Mexiko

Perla Karibiku
Chci se vydat do Mexika

Mexiko je perlou Karibiku. Doporučujeme pro aktivnější dovolenou s nádhernými výlety a bohatým vyžitím pro volný čas. Vnitrozemí skrývá skutečné skvosty pro milovníky historických památek či archeologie – pradávné Mayské památky obklopené jedinečnou přírodní scenérií tropické džungle. Nádherná příroda, vynikající mexická kuchyně, tequila, barevná koloniální městečka a hlavně vždy usměvaví místní lidé dotváří atmosféru pohodové dovolené v Mexiku.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
listopad až srpen
nejlepší doba pro poznávání listopad až květen
pro relax na pláži květen až začátek srpna
sezóna žralok velrybí – červen až srpen
DOPRAVA
letenky z Prahy okolo 23.000,–Kč na osobu
let z Evropy trvá cca 13 hodin
DELEGÁT
český delegát
možnost ČJ průvodce na okruhy
NA MÍSTĚ
visitor tax před odletem z Mexika 224 pesos / osoba (hradí se online)
ekologická taxa 67,35 pesos za pokoj a noc (hradí se v resortu)
OČKOVÁNÍ
není povinné
doporučujeme žloutenku A i B, břišní tyfus a zkontrolovat platnost očkování proti tetanu
do zalesněných oblastí repelent
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
není vízová povinnost
pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu
pozor letíte-li s přestupem v USA nebo v Kanadě, je potřeba tranzitní vízum!
ČASOVÝ POSUN
– 7 hodin (-6 hodin v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

V našich programech se zaměřujeme na poloostrov Yucatán, který osobně známe. Jeho pobřeží nazývané také Mayská riviéra je lemované nekonečnými plážemi s bílým pískem. Dýchá atmosférou tropického ráje se spoustou roztomilých zvířátek. Běžně můžete potkat malé opičky, krásné barevné ptáky, nosály či leguány. Třeba v pralese zahlédnete i tukana, tak jako my. 

Na Yucatánu je rozmístěno obrovské množství mayských ruin, které je možné většinou navštívit formou jednodenního výletu (i když doporučujeme spíš zařadit do vícedenního poznávacího okruhu – v Mexiku je toho tolik k vidění!). 

Podél pobřeží Yucatanu se táhne druhý největší bariérový útes na světě. Od června do srpna se u pobřeží Mexika vyskytují žraloci velrybí. Potápěči mohou prozkoumat unikátní mexické cenote, zatopené krasové jeskyně s průzračnou vodou. 

Nezapomeňte si s sebou přibalit binokuláry. V Mexiku můžete spatřit plameňáky v jejich přirozeném prostředí. V průběhu roku migrují mezi rezervacemi Rio Lagartos a Rio Celestún, poradíme dle sezóny výskytu.

***

Základní informace: Mexiko, oficiálně Spojené Státy Mexické sestává z 31 států, hlavním městem je Mexico City. Než bylo objeveno Evropany, žily tu pradávné pokrokové civilizace Toltéků, Aztéků a Mayů… Díky svému historickému a kulturnímu bohatství je Mexiko na sedmém místě v největším počtu UNESCO památek na světě (v rámci Ameriky je to první místo). Na západě jeho pobřeží lemuje Pacifik, na východě Atlantský oceán (Karibské moře u Mayské riviéry). Území Mexika pokrývá téměř 2 miliony km2 a žije zde téměř 127 milionů obyvatel (2021). 

Počasí: Na Yucatán lze cestovat celoročně mimo září a říjen, kdy se mohou vyskytovat hurikány.

  • Od listopadu do dubna je období „zimy“ charakteristické chladnějšími rány a večery, doporučujeme přibalit lehký svetřík. Touto dobou nejméně prší. S ohledem na nižší teploty je to ideální doba na poznávací okruh. Přes den bývá na sluníčku příjemně. Průměrná teplota je okolo 24 stupňů.
  • Od května do srpna bývá na Yucatanu nejtepleji, což je ideální doba na relax na pláži. Průměrné teploty okolo 30 stupňů a stoupá vlhkost vzduchu. Na výlety nezapomeňte dostatek tekutin a pokrývku hlavy! Touto dobou také častěji prší (většinou rychlé přeháňky). 

Moře a koupání: Karibské moře má cca 25 stupňů (místní zima), až 28°C (místní léto). Pro oblast Mayské riviéry je typický výskyt řas. Přináší je sem vítr z oceánu. Vyskytují se celoročně, den ode dne je situace jiná, dle aktuálního počasí, teploty moře, atd. Před většinou resortů jsou řasy pravidelně (i několikrát denně) zametány.

Pláže mívají jemný bílý písek (někde i s drobnými úlomky korálů) a pozvolný vstup. Příliv a odliv je minimální a moře spíš mělké. 

