Srí Lanka

Procestujte ostrov ve tvaru kapky
Chci se vydat na Srí Lanku

Ostrov ve tvaru kapky zavěšené pod indickým poloostrovem to je Srí Lanka neboli Šrí Lanka či Cejlon. Místní lidé Srí Lanky jsou ochotní a přívětiví a mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, kde se zastavil čas, nebo pobřeží lemované plážemi. Srí Lanku mají rádi surfaři i nadšenci pro raft. Své útočiště na Cejlonu najdou i milovníci golfu. Velkým lákadlem jsou návštěvy národních parků s volně žijícími slony, levharty, opicemi, krokodýly a mnoha ptáky. Bohatost kultury se pozná při svátečních procesí se slony, během ukázek místních tanců i při běžném setkání s místními lidmi.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
sezóna je na Srí Lance po celý rok
západní stranu doporučujeme od listopadu do konce dubna
východní pobřeží od května do října
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
let z Evropy trvá 10 hodin
cena letenky začíná na 15.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky a česky hovořící průvodci
OČKOVÁNÍ
doporučujeme očkování proti žloutenku A i B, břišnímu tyfu
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
vízum elektronické před cestou za 50 USD (platíte kartou)
pas musí být platný ještě 6 měsíce po návratu
ČASOVÝ POSUN
+ 3,5 hodiny (+4,5 hodiny v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Srí Lanka zpoplatňuje krátkodobé pobyty cizinců. Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk a zaplatit platební kartou 30 USD. V případě platby na místě je cena o 5 USD vyšší. Platnost pasu je nutná ještě 6 měsíců po návratu (2 volné strany). ETA má platnost 3 měsíce a je na 2 vstupy na max. 30 dní.   Srí Lanka (dříve zvaná Cejlon) je ostrovním státem, který se nachází v Indickém oceánu, zhruba 30 km od pobřeží Indie. Má rozlohu 65 610 km2 a ostrov připomíná slzu. Celková délka ostrova je 353 km a šířka pak 183 km. Vnitrozemí stoupá do nadmořské výšky 2524 metrů nad mořem. Srí Lanka nabízí jedinečnou směsici kulturního a přírodního bohatství. Setkáte se zde s třemi nejvýznamnějšími světovými náboženstvími, prolínají se tu vlivy evropských kolonizátorů a asijské tradice.  

Průměrné teploty se pohybují v hlavním městě Colombu kolem 27 °C. Ve větší nadmořské výšce – 200 m nad m. dosahuje průměrná teplota 16 °C. Na Srí Lance je většina dní slunečných a teplých.V období od května do července přicházejí dešťové srážky na jihu, v centru a na jihozápadě, zatímco na východě a severu v prosinci a lednu. Tyto dava proudy zapříčiňují, že na Srí Lanku se dá cestovat po celý rok, jen třeba správě zvolit stranu ostrova. Náboženství má na ostrově Srí Lanka obrovský význam. V roce 2008 byla Sri Lanka označena za třetí nejvíce nábožensky založenou zemi na světě. Pokud se vás na Srí Lance někdo zeptá, jaké máte náboženství, a vy řeknete, že žádné, bude to pro něj nepředstavitelné a pravděpodobně svou otázku zopakuje. Převažuje zde buddhistická víra.  

Jungle Beach Resort ****/*

Unikátní resort ponořený do přírody, na východním pobřeží Srí Lanky. Velmi klidná lokalita u nádherné pláže. Bydlení ve vilkách obklopených zelení. Ideální doba pro návštěvu: naše léto.

Serene Pavilions *****/*

12 vilek - pavilionů, kde se snoubí prvotřídní servis a příjemná atmosféra s dech beroucí přírodní krásou, aby společně vytvořili prostředí nejlepšího hotelu na Srí Lance pro ty nejnáročnější hosty.

Reef Villa *****

Výjimečný resort na západním pobřeží Srí Lanky, jen s pár vilami se znatelnou péčí irských majitelů.

Cinnamon Bey Beruwala *****

Rozlehlý resort s 200 pokoji a dvěma bazény. Nachází se přímo u pláže. A pokoje, pak naskýtají krásný výhled na tento zlatý skvost.

The Blue Water *****

Hotel The Blue Water ve městě Wadduwa se rozléhá v divokých hájích kokosových palem.

Centara Ceysands ****/*

Značka Centara je celosvětovou zárukou kvality. Resort se nachází mezi deltou řeky Bentota a oceánem.

