Vietnam

Rýžová políčka, etnické kultury, bílé pláže
Chci se vydat do Vietnamu

Malebná krajina Vietnamu posetá rýžovými políčky, dlouhé úseky skvostných pláží s tím nejjemnějším pískem, rušná, ale nikdy nudná města a starobylé pagody, milí a pohostinní lidé, to jsou jen střípky z toho, co Vietnam nabízí. Vietnam je destinace, kde je co objevovat, destinace mnoha dojmů a nezapomenutelných zážitků. Dovolenou ve Vietnamu si můžete dopřát během celého roku, jen je třeba zvolit to správné místo s vhodným počasím. Na své si zde přijdou cestovatelé, pro které skládáme zájezdy na míru, stejně tak golfisté, pro které je zde k dispozici více než dvě desítky golfových hřišť. Relaxaci na plážích s bílým či žlutým pískem ocení nejen zamilované dvojice a rodiny s dětmi, ale rádi si zde odpočinete i na poznávacím okruhu Vietnamem.  

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
po celý rok (jen se poraďte o oblasti)
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
cena letenky začíná na 17.000,–Kč
DELEGÁT
místní reprezentant AJ, RJ …
za příplatek lze domluvit i ČJ průvodce
OČKOVÁNÍ
doporučujeme (žloutenka A i B, tetanus, břišní tyfus, používání repelentu)
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
e-visa třeba zařizovat min. 21dní před cestou (5–7 pracovních dní) e-visa elektronické před cestou za 25 USD (platíte kartou)
2× fotografie 4×6cm, pokud se vyřizuje přes zvací dopis (2. varianta vyřízení víza)
pas musí být platný ještě 6 měsíce po návratu
ČASOVÝ POSUN
+ 5 hodiny (+6 hodiny v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

O něco delší cesta trvající kolem 16-ti hodin je vykoupená nezapomenutelnými zážitky. Délka pobytu je zcela na Vás a můžete kombinovat jednotlivá místa i způsoby dopravy po Vietnamu. Letenky v ekonomické třídě začínají běžně na 17.500,- Kč.

Je možné i kombinace příletu do Hanoje a odletu z Ho Či Minova města (někdy nazývaného Saigon). Volit můžete jeden plážový hotel a z něj poznávat okolí, nebo začít poznáním Hanoje či Ho Či Minova města a pak relaxovat. Vydat se do kouzelné horské Sapy či návštěva ekologického lodge v Mai Chau nebo do národních parků s mnoha druhy rostlin i zvířat, obdivovat úrodnou deltu řeky Mekong, nezapomenout na proslulou zátoku s dračími loděmi Ha Long, či nakupovat na trzích.

Ve Vietnamu máme osvědčeného partnera se zkušenými průvodci (AJ možný i jiný jazyk), kteří Vám rádi ukážou to nejzajímavější, co Vietnam nabízí. Zájezd je sestavován vždy pro Vás jako jednotlivce či dvojici, nebo příp. menší skupinku, kdy průvodce se věnuje jen Vám a máte k dispozici auto s řidičem. Pro poznávací části zájezdů jsou ideální tříhvězdičkové hotely, pro náročnější pak samozřejmě program sestavíme i v tom nejvyšším luxusu. Pro relaxaci doporučujeme volit hotely a resorty od čtyř hvězd výše. Ekonomické varianty tříhvězdičkových hotelů však také nic nezkazí. Doporučujeme si dopřát i luxus nějakého lodge.

Očkování sice do Vietnamu není povinné, ale před cestou je vždy lepší se informovat na aktuální situaci ve Vietnamu na hygienické stanici, nebo ockovacicentrum.cz. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu – záleží na Vašem uvážení a zdravotním stavu. Vhodné je používat repelent.