Měna:  V Mexiku se platí Mexickými pesy (MXN). Směnit lze ve směnárnách – lepší kurz než v hotelu. Bankomaty jsou rozšířené, existují bankomaty vydávající pouze USD, nebo MXN. Na většině míst lze platit kartou, běžně jsou přijímány také USD. Hotovost je nutná např. na tržiště nebo u stánků se suvenýry v rámci památek. 

Bezpečnost:  Mexiko je známé válkou drogových kartelů. Vnitrozemí v okolí hlavního města, pohraniční oblasti s USA či pobřeží Tichého oceánu patří mezi rizikové oblasti. Z tohoto důvodu my pro naše klienty připravujeme zájezdy výhradně v rámci poloostrova Yucatan, který je pro turisty bezpečný. Samozřejmě i zde je třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla, tak jako v jiných zemích.

Okruh Yucatan 5 nocí

Zkombinujte 6 dní ve vnitrozemí Mexika s odpočinkem u karibské pláže. Poznáte hlavní i méně známá místa poloostrova Yucatán.

Mexiko okruh 4 noci

Poznejte s námi i méně známá a neturistická místa v Mexiku, poloostrov Yucatan. Ideální zkombinovat 4 noci okruh s pobytem na pláži. 

Fairmont Mayakoba *****

Kvalitní golfový resort na pobřeží Mayské riviéry s možností All Inklusive.

Viceroy Riviera Maya *****

Soukromí a klid zažijete v tomto krásném hotelu na pobřeží Yucatanu. Ubytování ve vilách se soukromým bazénem a služby komorníka.

Palmaïa – The House of AïA *****

Luxusní pětihvězdičkový vegan friendly resort strategicky umístěný na konci jedné z nejkrásnějších pláží Mayské riviéry.

7 nocí v dvoulůžkové Suite + cesta 2 noci (10 dní dovolené), All Inclusive, optimální letenka, transfery, ČJ delegát. Platí v termínu 1.5.-31.10. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Možné upravit délku pobytu

95.770,-Kč os. All Inclusive

Secrets Akumal Riviera Maya *****

Resort pouze pro dospělé se nachází v srdci Mayské riviéry. Akumal je známý výskytem mořských želv. 

Catalonia Playa Maroma ****

Oblíbený resort na nádherné pláži Playa Maroma. Super poměr ceny a kvality. 

Paradisus Playa del Carmen *****

Luxusní resort se širokým All Inclusive a vlastním tobogánem je super volbou pro rodiny s dětmi. 

Paradisus La Perla *****

Kvalitní All Inclusive resort na Mayské riviéře určen jen pro dospělé. S vedlejším sesterským resortem Paradisus Playa del Carmen tvoří větší komplex.

Iberostar Tucán *****

Sesterské All Inklusive resorty od sítě Iberostar leží přímo vedle sebe. Prostředí  plné zeleně a exotických zvířat. Vhodné pro rodiny.

Barcelo Maya Grand Resort ****

Komplex šesti sesterských resortů pro aktivní dovolenou na Yucatanu. Ideální pro rodiny - tobogány, bowling, minigolf a spousta vyžití.

Mini Okruh Yucatan

Nejkratší okruh v Mexiku na 3 noci. Uvidíte mayské pyramidy, přírodu i koloniální městečko. Kombinujte s pobytem v plážovém resortu, možnost dalších výletů. 

Okruh Yucatan 4 noci

Klasický okruh v Mexiku na 4 noci. Navštívíte hlavní zajímavosti poloostrova Yucatán. Kombinujte s pobytem na pláži, možnost dalších výletů. 

Meliá Cozumel ***/*

Resort vhodný zejména pro potápěče na jednom z nejkrásnějších ostrovů v Karibiku.

POLOOSTROV YUCATÁN

Poloostrov Yucatán je jednou z nejbohatších archeologických lokalit na světě. V okolí měst Cancun a Mérida je v džungli roztroušeno více než 1200 nalezišť, a neustále dochází k objevům nových. Zajímáte-li se o historii, budete zde opravdu ve svém živlu. Na své si však přijdou také milovníci přírody, poloostrov je pokrytý džunglí a je zde několik přírodních rezervací.  

