky korálů, kde je písek o něco hrubší). U většiny pláží je moře mělké, nečekejte plavání v hlubokém moři. Příliv a odliv je zde téměř neznatelný, hladina moře zůstává většinou po celý den stejná.

Měna: 
V Mexiku se platí Mexickými pesy (MXN). Směnit lze ve směnárnách, kde bývá lepší kurz než v hotelu. Bankomaty jsou rozšířené, existují bankomaty vydávající pouze USD, nebo bankomaty vydávající pouze MXN. Na většině míst lze platit kartou, samozřejmě kromě místních krámků na tržišti, nebo např. u stánků se suvenýry uvnitř areálu Chichen Itza. Běžně jsou zde přijímány také USD, což ale bývá méně výhodné, zejména u větších položek.

Bezpečnost: 

Turistické oblasti jsou v Mexiku zcela bezpečné, a to i večer. Třeba dbát na cennosti stejně jako v jiných zemích.

El Dorado Maroma by Karisma *****

Náš nejoblíbenější resort, do kterého se budeme vždy rádi vracet. Luxusní Gourmet All Inklusive hotel jen pro dospělé, na jedné z nejkrásnějších pláží světa. Od konce roku 2016 zbrusu nové nad-vodní bungalovy, které opravdu stojí za to (atmosféra Malediv nyní i v Karibiku).

8 nocí v dvoulůž. Jacuzzi Junior Suite + cesta (10 dní dovolené), All Inklusive, letenka v optimální knihovací třídě z Vídně, transfery, ČJ delegát. Platí pro termíny mezi 1.11.-22.12.2019 s rezervací do 30.10. Slevy i na další termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

65.700,-Kč os. All Inklusive

Azul Fives Resort *****

Cenově velmi přijatelná varianta vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro aktivnější dvojice. Bohaté All Inklusive s širokým výběrem restaurací, a vynikající kuchyní! V resortu rezervace s opicemi, želvami, atd. Leží pouze pár minut jízdy od městečka Playa del Carmen, kam lze zajet za obchůdky a zábavou.

El Dorado Casitas Royale *****

Nejluxusnější z El Dorado hotelů určených jen pro dospělé. Bungalovy s doškovou střechou ponořené do zahrad u dlouhé pláže s uměle vytvořeným reefem z betonových bloků.

8 nocí v dvoulůž. Casita Suite + cesta (10 dní dovolené), All Inklusive, letenka v optimální knihovací třídě z Vídně, transfery, ČJ delegát. Platí pro termíny mezi 1.11.-22.12.2019 s rezervací do 30.10. Slevy i na další termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

68.920,-Kč os. All Inklusive

Paradisus La Perla *****

Paradisus Playa del Carmen La Perla je velmi kvalitní resort na Mayské riviéře, který je určen jen pro dospělé. S vedlejším sesterským resortem La Esmeralda tvoří veliký komplex se spoustou restaurací a vyžití. Před resortem se rozkládá pěkná dlouhá písečná pláž. Zároveň ideální základna k výletům po poloostrově Yucatán.

Iberostar Tucán *****

Sesterské All Inklusive resorty od sítě Iberostar jsou situovány přímo vedle sebe a vyznačují se krásným prostředím plným zeleně a exotických zvířat, podél dlouhé písečné pláže. Ideální ráj pro rodiny s dětmi a aktivnější jedince.

El Dorado Seaside Suites *****

Dva propojené resorty od řetězce Karisma - El Dorado Seaside Suites a Sensimar Seaside resort, oba vyhrazené pouze pro dospělé. Leží jižně pod městem Playa del Carmen, pouhých 30 minut jízdy od historického města Tulum. Pokoje a Suite se táhnou podél pláže, Seaside Suites jsou vždy swim-up (přístup z balkonu do bazénu).

El Dorado Royale *****

Nachází se na Mayské riviéře poblíž města Playa del Carmen, vedle překrásné písečné pláže, nedaleko zahrad a řek. Z letiště v Cancúnu je to sem asi 30 min jízdy. Jen pro dospělé. Živější resort pro společenské jedince.

8 nocí v dvoulůž. Jacuzzi Junior Suite + cesta (10 dní dovolené), All Inklusive, letenka v optimální knihovací třídě z Vídně, transfery, ČJ delegát. Platí pro termíny mezi 1.11.-22.12.2019 s rezervací do 30.10. Slevy i na další termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu.