Vízum do Vietnamu je pro občany ČR nutné (stejně tak SR). Lze jej vyřídit samostatně na ambasádě v Praze nebo prostřednictvím nás. Nutností je platnost pasu ještě 6 měsíců po návratu a 2 prázdné stránky. Pro naše klienty vyřizujeme expresní víza, která dostanete při příletu do Vietnamu, na letišti. Předkládáte fotografii a hradíte poplatek na místě (cca 25 USD).  

Základní informace o Vietnamu

Je málo zemí, které byly schopny se tak rychle po válce změnit opět v rychle rozvíjející se zemi přívětivou k turistům.

Vietnam, jehož hlavním městem je Hanoj, je stále pod vedením komunistické strany. Socialismus byl však již reformován a vláda dala volnou ruku k podnikání. Mnozí pracují v soukromém sektoru, nicméně mají zakázáno se jakkoliv vyjadřovat k politice státu. Vietnam má společné hranice s Čínou, Laosem a Kambodžou. Celé východní pobřeží je omýváno Jihočínským mořem. Vietnam je velmi dlouhý a úzký, jeho celková rozloha činí přibližně 330 000 kilometrů čtverečních a má více než 3 000 kilometrů dlouhé pobřeží. V nejužším místě měří na šířku pouhých padesát kilometrů.

Počtem obyvatel patří do 15-ti nejlidnatějších zemí světa (více jak 83 milióny). Sedmdesát čtyři procent žije na venkově, což je jedno z nejhustších osídlení venkovských oblastí v celé jihovýchodní Asii. Více než polovina lidí má méně než dvacet pět let a třináct procent patří k různým etnickým menšinám. Většina obyvatel jsou buddhisté, což se odráží v jejich přátelském jednání. Mnoho z nich se také hlásí ke konfucianismu (čínský filozofický směr). Mezi ostatní náboženské směry patří taoismus, hinduismus, křesťanství, islám, sekty Cao Dai a Hoa Hao. Úředním jazykem je vietnamština, velmi rozšířená je čínština, starší generace mluví francouzsky, s mladší lze komunikovat v angličtině.

Dvě třetiny lidí Vietnamu se živí zemědělstvím. Průměrný roční příjem na osobu se pohybuje kolem 550 USD, ale mnoho lidí má k dispozici jen 0,5 USD na den. V posledních letech ekonomika země roste o více než sedm procent ročně. Ještě v roce 1986 musela země dovážet rýži, ale od té doby se hodně změnilo a dnes je po Thajsku jejím druhým největším světovým exportérem. Procento domácností žijících v chudobě se snížilo z hrozivých sedmdesáti v osmdesátých letech minulého stolení na současných méně než třicet. Při pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se pak vypínají hory, které dosahují výšky až přes 3000 m n. m. (Fan Si Pan).

Pro Vietnam jsou charakteristické dvě řeky a to Rudá řeka a Mekong. Žije zde obrovské množství různých rostlin a zvířat a vyskytují se tu také některé z nejvzácnějších druhů. Mnohé z nich byly přitom objeveny teprve v posledních letech. Jávský nosorožec, asijský černý medvěd, jeřáb Antigonin a zlatohlavý hulman jsou jen několika málo příklady zdejších ohrožených živočichů, kteří doposud přežívají ve vnitrozemských lesích a rozlehlých mokřinách Vietnamu.

Ocean Bay Resort *****

Resort z klidných resortů na Phu Quoc co má kouzlo. Ubytovat se můžete v přírodně laděných bungalovech nebo i v soukromých vilách s bazénem. 

Six Senses Ninh Van Bay *****

Luxusní resort v nádherném přírodním prostředí je oázou klidu. Prostorné vily s komorníkem vás budou rozmazlovat. Lokalita Nha Trang je vhodná od února do října.

Six Senses Con Dao *****/*

Luxusní resort se nachází na vietnamském ostrůvku Con Son a leží přímo v oblasti národního i podmořského parku. Top varianta pro náročné.

The Shells Resort Phu Quoc ****/*

Resort s hlavní budovou i možností vilek v zahradě v dosahu městečka postavený v roce 2017.