Chichen Itzá: Rozsáhlý mayský komplex, který patří k nejlépe zachovalým v Mexiku, a byl by opravdový hřích toto nádherné místo během vaší dovolené v Mexiku nenavštívit. Nejznámější stavbou komplexu je El Castillo, spíše známá jako Kukulkánova pyramida. Tato pyramida má ze všech čtyř stran schodiště s 365 schody (znázorňuje jeden rok). Uvnitř pyramidy je chrám. Kukulkánova pyramida je unikátní proto, že v den jarní a podzimní rovnodennosti (březen a září) vytváří stín obrovského hada, který se vine podél pyramidy až na její vrchol. Tento okamžik láká tisíce návštěvníků z celého světa. Jeden z novodobých sedmi divů světa! V komplexu jsou také pozůstatky hřiště na pelotu, což byla starověká míčová hra (údajně měla spíše náboženský účel a traduje se, že vítězný tým byl poté obětován bohům). Všude v areálu najdete bezpočet krámků, kde místní obyvatelé nabízí ručně vyřezávané a malované sošky a další tradiční suvenýry. 

Tulum: Toto starobylé mayské město leží přímo na pobřeží – ze skály pohlíží na nádherné tyrkysové moře Karibiku a pláž s bílým pískem. Jedná se o jedno z nejfotogeničtějších míst na poloostrově. Doporučujeme navštívit hned ráno, abyste se vyhnuli davům turistů. Určitě doporučujeme také návštěvu v samotném městě Tulum, kde se setkáte s typickou místní kulturou.

Sian Ka´An: Biosférická rezervace Reserva de la Biosféra Sian Ka´an je součástí UNESCO. Jedná se o ekologický park porostlý pralesem, s lagunou, bažinou a je zde několik mayských zřícenin. V rezervaci žijí pumy, jaguáři, také opice a pár krokodýlů. Rovněž zde najdete v lagunách bohatý podmořský život plný korálových útesů, žijí zde také mořské karety. Máte-li rádi přírodu, určitě sem zajděte, tímto místem budete okouzleni. Není příliš turisty navštěvované a má úžasnou atmosféru plnou klidu.

Cancun: Do Cancunu přiletíte na mezinárodní letiště. Nachází se na 22 km dlouhém úzkém ostrově lemovaném písečnými plážemi. Je zde spousta zejména výškových hotelů. Vhodná varianta pro ty jenž hledají rušné středisko s městem v dosahu. V Cancunu je spousta nákupních středisek, obchůdků a restaurací. Lze zde navštívit Archeologické muzeum INAH.

Playa del Carmen: Město leží přibližně 65 km jižně pod Cancunem, tato část Mayské riviéry je autentičtější, než okolí Cancunu. V samotném městečku najdete spoustu obchůdků a restaurací a z místního přístavu pravidelně vyplouvají lodě na ostrov Cozumel, který je rájem pro milovníky šnorchlování.

Coba: Starobylé mayské město obklopené hustou džunglí, doteď zde probíhá intenzivní archeologický výzkum. Leží zde nejvyšší pyramida na Yucatánu vysoká 42 metrů.

Xel-Ha / Xcaret: Obrovské „přírodní parky“ tvořené několika lagunami, zátokami a mořskými rameny, které byly přirozeně vyhloubeny do místního vápencového terénu. Platí se zde vstupné, představte si to jako místní formu zábavného vodního centra. Je zde spousta atrakcí, park je velmi vhodným výletem pro rodiny s dětmi. Jsou zde jeskyně, džungle plná papoušků, mayské památky vč. napodobeniny mayské vesnice. V celém parku je nádherné šnorchlování. Můžete si za příplatek zaplavat s delfíny či žraloky. Xel-Ha a Xcaret jsou nejznámější, ale takovýchto parků je zde celá řada. Vyhraďte si na návštěvu celý den.

Pláž a zátoka Chemuyil: Písečná pláž mezi Playa del Carmen a Tulum. Jemný bílý písek na pláži a zátoka s mělkým dnem a podvodními útesy. Ideální podmínky na plavání a šnorchlování.

Cenote Ikkil: Celý poloostrov Yucatán je tvořen vápenci a je zde mnoho krasových jeskyní s podzemními jezírky, tzv. Cenotami. Jedna z nejkrásnějších je Cenote Ikkil. Cenota je 26 metrů pod zemí a přímo nad ní je široký otvor ve stropu jeskyně, a otvorem se do cenoty spouští spousta lián. K cenotě lze sestoupit po schůdkách, a dokonce se můžete v její křišťálově čisté vodě i vykoupat! Cenote Ikkil leží poblíž Chichen Itzá, většinou bývá zahrnuta do organizovaných výletů. Zvažte navštívit některé méně známé cenoty, které slibují méně lidí a větší zážitek. Cenoty jsou po celém poloostrově opravdu všude, a je jich obrovská spousta, ať už podél Mayské riviéry, tak cestou do vnitrozemí. Většinou se nachází na soukromém pozemku a platí se zde malé vstupné.