54.740,-Kč os. All Inklusive

Reef Playacar Resort ****

Super poměr ceny a kvality, resort leží v docházkové vzdálenosti od města Playa del Carmen a od trajektu na ostrov Cozumel. Funguje na bázi All Inklusive.

Villas Paraiso del Mar ****

Malý resort na ostrově Holbox na severu poloostrova Yucatán vás okouzlí svou autentickou atmosférou. Je perfektní volbou pro ty, kteří hledají dovolenou mimo turistická místa. Písečná pláž je jen pár metrů od resortu.

Grand Riviera Princess Resort ****

Cenově dostupný resort na pobřeží Mayské riviéry, jen 10 minut od Playa del Carmen. Skvělá volba pro rodiny s dětmi a aktivní dvojice.

Paradisus La Esmeralda *****

Luxusní a moderní resort La Esmeralda, který se nachází u dlouhé písečné pláže na Mayské riviéře. Je určen zejména rodinám s dětmi. V resortu se nachází spousty restaurací a barů, velké sportovní vyžití.

Beachscape Hotel Cancún ***

Ekonomická varianta na pobřeží Karibiku. Resort se nachází přímo u široké písečné pláže, kousek od města. Je vhodný také pro rodiny s dětmi.

The Reef Coco Beach ***/*

Mexiko s All Inklusive v příjemném a na místní poměry menším hotelu na okraji letoviska s animačními programy.

POLOOSTROV YUCATÁN

Poloostrov Yucatán je jednou z nejbohatších archeologických lokalit na světě. V okolí měst Cancun a Mérida je v džungli roztroušeno více než 1200 nalezišť, a neustále dochází k objevům nových. Zajímáte-li se o historii, budete zde opravdu ve svém živlu. Na své si však přijdou také milovníci přírody, poloostrov je pokrytý džunglí, a je zde několik přírodních rezervací.

 

Chichen Itzá:

Rozsáhlý mayský komplex, který patří k nejlépe zachovalým v Mexiku, a byl by opravdový hřích toto nádherné místo během vaší dovolené v Mexiku nenavštívit. Nejznámější stavbou komplexu je El Castillo, spíše známá jako Kukulkánova pyramida. Tato pyramida má ze všech 4 stran schodiště s 365 schody (znázorňuje 1 rok). Uvnitř pyramidy je chrám. Kukulkánova pyramida je unikátní proto, že v den jarní a podzimní rovnodennosti (březen a září) vytváří stín obrovského hada, který se vine podél pyramidy až na její vrchol. Tento okamžik láká tisíce návštěvníků z celého světa. Jeden z novodobých 7 divů světa!

V komplexu jsou také pozůstatky hřiště na pelotu, což byla starověká míčová hra (údajně měla spíše náboženský účel, a traduje se, že vítězný tým byl poté obětován bohům).

Všude v areálu najdete bezpočet krámků, kde místní obyvatelé nabízí ručně vyřezávané a malované sošky, a další tradiční suvenýry. Určitě doporučujeme, ceny jsou zde nízké, a navíc podpoříte místní komunitu, a odnesete si z dovolené krásné věci na památku.

Tulum:

Toto starobylé mayské město leží přímo na pobřeží – ze skály pohlíží na nádherné tyrkysové moře Karibiku, a idylickou pláž s bílým pískem. Jedná se o jedno z nejfotogeničtějších míst na poloostrově. Doporučujeme navštívit hned ráno, abyste se vyhnuli davům turistů. Určitě doporučujeme také návštěvu v samotném městě Tulum, kde se setkáte s typickou místní kulturou, a můžete nakoupit nějaké ty suvenýry od místních obyvatel.

Sian Ka´An:

Biosférická rezervace Reserva de la Biosféra Sian Ka´an je součástí UNESCO. Jedná se o ekologický park porostlý pralesem, s lagunou, bažinou a je zde několik mayských zřícenin. V rezervaci žijí pumy, jaguáři, také opice a pár krokodýlů. Rovněž zde najdete v lagunách bohatý podmořský život plný korálových útesů, žijí zde také mořské karety. Máte-li rádi přírodu, určitě sem zajděte, tímto místem budete okouzleni. Není příliš turisty navštěvované, a má úžasnou atmosféru plnou klidu.

