Réunion

Ostrov plný překvapení a vůní
Chci se vydat na Réunion

Dechberoucí ostrov Réunion je plný překvapení a vůní. Naleznete jej v Indickém oceánu a patří spolu se sousedním Mauriciem do souostroví Maskarény. Jedná se o zámořský departement Francie a tedy součást Evropské unie. Reunion je sopečného původu a  jeho největší vrcholy se tyčí do výšky přes tři tisíce metrů nad mořem. Hlavním lákadlem zde nejsou překvapivě pláže, ale úchvatná příroda s mnoha endemickými druhy rostlin, stovkami vodopádů, aktivním vulkánem a lávovými poli, kde se pro barvu půdy budete cítit jako na planetě Mars. To ovšem neznamená, že by Reunion pláže neměl. Na západním pobřeží, chráněném korálovým reefem, naleznete jak ty bílé, tak i ty vulkanického původu. Nachází se tady ty nejluxusnější resorty na ostrově. Úchvatnou podívanou připravují také místní útesy, o něž se donekonečna rozbíjejí vlny Indického oceánu.  Tropické lesy překvapí svou jedinečnou florou s orchidejemi a oceníte je nejen z auta, ale i při různě náročných pěších výstupech.

Podívejte se na videa Poznejte Réunion

a sestřih z jedné z našich cest. 

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
říjen – duben
i v ostatních měsících se dá aktivně cestovat
DOPRAVA
odlety z Prahy, Vídně, Budapešti
čistý let z Evropy trvá 12 hodin
cena letenky od 25.000,–Kč

(v akcích však i od 20.000,–Kč)

DELEGÁT
místní reprezentant AJ
některé výlety lze s ČJ průvodcem
OČKOVÁNÍ
není třeba
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
není vízová povinnost, součást EU, přesto je třeba mít s sebou cestovní pas
ČASOVÝ POSUN
+ 2 hodiny (+3 hodiny v zimním čase)
NA MÍSTĚ
v případě půjčení auta se na letišti platí taxa 35 Euro
turistické taxy na hotelech 1–2 Euro osoba /noc (na hotelu)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Platit zde budete Eurem, protože Reunion spadá pod Francii. Nejsou tu žádná vstupní opatření. Očkování není nutné. Z hlediska tropických chorob se jedná o bezpečnou destinaci. Časový posun oproti ČR je v zimním čase o 3 hodiny více a v letním čase o 2 hodiny více.

Jak nejlépe si užít Réunion?

Luxusní hotely naleznete zejména na západním pobřeží ostrova Reunion – ty jsou vhodné pro relaxační dovolenou. Pro cestování z místa na místo se doporučuje půjčit si auto, je to ideální způsob poznávání ostrova. Pro sestavení programu cesty nás kontaktujte, rádi předáme osobní zkušenosti s tímto čarokrásným ostrovem. Podle počtu nocí navrhneme ubytování na několika místech. Pro tyto účely jsou po ostrově rozesety menší hotýlky a penziony.

Jezdit sem lze celoročně, ale období by se mělo přizpůsobit tomu, co od dovolené očekáváte. V době místního léta od listopadu do dubna je obecně více srážek a nejtepleji. Nejvyšší denní teploty čekejte v lednu a únoru, na pobřeží se pohybují kolem 29°C, v horách do max. 24°C. V tomto období je však také nejvíce srážek a mohou přijít tropické cyklóny. Od května do konce října je výrazněji méně srážek a chladněji (místní zima). V červenci a srpnu bývá na pobřeží přes den kolem 24°C, v horách do max. 17°C. Noční mrazíky nad 1800 m v tomto období nejsou výjimkou. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou za nás duben, květen, říjen, listopad a ½ prosince.

Teplota vody se pohybuje od 22 do 26 stupňů v závislosti na ročním období.

Základní informace o francouzském Réunionu

Hlavním městem ostrova Réunionu je Saint Denis nacházející se na severním pobřeží ostrova. Žije zde více než 800 tisíc obyvatel, kteří z velké části bydlí na pobřeží, kde se také nachází největší města. Ve středu ostrova v horách jsou rozesety spíše menší města či vesnice. Obyvatelé Réunionu jsou potomci afrických otroků a francouzských osadníků. Úředním jazykem je francouzština. Angličtinou se domluvíte v lepších hotelech.