Chen Sea Resort ****/*

Poklidný resort na ostrově Phu Quoc. Jeden z nejhezčích. Ubytování ve vilkách kousek od pláže.

La Veranda Resort ****

Na ostrově Phu Quoc se nachází jeden z nejlepších hotelů ve francouzském koloniálním stylu - La Veranda.

Mango Bay Eco-resort ***/*

Ekologický resort na ostrově Phu Quoc je jiný. Návštěva ostrova Phu Quoc je ideální po celý rok jen se vyhněte říjnu. Resort nás mile překvapil!

Salinda Resort Phu Quoc *****

Salinda Resort Phu Quoc na ostrově Phu Quoc. Jen pár minut od letiště a jste v luxusu a na úchvatné pláži. Jde o jeden z nejlepších na ostrově.

Fusion Resort Phu Quoc *****

Luxusní prostorné vily z roku 2017 v klidné části ostrova Phu Quoc. Zdarma denně lázeňské procedury. 

Princess Annam Resort *****/*

Luxusní varianta ve Vietnamu - zvolte si svou vilu. Princess Annam v Phan Tiet je ideální od listopadu do května.

Pandanus Resort ****

 co nabídnout. Nachází se v blízkosti přírodní zajímavosti - červené písečné duny a nedaleko Mui Ne. Jako jeden z mála nabízí kompletní All Inclusive program.

Phu Hai Resort ****

Ideální místo pro novomanžele či rodiny s více dětmi. Hotel poblíž Phan Tiet je ideální volbou pro odpočinkovou dovolenou. Ideální doba - listopad až květen.

Villa Aria Mui Ne ****

Nový butikový hotel na pláži Mui Ne. Moderní ekologický přístup a příjemný personál. Vhodná doba - listopad až květen.

Evanson Ana Mandara *****

Luxusní resort v oblíbeném letovisku Nha Trang - sředním Vietnam. Ideální doba pro návštěvu je leden až říjen.

Mia Resort Nha Trang *****

Resort může nabídnout jedny z nekrásnějších pláží východního Vietnamu. Luxusní resort, jež je zasazen do tropických zahrad na odlehlé lokalitě.

Vinpearl Resort & Golf *****

Pro aktivní dvojice i rodiny s dětmi. Milovníci golfu, zde najdou co hledají. Vhodné po celý rok mimo listopadu a prosince.

Diamond Bay Resort ****

Golfový nadšenci najdou co potřebují stejně tak jako zamilované dvojice. Vhodné po celý rok mimo listopadu a prosince.

Famiana Resort ****

Famiana Resort se svou soukromou pláží z hlavní části hotelu. Druhou částí je Famiana Garden Villas cca 300 metrů za silnicí v pěstěné zahradě s bazénem.

Furama Resort *****

Furama Resort je určen převážně pro náročnou klientelu vyhledávající to nejlepší ubytování, co střední Vietnam nabízí. Ideální dobou pro návštěvu je březen až srpen.

Hoian Beach Resort ****

Vhodný pro odpočinek při poznávací cestě. Ať jde o hotel jen kousek od moře, na pláž se jezdí 5 min mikrobusem od hotelu. Hlavní sezóna - únor až září.

Výše připravené poznávací programy berte jako vodítko jak by mohla vypadat i Vaše dovolená ve Vietnamu. Připravíme Vám na klíč Váš zájezd.  

Vybírejte místa, kam byste se chtěli podívat. Poradíme, kdy je ta vhodná doba a kdy naopak je vhodné zvolit jiné místo dovolené. Kombinovat můžete mezi sebou všechny, jen záleží na délce Vaší dovolené. Pro dovolenou ve Vietnamu doporučujeme min. pobyt 10 nocí a to z důvodu delšího letu, nicméně i kratší varianty jsou možné. Inspiraci naleznete níže, kdy jsme se snažili nastínit základní charakteristiku oblíbených míst.