Cancun:

Do Cancunu přiletíte na mezinárodní letiště. Je to plážové středisko, které se nachází na 22 km dlouhém úzkém ostrově, a je zde spousta zejména masových resortů a středisek. Místní pláže jsou však krásné – s jemným bílým pískem kontrastujícím s tyrkysovým Karibským mořem. V Cancunu je spousta nákupních středisek, obchůdků a restaurací. Lze zde navštívit Archeologické muzeum INAH.

Playa del Carmen:

Město leží přibližně 65 km jižně pod Cancunem, tato část Mayské riviéry je autentičtější, než okolí Cancunu. V samotném městečku najdete spoustu obchůdků a restaurací, a z místního přístavu pravidelně vyplouvají lodě na nádherný ostrov Cozumel, který je rájem pro milovníky šnorchlování.

Coba:

Starobylé mayské město obklopené hustou džunglí, doteď zde probíhá intenzivní archeologický výzkum. Leží zde nejvyšší pyramida na Yucatánu, vysoká 42 metrů.

Xel-Ha / Xcaret:

Obrovské „přírodní parky“ tvořené několika lagunami, zátokami a mořskými rameny, které byly přirozeně vyhloubeny do místního vápencového terénu. Platí se zde vstupné, představte si to jako místní formu zábavného vodního centra. Je zde spousta atrakcí, park je velmi vhodným výletem pro rodiny s dětmi. Jsou zde jeskyně, džungle plná papoušků, mayské památky vč. napodobeniny mayské vesnice. V celém parku je nádherné šnorchlování. Můžete si za příplatek zaplavat s delfíny či žraloky. Xel-Ha a Xcaret jsou nejznámější, ale takovýchto parků je zde celá řada. Vyhraďte si na návštěvu celý den.

Pláž a zátoka Chemuyil:

Nádherná písečná pláž mezi Playa del Carmen a Tulum. Jemný bílý písek na pláži, a zátoka s mělkým dnem a podvodními útesy. Ideální podmínky na plavání a šnorchlování.

Cenote Ikkil:

Celý poloostrov Yucatán je tvořen vápenci, a je zde mnoho krasových jeskyní s podzemními jezírky, tzv. Cenotami. Jedna z nejkrásnějších j Cenote Ikkil. Cenota je 26 metrů pod zemí, a přímo nad ní je široký otvor ve stropu jeskyně, a otvorem se do cenoty spouští spousta exotických lián. K cenotě lze sestoupit po schůdkách, a dokonce se můžete v její křišťálově čisté vodě i vykoupat! Cenote Ikkil leží poblíž Chichen Itzá, většinou bývá zahrnuta do organizovaných výletů.

My osobně doporučujeme navštívit některé méně známé cenoty, které slibují méně lidí, a větší zážitek. Cenoty jsou po celém poloostrově opravdu všude, a je jich obrovská spousta, ať už podél Mayské riviéry, tak cestou do vnitrozemí. Většinou se nachází na soukromém pozemku, a platí se zde malé vstupné.

Valladolid: 

Často neprávem opomíjené místo. Město bylo postaveno na místě původního Mayského osídlení. Za zmínku stojí nádherné kostely Catedral de San Gervacio, Iglesia de San Bernardino de Siena a Convento de Sisal. Zažijete zde atmosféru tradičního městečka s koloniální architekturou. Spojit můžete s návštěvou jedné ze dvou cenote (doporučujeme Cenote Dzitnup).

Río Lagartos:

Zde je zajímavá biosférická rezervace Reserva de la Biosféra Río Lagartos, kde žije největší kolonie růžových plameňáků v severní Americe. Celá rezervace je velmi rozlehlá a nejlepším způsobem k jejímu poznání je plavba lodí. Kromě plameňáků zde žije 260 druhů ptáků, opice a srnky.

Mérida:

Hlavní město státu Yucatán. Prolíná se zde architektura koloniální éry s indiánskými prvky. Nejzajímavější je okolí náměstí Plaza Mayor, kde je mnoho koloniálních budov ze 17. a 18. století. Mnoho domů má průčelí natřené veselými pastelovými barvami s bílým lemem. Hlavní památky města lze projít pěšky. Za návštěvu stojí katedrála San Idelfonso, palác Palacio de Gobierno, radnice Palacio Municipal, sídlo Casa de Montejo, ulice Paseo Montejo… V okolí je také několik parků a menších náměstíček. Nenechte si ujít ani místní trhy.