Nejvyšší horou Reunionu je Piton des Neiges měřící 3 069 metrů, ale na ostrově se nachází také 2 632 metrů vysoká činná štítová sopka, která nese jméno Piton de la Fournaise a je stále aktivní. Obě tyto hory rádi turisté objevují a pokořují svými výstupy. Pro takovéto cesty je vhodné zvolit správnou obuv a oblečení včetně kvalitní pláštěnky.

Informace co lze na Réunionu zažít a kam se podívat, najdete v záložkách níže.

Hotýlky - aktivní dovolená **/*

Jednoduché hotýlky pro okruh po ostrově Réunion. Na letiště připravíme auto a program po ostrově. Pomůžeme zvolit ubytování.

7 nocí v dvoulůžkových pokojích + cesta 2 noci (10 dní dovolené), snídaně, půjčené auto na celý pobyt, optimální letenka, asistence. Kombinace hotelů **/* v horách, u vulkánu a 1 noci u pláže. Platí v termínu 15.1.-30.9.24. Příplatek do polopenze 6.100 Kč/os. Nutná individuální kalkulace. Jiné délky pobytu či kombinace s Mauriciem možné.

47.900,-Kč os. snídaně

LUX Saint-Gilles *****

Jdeo o nejlepším plážovým hotelem jak pro relax po aktivní části dovolené na Réunionu. Luxusní dovolená s nádechem kolonialismu, na kterou nezapomenete.

Le Recif ***/*

Ekonomická varianta plážového pobytu na nejlepší pláži Réunionu, jenž je chráněna reefem. Vhodné samostatně, nebo jako doplněk po okruhu.

Ness by D-Ocean ****

Resort z 2019, je jedním z mála variant na západním pobřeží Réunionu, ležící přímo na pláži s reefem a vhodná na šnorchl (bez silničky před sebou). Příjemný moderní design. 

Le Nautile ***

Hotel se nachází v La Saline les Bains na západní části ostrova. Přímo před hotelem se nachází dlouhá písečná pláž obklopená korálovým útesem.

Sarana Hotel & Spa ****

Butikový hotel zasazený v srdci autentického a zachovalého prostředí v Salazie. Je skvělým výchozím bodem pro výlety v Salazie.

Diana Dea Lodge ****

Poloha na východě je ideální primárně k objevování oblasti Salazie, místní vesnice v Hellburgu a stejně tak můžete navštívit oblast Takamaka s vodopády.

Palm Hotel & Spa *****

Hotel je zasazený mezi útesy s výhledem na modré vody Indického oceánu. Ostrov je ideálním místem pro výlety nejen na sopku.

Vnitrozemí

Sopečná činnost vulkánů rozdělila ostrov de facto na dvě části. V levé části se nachází tři tzv. kaldery, Cirque Mafate, Cirque Cilaos a Cirque Salazie, které se liší klimatem a tedy i zdejší flórou a prostředím. Představte si vlastně taková údolí, která vznikla erozí a kolapsem krajiny kolem dnes již vyhaslé štítové sopky a zároveň nejvyšší hory Réunionu Piton des Neiges (3071 m). Všechny jsou ideální k turistice a každý má co nabídnout. Už jen samotná cesta nahoru do těchto úchvatných amfiteátrů je zážitkem. Ideální je do hor vyrážet co nejdříve ráno, než se vrcholky zahalí do mraků. Trasy jsou dobře značeny a vy si můžete vybrat dle délky a náročnosti podle svých možností. Pokud není příliš času můžete se přiblížit autem a zvolit jen krátkou procházku.

Cirque Mafate je nejsušším z těchto údolí, nevedou sem silnice a dá se tedy vyrazit pouze po svých. Odměnou Vám budou nádherné skalní útvary a oku lahodící strmé srázy, příroda se tu doslova vyřádila. Dá se absolvovat v rámci jednodenního výletu, nebo lze výlet několikadenní.