Hikka Tranz by Cinnamon ****

Hotel Hikka Tranz by Cinnamon dříve Chaaya Tranz se nachází v rybářské vesnici Hikkaduwa . Odpočinek na zlatých slunečných plážích a párty až do pozdních nočních hodin.

Pandanus Beach ****

Poblíž ospalé rybářské vesnice, mezi kymácejícími se palmami se nachází nově rekonstruovaný resort. Pětipatrová budova, bazén i zlatá pláž jsou místem klidné dovolené.

Heritance Ayurveda Mahagedara ****/*

Jeden z nejlepších hotelů na Srí Lance specializující se na léčení pomocí ajurvédy. Leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky cca 60 km jižně od Colomba. Je ponořen do nádherných tropických zahrad, a přímo před hotelem se táhne dlouhá písečná pláž. V ceně plná penze a procedury.

Jetwing Ayurveda Pavilions ****

Resort převážně zaměřený na tradiční léčebný systém Ajurvéda leží v severozápadní části ostrova v oblíbené lokalitě Negombo.

Long Beach Resort Koggala ****

Nový resort na jihu Cejlonu. Koggala je místo kam dojedete za 3 hodiny z letiště. Pláž je žlutá často s velkými vlnami.

Anilana Pasikuda *****

Luxusní resort na východním pobřeží Srí Lanky u krásné pláže Passikudah chráněné reefem. Ubytování v domečkách s doškovou střechou. Ideální doba na návštěvu: duben - září.

Sun Siyam Pasikudah *****

Jeden z nejluxusnějších resortů na východním pobřeží Srí Lanky na dokonalé pláži Passikudah s bezpečným koupáním. Ubytování ve vilkách. Vhodné od května do září.

Uga Bay Resort *****

Kvalitní resort značky Uga hotels (stejně jako Jungle Beach resort). Leží na východním pobřeží Srí Lanky. Dlouhý transfer kompenzuje krásná pláž Passikudah. Ideální doba na návštěvu je duben až září.

Chena Huts by Uga *****

Rozkládá se na 7 akrech 5 minut od rezervace Yala. Je obklopený oceánem, tropickou džunglí a slaným jezerem. Pouhých 14 luxusních chatek v africkém stylu v souznění s přírodou.

Maalu Maalu Resort & Spa ****/*

Představte si klidnou dovolenou u moře daleko od shonu města.

Anantaya Passikudah *****

Luxusní resort Anantaya leží na východním pobřeží Srí Lanky u zátoky Passikudah. Krásné, téměř nedotčené pláže, které jsou chráněné korálovými útesy. Klidné místo, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Trinco Blu ****

Retro styl hotelu Trinco Blu (dříve Chaaya Blu) - umístění spojuje klid okraje města Trincomalle s krásnou pláží Uppeveli.

Výše uvedené jsou vzorové poznávací okruhy Srí Lankou. Doporučujeme kombinovat poznávací část s pobytovou na Srí Lance, nebo poznávací okruh Srí Lankou a bělostné pláže Malediv. Ceny jsou orientační. Vždy je nutná kalkulace pro daného klienta v daný termín.  

Anurádhapura Více jak 1000 let zde vládli sinhálští králové, tehdy toto místo bylo nejdůležitějším a nejrozsáhlejším městem na Cejlonu. Dnes je stará část města příjemným místem se stromy. Prohlídku je nejlepší začít u posvátného stromu Srí Mahá Bodhi, jenž je 2000 let starý a místní stavitelé se jím již kdysi inspirovali. Kolem posvátné sekvoje se nachází důležité budovy tehdejší doby ( Mosazný palác, Dagóba Ruvanveliséja byla součástí Velkého chrámu). Dále stojí za prohlídku Dagóba Thuparama a na severní straně socha Samandhi Buddy ze 4. století a zbytky Královského paláce. Na jihu od posvátného stromu se nachází skalní chrám Issarasamana známý svou reliéfní výzdobou.

Kandy Kandy je hlavní město regionu Vysočina. Nabízí historii, kulturu, přírodu i ruch města. V roce 1815 toto původně královské město podlehlo britským kolonialistům. Město je obklopeno zelení a centrum nedaleko jezera je jak stvořené na procházky. Nechybí zde obchody s drahými kameny, starožitnostmi. Poblíž jezera se nachází Chrám Buddhova zubu (relikvie je zde uložena). Za návštěvu stojí i muzeum čaje v Hanthaně.  