Hanoj hlavní město Vietnamu

Hlavní město Hanoj je unikátní asijské město s koloniální francouzskou architekturou a nádhernými jezery a budhistickými chrámy. Střed města je rozdělen na tři části – Hoan Kiem, v této části se nachází stejnojmenné jezero a tato městská část je ohraničena Červenou řekou. Ba Dinh, část zvaná též Francouzská čtvrť je rezidenční oblastí Hanoje, jsou zde postaveny státní úřady, obchodní centra a na břehu Západního jezera luxusní hotely. Třetí centrální část představuje čtvrť Dong Da, ta je tvořena převážně obytnými domy, kancelářskými budovami a hotely. V okolí středu města se staré francouzské koloniální domy mísí s moderními budovami. Pokud se sem vydáte tak neopomeňte navštívit starou čtvrť s hustou spletí uliček, večerní pohled na budovu opery, představení vodních loutek, Van Mieu neboli chrám literatury a také některou z místních pagod. Pro rychlejší přesuny jsou ideální rikši.  

Horská Sapa

Sapa oblíbené městečko ležící na náhorní planině ve výšce 1650 m je jedním z nejnavštěvovanějších míst v severním Vietnamu. Zde se můžete setkat s původními horskými kmeny, které si stále uchovávají tradiční způsob života. Nejsnadněji a nejrychleji se do Sapy dostanete vlakem – cílovou stanicí je město na vietnamsko-čínských hranicích Lao Cai. Do Sapy pak pokračujte autobusem nebo minibusem přímo z vlakového nádraží. Pokud vyrazíte do Sapy, mějte na paměti, že je potřeba si do batohu přibalit teplejší oblečení a pláštěnku. V lednu a v únoru se můžete dočkat dokonce teplot okolo 0°C. Ovšem všichni ti šťastní, kterým se podaří přijet do Sapy za slunečného počasí, hovoří o úchvatném výhledu na okolní kopce poseté rýžovými políčky a překrásné horské štíty. Za zmínku stojí návštěva okolních horských vesnic, některé z nich se nacházejí v bezprostřední blízkosti města. Jejich obyvateli jsou převážně příslušníci kmene Hmong a Dzao.  

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long rozhodně patří mezi největší přírodní lákadla celého Vietnamu. Tři tisíce čarovných ostrůvků zvedajících se ze smaragdových vod Tonkinského zálivu jsou od roku 1994 zařazeny do seznamu UNESCO. Zátoku Ha Long a její magickou krajinu vápencových ostrovů a ostrůvků srovnávají návštěvníci Krabi v jižním Thajsku. Miniaturní ostrůvky jsou poseté plážemi a z řídce zalesněných svahů se neustále line ptačí zpěv. Jako jiné atrakce, má zátoka Ha Long také svou pověst. Podle pověsti stvořil zdejší ostrůvky obrovský drak žijící v nedalekých horách – když letěl z hor k pobřeží, vyrýval do země svým ocasem údolí a rozsedliny, a jakmile se vrhl do moře, vzniklé prolákliny se zaplnily vodou, takže nad hladinou zůstaly pouze nejvýše položené vrcholky. Na plavbu po zátoce se můžete vydat na kajaku, člunu i na velké dračí lodi s kajutou. Pokud si chcete výlet do zátoky opravdu užít, snažte se navštívit ji mimo období únor – duben (teploty klesají i na 10°C, mrholí a je mlha). Největším ostrovem v zátoce Ha Long je Cat Ba, je to drsný, skalnatý ostrov, pokrytý džunglí. Mimořádně malebná je zátoka Lan Ha na východním konci ostrova, v zátoce naleznete celou řadu neprobádaných pláží. Ostatní ostrovy v zátoce Ha Long jsou neobydlené, na Cat Ba se oproti tomu nachází několik miniaturních rybářských a zemědělských osad a jen jedno městečko žijící turismem.  