Haciendy:

Na poloostrově Yucatán, zejména v okolí Meridy, můžete vidět mnoho velkostatků, tzv. haciend, u kterých jsou většinou rozsáhlé plantáže sisalu (používá se na výrobu provazů). Veliká část z nich je již opuštěná.

 

OSTATNÍ ČÁSTI MEXIKA: 

Rádi byste se vydali i do vzdálenějších koutů Mexika? Ať byste rádi vyrazili na mexické pobřeží Pacifiku, nebo za krásami vnitrozemí, rádi vám pomůžeme naplánovat dovolenou snů 🙂

Dovolená s dětmi v Mexiku:

Mexiko je velmi vhodné pro rodinné dovolené. Děti budou nadšené z jemného bílého písku na pobřeží Mayské riviéry, a teplého karibského moře. Máme zde několik resortů specializujících se na rodinnou dovolenou. Kromě dětských klubů s nejrůznějšími aktivitami pro děti, nabízí také prostorné rodinné pokoje a špičkové zázemí. Výhodou je mělčí moře, ve kterém se děti mohou bezpečně koupat.

Na výlet určitě nezapomeňte vyrazit do jednoho z vodních parků – Xel-Ha nebo Xcaret, které jsou pro děti jako stvořené. Nabízí spoustu aktivit a zábavy, a mj. také možnost zaplavat si s delfíny nebo želvami. Ideální volba na nezapomenutelný společný den.

Svatební cesta v Mexiku:

Pobřeží Mayské riviéry je jedním z nejromantičtějších míst v Mexiku, a láká zamilované dvojice na nezapomenutelnou dovolenou zalitou sluncem. Máme zde hned několik resortů, které se specializují na dospělou klientelu, a jsou rájem pro všechny, kteří hledají klidnou a romantickou dovolenou.

Romantické duše, které sní o projížďce na koni na pláži, mají příležitost si svůj sen splnit. U resortu El Dorado Royale a El Dorado Maroma je ranč s koňmi, který kromě projížděk na pláži nabízí také různé vyjížďky džunglí spojené s koupáním v cenote.

Mexiko – svatba na pláži:

V Mexiku vám můžeme uspořádat svatební obřad, který je u nás v ČR legálně uznatelný. Neopakovatelný romantický zážitek na celý život si budete odnášet z obřadu na pláži, v zahradě, či na jiném krásném místě, které si sami zvolíte. Starat se o vás bude tým specialistů, který vše zařídí za vás. Užijete si svatbu bez stresu a zbytečného zařizování, a rovnou spojíte se svatební cestou, čímž zároveň i ušetříte 🙂

Potápění kolem Mexika:

Podél Mayské riviéry se táhne druhý největší útes na světě, je to naprostý ráj pro potápěče. K potápěčské lokalitě vás dopraví loď vypravená z potápěčského centra. Potápět se také můžete v četných cenote, a prozkoumávat podzemní síť jeskyní a řek.

Na své si u pobřeží Mayské riviéry přijdou také milovníci šnorchlování. Vyhlášený je zejména ostrov Cozumel naproti Playa del Carmen. Také lze krásně šnorchlovat na pláži Garrafón na ostrově Isla Mujeres, zde je Chráněný podmořský park a mj. také želví farma. Jedinečný je také korálový ostrov Isla Contoy (cca 2 hodiny lodí od Cancunu), kde je nádherné šnorchlování a také národní park se spoustou volavek, pelikánů atd.

Golf v Mexiku:

Na golfové nadšence zde čeká hned několik prvotřídních golfových hřišť, na některých z nich se hrají mezinárodní turnaje (např. hřiště Mayakoba).

  • El Camaleón Mayakoba (18 jamek, navržený legendou PGA – Gregem Normanem)
  • Playacar Golf Club (18 jamek, par 72, navrženo Robertem Von Haaggem)
  • Puerto Aventuras (9 jamek, par 36, navrženo Thomasem Leemanem)
  • Cancún Golf Club Pok-Ta-Pok (18 jamek, par 72, navrženo Robertem Trentem Jonesem ml.)
  • Melia Cancun Golf Club (18 jamek, par 54)
  • Cancun Oasis Golf Club (9 jamek, par 27)
  • Caesar Park Hotel Golf Club (18 jamek, par 72)

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius
Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Srí Lanka

Srí Lanka
Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Malajsie

Malajsie
Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Zanzibar

Zanzibar
Ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Místo, kde se čile obchodovalo s kořením a otroky.

Nahoru