Polonnaruva Tři století to bylo hlavní město a to za vlády dynastie Čolů a následně Sinhálské říše. Toto místo je mladší a zachovalejší oproti Anurádhapura. Stará část města je na severu a novější části pak se rozkládají na jihu. Nejzajímavější části města jsou kolem zříceniny Královského paláce. V okolí Polonnaruvy se nachází řada národních parků. Pouze autem a s průvodcem se můžete dostat do Národního parku Minneriya nebo Kaudulla.  

Nuwara Eliya Atmosféra koloniálního horského střediska dýchá v malém městečku Nuwara Eliya. Centrum je moderní, ale okraje mají ráz britských vesnic. Domky s červenou střechou, zelené živé ploty, růže to je to, co má kouzlo. Je zde i Hill Club postavený v anglickém stylu venkovského sídla s bohatou sbírkou loveckých trofejí a obrazů. Ve velmi dobrém stavu je zdejší 18-ti jamkové golfové hřiště.

Sloní sirotčinec v Pinnawala Je k vidění největší stádo slonů na celém světě. Žije zde bezmála 90 slonů. Od úplných slůňátek až po staré jedince. Útulek byl založen v roce 1975,jako sirotčinec pro 7 mláďat, která přišla v džungli o svou matku. Postupem času se útulek rozrůstal a již se v něm každoročně rodí nová a nová mláďata. Návštěvníci si mohou slona či slůňata nejen prohlížet, ale také hladit, krmit je mlékem či banány, nebo si slona umýt kokosovým ořechem. Zastávku zde můžeme začlenit do programu.  

Národní park Minneriya Díky své blízkosti kulturního trojúhelníku poblíž Polonarruva je snadné se sem dostat. Nicméně návštěva musí být za doprovodu průvodce s licencí a autem. Hlavním cílem je velká vodní nádrž Minneriya, kde lze pozorovat volně žijící slony, vodní ptactvo, makka bandara, jelena sambara a další. Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od června do září.  

Národní park Yala Je nejznámější park Cejlonu. Nachází se na jiho-východním pobřeží. Je rozdělen na dvě části. Jedna s možností vstupu a druhý s přísným zákazem vstupu. Jde o park, kde se vyskytuje aktuálně 35 levhartů a toto číslo odpovídá nejvyšší koncentraci na světě. Dalšími zvířaty jsou krokodýli, sloni, jeleni, buvoli, opice, kanci i šakali. Nejlepší dobou pro návštěvu jsou únor až červenec.  

Rezervace Sinharádža Sinharádža je zapsána na seznam UNESCO. Jde o poslední nenarušenou oblast deštného pralesa na Srí Lance. Leží jiho-východně na horském hřebeni. Pozorovat zde lze endemické druhy stromů a popínavé rostliny. Pro návštěvu zvolte období, kdy je sušeji a to leden až duben, nebo pak srpen a září.

Národní park Hortonské pláně Náhorní plošina ve výšce 2 tis. m.n.m. Plošina náhle končí ohromujícím srázem, kdy pokles terénu je o více jak 800 m. Tomuto místu se říká Konec světa. Pro ideální výhled je vhodné se na vrchol vydat brzo ráno, než přijdou mraky.

Jak využít dovolené na Srí Lance? Srí Lanka může být jediným cílem Vaší dovolené, ale také pouze zastávkou či doplňkem. Vyberte si, co Vám bude nejvíce vyhovovat:

  • Relaxační dovolené na jedné z pláží Srí Lanky
  • Okruh po Srí Lance na 4 a více nocí
  • Okruh + relaxace na Srí Lance
  • Okruh Srí Lanka + Maledivy
  • a k tomu všemu lze přidat i několik dní v Dubaji

  Svatební cesta Svatební cesta na Srí Lanku nabízí mnoho podob. Od možnosti pouze relaxovat, poznávací okruh, aktivní dovolenou spojenou s potápěním či jinou aktivitou či jen kombinaci s Maledivami. Samotná Srí Lanka umožňuje i levnější varianty svatební cesty oproti například Maledivám.  