Historické město Hoi An

Město Hoi An, jenž je zapsáno v seznamu UNESCO vás omámí svoji jedinečnou atmosférou. Večer se mění na město lampiónů. Prohlídka města vám zabere zhruba půl dne a je nejlépe ji absolvovat pěšky. Město je známé i svými kulinářskými specialitami a hlavně neuvěřitelnému množství krejčovských dílen, kde si můžete do druhého dne nechat zhotovit oblek na míru (večerní šaty se dají pořídit do 15 dolarů, smoking stojí 18 dolarů, kalhoty 10 dolarů, letní šaty 8 dolarů). Ideálně strávený den v Hoi An tedy začíná návštěvou krejčovství, kde si z katalogů vyberete žádaný model nebo předložíte vlastní návrh. Pak se vydáte do města, odpoledne se stavíte na zkoušku, dáte si večeři a večer si vyzvednete hotové oblečení. Díky velké konkurenci odvádějí všechna krejčovství práci na vysoké úrovni. Nedaleko Hoi An se nachází je další památka UNESCO a to My Son – poničený chrám starověké říše Čapa. Po válce s USA, kdy bylo toto místo základnou Vietkongu, zbyly jen věže poničené bombardováním. I tak stojí za návštěvu. Nejideálnější dobou k návštěvě je druhá polovina února až konec května. Červen až srpen je suché období, ale průměrné teploty se drží kolem 30°C.  

Turistické centrum Nha Trang

Pobřežní město Nha Trang ve středním Vietnamu leží při transvietnamské magistrále ve vzdálenosti 1278 km od Hanoje a 448 km od Ho Či Minova města. Nha Trang nabízí celoročně kombinaci přírody s klidnými vodami oceánu. Nha Trang skýtá návštěvníkům nejen rušnější město, ale i klid okolních ostrůvků s jedinečnými plážemi. Severně od Nha Trangu leží horský masív Chong, který vypadá jako široce otevřená ruka nad mořem. Většina návštěvníků jižního Vietnamu bez většího zdržování zamíří rovnou na pláže poblíž Mui Ne nebo právě do Nha Trangu, kde se nachází nejpopulárnější městská pláž z celého Vietnamu. Pláž je dlouhá 6 km a můžete si na ní užívat nejen sluníčka, ale i skvělé obsluhy plážových barů a dalších služeb – masáží, kosmetiky … Zdejší tyrkysová voda vám může nabídnout kromě koupání i šnorchlování a potápění. Těmto sportům se nebudete moci věnovat v měsících listopad a prosinec, kdy do oblasti přicházejí úporné deště. Velmi populární jsou v Nha Trangu výletní plavby, při kterých se můžete zastavit na jednom z více než 70 ostrůvků. Přímo ve městě můžete navštívit zdejší hlavní katedrálu (architektonicky zajímavě řešenou pagodu Long Son, Pasteurův institut, místní muzeum nebo galerii. Pouhé dva km severně od Nha Trangu se tyčí věže Po Nagar, které byly zbudovány v období od 7. do 12. století národem Čamů.

Původní hlavní město Saigon

Ho Či Minovo město je největší metropolí zábavy a nákupů z celého Vietnamu. Oficiálně se sice používá tento název, ale místní mu stále říkají Saigon, i když to úřady neslyší zrovna moc rády. Ho Či Minovo město nabízí veškeré kulturní i jiné vyžití, které od velké metropole čekáte. Důkladná procházka po hlavních turistických lákadlech, které se naštěstí nacházejí pouze v jednom distriktu, vám potrvá celý den. V dalších dnech si pak můžete odpočinout v jednom z mnoha aquaparků, na golfu, v lázních, na kurzech vaření, v botanické a zoologické zahradě, na dostizích, trzích a ve velkých nákupních centrech. Večer pak můžete zajít do vyhlášených restaurací, barů a nočních podniků. Turistické cíle: museum války, Císařský palác, Cu Chi tunely, mnoho paláců a zajímavé architektury, parky.  