Valladolid:  Často neprávem opomíjené místo. Město bylo postaveno na místě původního Mayského osídlení. Za zmínku stojí nádherné kostely Catedral de San Gervacio, Iglesia de San Bernardino de Siena a Convento de Sisal. Zažijete zde atmosféru tradičního městečka s koloniální architekturou. Spojit můžete s návštěvou jedné ze dvou cenote (doporučujeme Cenote Dzitnup).

Río Lagartos: Zde je zajímavá biosférická rezervace Reserva de la Biosféra Río Lagartos, kde žije největší kolonie růžových plameňáků v severní Americe. Celá rezervace je velmi rozlehlá a nejlepším způsobem k jejímu poznání je plavba lodí. Kromě plameňáků zde žije 260 druhů ptáků, opice a srnky.

Mérida: Hlavní město státu Yucatán. Prolíná se zde architektura koloniální éry s indiánskými prvky. Nejzajímavější je okolí náměstí Plaza Mayor, kde je mnoho koloniálních budov ze 17. a 18. století. Mnoho domů má průčelí natřené veselými pastelovými barvami s bílým lemem. Hlavní památky města lze projít pěšky. Za návštěvu stojí katedrála San Idelfonso, palác Palacio de Gobierno, radnice Palacio Municipal, sídlo Casa de Montejo, ulice Paseo Montejo… V okolí je také několik parků a menších náměstíček. Nenechte si ujít ani místní trhy.

Haciendy: Na poloostrově Yucatán, zejména v okolí Meridy, můžete vidět mnoho velkostatků, tzv. haciend, u kterých jsou většinou rozsáhlé plantáže sisalu (používá se na výrobu provazů). Veliká část z nich je již opuštěná.  

Dovolená s dětmi v Mexiku: Mexiko je velmi vhodné pro rodinné dovolené. Děti budou nadšené z jemného bílého písku na pobřeží Mayské riviéry a teplého karibského moře. Doporučíme vhodný resort pro rodinnou dovolenou. Kromě dětských klubů s nejrůznějšími aktivitami pro děti nabízí také prostorné rodinné pokoje a špičkové zázemí. Výhodou je mělčí moře, ve kterém se děti mohou bezpečně koupat. Na výlet určitě nezapomeňte vyrazit do jednoho z vodních parků – Xel-Ha nebo Xcaret, které jsou pro děti jako stvořené. Nabízí spoustu aktivit a zábavy a mj. také možnost zaplavat si s delfíny nebo želvami. Ideální volba na nezapomenutelný společný den.

Svatební cesta v Mexiku: Pobřeží Mayské riviéry je jedním z nejromantičtějších míst v Mexiku, a láká zamilované dvojice na nezapomenutelnou dovolenou zalitou sluncem. Máme zde hned několik resortů, které se specializují na dospělou klientelu, a jsou rájem pro všechny, kteří hledají klidnou a romantickou dovolenou. Romantické duše, které sní o projížďce na koni na pláži, mají příležitost si svůj sen splnit. Určitě doporučujeme pobyt na pláži spojit s poznáním úžasného vnitrozemí. Ze svatební cesty v Mexiku si odnesete spoustu nádherných zážitků. 

Potápění kolem Mexika: Podél Mayské riviéry se táhne druhý největší útes na světě. K potápěčské lokalitě vás dopraví loď vypravená z potápěčského centra. Potápět se také můžete v četných cenote, a prozkoumávat podzemní síť jeskyní a řek. Na své si u pobřeží Mayské riviéry přijdou také milovníci šnorchlování. Vyhlášený je zejména ostrov Cozumel naproti Playa del Carmen. Také lze krásně šnorchlovat na pláži Garrafón na ostrově Isla Mujeres, zde je Chráněný podmořský park a mj. také želví farma. Jedinečný je také korálový ostrov Isla Contoy (cca dvě hodiny lodí od Cancunu), kde je kromě šnorchlování také národní park se spoustou volavek, pelikánů atd.

Golf v Mexiku: Na golfové nadšence zde čeká hned několik prvotřídních golfových hřišť, na některých z nich se hrají mezinárodní turnaje (např. hřiště Mayakoba).

  • El Camaleón Mayakoba (18 jamek, navržený legendou PGA – Gregem Normanem)
  • Playacar Golf Club (18 jamek, par 72, navrženo Robertem Von Haaggem)
  • Puerto Aventuras (9 jamek, par 36, navrženo Thomasem Leemanem)
  • Cancún Golf Club Pok-Ta-Pok (18 jamek, par 72, navrženo Robertem Trentem Jonesem ml.)
  • Melia Cancun Golf Club (18 jamek, par 54)
  • Cancun Oasis Golf Club (9 jamek, par 27)
  • Caesar Park Hotel Golf Club (18 jamek, par 72)

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius

Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Srí Lanka

Srí Lanka

Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Zanzibar

Zanzibar

Ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Místo, kde se čile obchodovalo s kořením a otroky.


Nahoru