Cesta na Cejlon s malými dětmi Pokud míříte do jednoho z letovisek na jiho-západním pobřeží, nezbývá jen doporučit. Děti si užijí koupání. V hotelech jsou vesměs švédské stoly, takže je možné pro batole vybrat jídla, která nejsou příliš kořeněna, rýži, ovoce a zeleninu. Určitě používejte balenou vodu a nápoje bez ledu. Asi bychom nevolili pro malé děti poznávací okruhy a pro malé neposedy může být i delší transfer na východní stranu ostrova. Místní lidé děti velice dobře přijímají.  

Potápění a šnorchlování na Srí Lance Hikkaduwa, Weligama a Kirinda nabízejí úžasné možnosti pro šnorchlování a potápění. Na západním pobřeží se táhne útes Bar Reef, který je největším útesem na Srí Lance – 3 nám. míle dlouhý a 1 námořní míly široký. Snadno se na něj dostanete z města Puttalam. Za prohlídku stojí Pigeon ostrov (Holubí ostrov), na který se dostanete z pláže Nilaveli kousek od města Trincomalee. Tyrkysové vody jsou tu domovem mnoha ryb a korálů, což dělá z tohoto místa ohromný podmořský zážitek. Toto místo je velmi oblíbené a často plné turistů. Všechny podvodní aktivity jsou pod vedením proškolených a zkušených PADI instruktorů, kteří se starají o bezpečnost a prožitek z potápění. V důsledku monzunů je nejlepší doba pro potápění a šnorchlování na západním pobřeží od listopadu do dubna, zatím co na východním pobřeží od dubna do září. Vřele doporučujeme na východním či jižním pobřeží výlet lodí za delfíny či velrybami (dle období), jedná se o nezapomenutelný zážitek, v moři můžete vidět až stovky delfínů.

Windsurfing na Cejlonu Oblast od města Bentota podél celého jihozápadního pobřeží Srí Lanky se vyznačuje jako ráj pro milovníky windsurfingu a surfingu. Nadšení z jízdy po azurově modré vodě s výhledem na okouzlující pláže nezklamou nikoho. Pro začátečníky s windsurfingem přijdou vhod klidné vody řeky v oblasti Bentoty (ideální doba je listopad až duben). Pro surfové začátečníky je vhodná Midigama či Weligama. Trincomalee ležící na východním pobřeží Srí Lanky, nabízí na pláži Nilaveli fantastickou alternativu během května až října.  

Golfová dovolená na Srí Lance Srí Lanka je velmi vhodnou destinací pro všechny golfové nadšence, kteří rádi spojí hru s nějakým tím výletem. Obraťte se na nás, poradíme s plánováním vaší golfové dovolené. Srí Lanka se může pochlubit hned několika golfovými hřišti, které jsou rozmístěny na různých místech v rámci ostrova. Díky tomu lze golf zakomponovat prakticky do každého programu, jakkoliv dlouhého. Nejznámějšími 18-jamkovými hřišti na mistrovské úrovni jsou Royal Colombo Golf Club poblíž hlavního města, které je jedním z nejstarších hřišť na světě (druhé nejstarší na Asijském kontinentu). Typickými znaky hřiště jsou mimo jiné vodní překážky plné leknínových květů a železniční trať Kelani-Velley, která přímo křižuje hřiště. Victoria Golf & Country resort leží necelou hodinu jízdy od Kandy ve vnitrozemí Srí Lanky. Je obklopen nádhernou krajinou Kandského pohoří a vodní nádrží Victoria Reservoir. Nuwara Eliya Golf  je posazeno do nádherné kopcovité oblasti porostlé nekonečnými čajovými plantážemi (příjemné chladnější klima díky vyšší nadmořské výšce). Patří k nejžádanějším a nejoblíbenějším na Srí Lance. Je velmi dobře dostupné z městečka Nuwara Eliya.

Chcete-li vše v jednom – golfovou dovolenou, pobyt u moře a možnost výletů, jednoznačnou volbou by měl být nově otevřený resort Shangri-La Hambantota Golf resort. Leží na jižním pobřeží Srí Lanky a má vlastní 18-jamkové hřiště, par 70. Možnost výletu na safari (NP Yala, do koloniálního městečka Galle či za velrybami v Mirisse…). V období našeho léta panují ideální plážové podmínky na východním pobřeží ostrova, i zde je prvotřídní hřiště – Eagles Golf Links u Trincomalee.

Podobné destinace

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Vietnam

Vietnam

Krajina posetá rýžovými políčky, dlouhé pláže, rušná, ale nikdy nudná města, milí a pohostinní lidé, to jsou jen střípky z toho, co Vietnam nabízí.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf

Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.


Nahoru