Havaj Vietnamu

Letovisko Phan Thiet leží na břehu Jihočínského moře, zhruba 200 kilometrů východním směrem od Ho Či Minova Města, největšího vietnamského města. Město je jednou z nejdůležitějších oblastí rybolovu v celé Vietnamu, avšak důležité slovo zde má cestovní ruch. Nejoblíbenější turistické destinace v blízkosti Phan Thiet se jmenují Bai Rang a Mui Ne. Přenádherná pláž Bai Rang s průzračným mořem je lemována kokosovými palmami a návštěvníkům tak poskytuje nefalšovaný exotický zážitek. Destinace Mui Ne je znám svými plážemi s bílým pískem a písečnými dunami dosahujícími až třiceti metrů.. V blízkosti pláží se nalézá řada restaurací, barů a kaváren. Často vanoucí větry zde vytvářejí ideální podmínky pro kitesurfing a windsurfing. Ve vzdálenosti 6 km severovýchodně od Phan Thiet můžete navštívit komplex Po Sha Nu. Zachovaly se pouze tři věže, které však vypovídají o mistrovském provedení uměleckého stylu Hoa Lai, jenž zde čamští stavitelé na konci 8. století použili. Průměrná teplota se celoročně pohybuje kolem příjemných 27 °C, klima je teplé a suché a hlavní turistická sezóna zde probíhá od prosince do května. Když vás omrzí moře, můžete prozkoumat zbytky hinduistického chrámu, nebo si zahrát golf. Během cestování mezi rozlehlými ovocnými sady, rýžovými políčky a bažinami delty Mekongu si budete po chvíli připadat jako v plastické a živě ilustrované učebnici zeměpisu. Tato zvláštní nížina je hlavním producentem rýže, jehož výnos pokrývá skoro čtyřicet procent produkce celého Vietnamu. Neobyčejně dobře se tu daří i ovoci včetně kokosových palem, cukrové třtině. Pro farmáře jsou typické kónické kloboučky, jež jsou i ideálním suvenýrem pro turisty. Místní deltě přezdívají „devět draků“ a to podle devíti přítoků řeky Mekong. Výlety loďmi po kanálech jsou velkým lákadlem a možností trochu poznat zdejší kraj. Nezbytnou zastávkou je nějaký z plovoucích trhů, které hýří barvami.  

Řeka Mekong

K nejatraktivnějším rysům delty Mekongu patří její různorodost. Někteří zahraniční návštěvníci vám na otázku po největším zážitku z této části Vietnamu začnou popisovat úchvatná panorama rýžových políček, pohled na ovocné sady, mezi nimiž jsou schované khmerské pagody, jiní mluví o přátelské povaze místních obyvatel, další nemohou zapomenout na plavku lodí.  

Nejhezčí pláže ostrova Phu Quoc

Několikrát denně létá Vietnam Airlines z Ho Či Minova města na ostrov stvořený pro relaxaci Phu Quoc. Západní pobřeží nabízí klid i servis, který očekáváte od dovolené na pláži. Jsou zde jedny z nejhezčích pláží Vietnamu. Phu Quoc je jen 20 km od pobřeží Kambodži a 120 km od Vietnamského města Rach Gia. Díky své délce 46 km os severu k jihu, jde o největší ostrov Vietnamu. Nicméně ostrov je znám i pod jménem Kho Tral, jak ho jmenují obyvatelé Kambodži, ta si na něj také dělá nárok. Kopcovitý terén ostrova je pokryt lesem. Phu Quoc je proslulý nejen bílými plážemi, ale i kvalitním černým pepřem a hlavně rybí omáčkou noc mam.  

Souostroví Noc Dao

Jižně od delty řeky Mekong se v Jihočínském moři vynořují ostrovy souostroví Noc Dao. Patnáct menších ostrovů kolem hlavního Coc Son je místem pro potápěče i odpočinkovou dovolenou. Letecké spojení je z Ho Či Minova města několikrát do týdne. Od roku 1703 byl právě ostrov Noc Son britskou Východoindickou společností vyhlášen za jejich opevněnou základu, a jako takový mohl výrazně prosperovat a dnes by klidně mohl připomínat Hongkong či Singapur v menším měřítku. Bohužel po třech letech došlo ke vzpouře a kolonizace se nepovedla. Ostrov nakonec doznal svého osudu o desítky let později, kdy jej Francouzi používali jako vězení pro své odpůrce. Naštěstí dnes na návštěvníky čeká mnohem víc než ono opuštěné vězení. Můžete se těšit na pěší túry národním parkem, potápění v krásných vodách kolem ostrova i pozorování vodních želv, které tu kladou svá vejce. Zdejší pláže jsou jako stvořené k příjemnému lenošení.

Jak využít dovolené ve Vietnamu?

Vietnam může být jediným cílem Vaší dovolené, ale také ji můžete doplnit zastávkou jinde. Vyberte si, co Vám bude nejvíce vyhovovat:

  • Relaxační dovolené na jedné z pláží Vietnamu
  • Nejprve za 2-3 dny poznat Saigon či Hanoj a jejich okolí a pak odpočívat na pláži
  • Okruh po Vietnamu na kolik nocí chcete (např. na týden, 10 nocí, 14 nocí…)
  • Okruh + relaxace
  • Kombinace Vietnamu s Čínou, Kambodžou či Laosem
  • a k tomu všemu lze přidat i několik dní v Dubaji

 Cesta do Vietnamu s dětmi

Pokud máte malé děti, doporučujeme volit spíše relaxační pobyt. Poznávací dlouhý okruh asi nebude pro malé caparty. Místní mají děti velice rádi a své ratolesti přímo rozmazlují. Ideálním místem pro pobytovou dovolenou je ostrov Phu Quoc, Hoi An či Nha Trang. Phan Thiet je sice také pro děti fajn, ale transfer autem zabere několik hodin. Spoustu resortů má k dispozici i dětské kluby. Dětem nedávejte pít vodu s kohoutku (stejně tak i Vy ji nepijte) a vyhýbejte se ledu v nápojích.  

Svatební cesta ,

Svatební cesta do Vietnamu je ideální minimálně na 10 nocí na místě, ale i více. Důvodem této délky je relativně dlouhý let a větší časový posun. Vietnam je levnější varianta oproti např. Maledivám, kdy letenky se pohybují kolem 17tis. a pak záleží na programu. Můžete volit poznávací část a na konci dovolené si lehnout na pláž u jednoho z resortů. Cestovat se může po celý rok, ale je potře bát pozor na oblasti, kde prší (poradíme). Jinak je to na severu, středu a jihu Vietnamu. Nejhezčí pláže jsou ve středním Vietnamu Hoi An, Nha Trang (rušnější), nebo pak na jihu 3 hodiny od Saigonu Mui Ne. Úplně však top je ostrov Phu Quoc. Klienti mi často volí několik dní poznávání a druhou část odpočinkovou. Při poznávací části mají průvodce pro sebe a transfery privátním autem. Může jít o Hanoj, hory na severu (romantika), nebo Sapa (ta je však dál), Halong Bay – zátoka je na seznamu UNESCO, pak střední Vietnam a Saigon s deltou řeky Mekong. Podle počasí, rozpočtu a možností délky dovolené různě kombinujeme. Svatební cesta může být pro aktivní dvojice, tak pro ty co jedou do Vietnamu pouze relaxovat.  

Nákupy ve Vietnamu

Vietnam skýtá výborné příležitosti k nakupování, nejlepší jsou pro nákupy města Hanoj Hoi An a Ho Či Minovo Město. Koupit tu můžete v podstatě cokoli – od moderního umění, přes starožitnosti a suvenýry, po kvalitní luxusní oblečení. Na turisticky frekventovaných místech najdete prodavače nabízející zboží z americko-vietnamské války (většinou jde o padělky a napodobeniny). Velmi oblíbeným artiklem pro turisty jsou ručně zhotovené výrobky, výběr je opravdu široký a rozmanitý. Řada turistek si z Vietnamu také vozí ao dai – tradiční oděv vietnamských žen či tradiční klobouček ze slámy.

Pokud se chystáte pořídit si šaty z hedvábí, zadejte zakázku místním krejčím – budete určitě spokojeni a vyjde Vás to levně. Krejčovské dílny s tisíci druhy látek najdete právě v Hoi An. Smlouvání patří v asijských zemích jaksi ke koloritu nakupování – samozřejmě se nehodí do velkých nákupních center a kamenných obchodů. Ale na tržnicích se to od zákazníka svým způsobem očekává. Při smlouvání se usmívejte, berte to jako hru, nerozčilujte se a nehádejte. Pokud budete šikovní, můžete cenu usmlouvat třeba i o polovinu.  

Zahrát si golf

Golf je poměrně dobře se vyvíjející odvětví turismu ve Vietnamu. Kvalitní hřiště najdete skoro ve všech turistických letoviscích a to i poblíž Saigonu či Hanoje. Hřiště jsou dobře udržovány a nejčastěji s 18-ti jamkami, možností ubytování a klubem. Některá jsou zasazena do horských oblastí, jiné například do bývalého rýžového pole, jiné v blízkosti oceánu a dun.  Můžeme připravit individuální zájezd zaměřený právě na golfisty.  

Ochutnat jídlo na ulici

Na ulici se najíte levně a chutně, výhodou je, že jídlo se většinou připravuje přímo před Vámi.  Vy tak vidíte, že je čerstvé.  Vietnamské restaurace jsou hodně úzce specializované – někde se podávají jen nudle, někde jen palačinky, jinde zas jen rýže. Jídelní lístek, který zahrnuje vše – od předkrmu, přes polévku a hlavní jídlo až po dezert najdete vesměs jen ve větších a dražších restauracích. Doporučujeme vybírat ty, kde jsou lidé a je tam plno. Vietnamská kuchyně je jednoduchá a racionální, přitom chutná, plná obrovského množství chutí a vůní. Má velmi blízko k čínské kuchyni. Součástí téměř všech vietnamských jídel je rýže. S rýží se však nesetkáme pouze jako s klasickou přílohou, ale i jako těstoviny, papír, sladkosti, ocet, alkohol… Všechny běžné pokrmy jsou podávány s vepřovým, hovězím nebo rybím masem (také i v jiných obdobách pro nás ne obvyklých).  

Potápění ve Vietnamu

Jedno z nejlepších míst je Nha Thrang. Poblíž leží při pobřeží 71 ostrůvků, které omílá křišťálově modrá voda. Můžete si vybrat, na který ostrov vyrazíte. Krásné šnorchlování je na vyhlášených ostrovech Hon Mun, nebo Hon Mot. V oblasti se vyskytuje na 400 druhů korálů, přičemž toto číslo patří k nejvyšším na světě, což beze sporu zajišťuje úžasnou podívanou. Navíc je zde za normálních podmínek viditelnost do hloubky 10 – 30 metrů. Ideální doba pro potápění a šnorchlování je únor- září. V oblasti jsou potápěčská centra. Dalším ideálním místem je souostroví a národní park Con Dao, ležící cca 80 km od jižního Vietnamu. Jedná se o 14 ostrůvků s mangovníkovými porosty, výskytem karet obrovských. Najdete zde korálový útes o rozloze 1000 hektarů. Nejen pro své pláže je vyhledávaný ostrov Phu Quoc. Své si zde najdou i potápěči a to zejména na jihu ostrova. Ideální doba pro ponory je zde od listopadu do června.

Podobné destinace

Srí Lanka

Srí Lanka

Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf

Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.


Nahoru