Cirque Cilaos má díky své poloze více vláhy a tedy i více zeleně. Do stejnojmenného městečka ležícího v jeho středu ve výšce 1200 m dojedete autem a již cesta sem Vás uchvátí nádhernými scenériemi hor a údolí. Jen se připravte na pověstných 400 zatáček. Kolem městečka se nachází na 80 km turistických tras a jedna z nich i na Piton des Neiges (jednodenní nebo dvoudenní trek). Po treku si lze odpočinout v místních termálních lázních. 

Cirque Salazie je ze všech údolí co do vegetace nejbujnější a má nejvíce vláhy. Čeká vás harmonie vody a zelení pokryté skalní srázy. Dostanete se sem po klikaté silnici, která je lemována menšími vodopády, které někdy padají až na vozovku. Z vyhlídek se pak návštěvníci mohou kochat pohledem na vysoké vodopády, které padají přes několik kaskád do hlubokých roklin. Dá se odtud absolvovat velké množství výletů. Rozhodně nevynechejte vodopád Voile de la Mariée alias nevěstin závoj či nějaký výšlap z vesnice Grand-Ilet.

V pravé části ostrova na jihovýchodě se nachází energií překypující, stále činný vulkán Piton de la Fournaise a členitá údolí kolem něj. Měsíční krajinou, kdy asfalt posléze vystřídá šotolina se dá dojet až k jeho okraji. Pak již musíte absolvovat výšlap pěšky. Zpáteční cesta ke kráteru zabere +-6 hodin, nezapomeňte vyrazit brzy ráno a sebou dostatek vody a vhodné oblečení. Počasí se může hodně měnit a není se kam schovat. Uvidíte spoustu útvarů vytvořených sopečnou činností a samozřejmě také proudy ztuhlé lávy. I přes svou pokračující aktivní vulkanickou činnost je výstup díky neustálému monitoringu přístroji v podstatě bezpečnou záležitostí.

V centrální části ostrova čekají na milovníky přírody další sousta. Prvním je Foret De Bélouve. Jedná se o prales, plný exotické flóry a obřích endemických stromových kapradin (až 5m). Je zde několik turistických okruhů a jsou celkem nenáročné. Je odtud také výhled na nejkrásnější vodopády ostrova Trou De Fer (železná díra). Druhým je pak jezero Grand Etang, které je jediným vulkanického původu na ostrově. Návštěvu těchto dvou míst si nenechte ujít, všudypřítomná zeleň vás ohromí.

Západní pobřeží

V délce 27 km tu najdete především různé typy pláží, a to od těch bílých s jemným pískem až po černé vulkanické. Mezi nejkrásnější patří Boucan Canot a Roches Noires, které jsou částečně chráněné korálovým útesem a jsou také ideálním místem pro surfování, dále pak zcela chráněné L´Ermitage, la Saline a menší Saint-Leu, které jsou obklopeny lagunami s křišťálově průzračnou vodou. Největší pláží ostrova je pak vulkanická Etang Salé dlouhá 5 km. Kousek od ní se nachází Le Gouffre, což je menší propast v čedičových útesech, kam se z oceánu řítí záplavy vody, aby se vzápětí vznesly několik metrů do vzduchu a poskytly tak přihlížejícím nezapomenutelný zážitek.

Po cestě nevynechejte bývalé hlavní město ostrova St. Paul. Zde se můžete podívat např. na hřbitov Le cimetière marin, místní trh, Musée de Villéle (muzeum koloniálního život konce 19. století), jeskyni Bernica (zde se schovávali první osadníci z Evropy). Ze St. Paul se dostanete strmě stoupající cestou na vyhlídku Le Maido ležící ve výšce 2190 metrů, která má skvělou polohu pro pozorování Cirque de Mafate a také slouží jako výchozí bod pro jednodenní výlet sem. Po cestě sem lze navštívit také Maison du géranium farmu pelargónií, stejně jako továrnu na jejich zpracování a destilaci oleje, který se používá v parfémech. Mezi další zajímavá místa na západě patří podmořské akvárium v St. Gilles či želví stanice Kélonia v Saint-Leu (bývalá nechvalně proslulá želví farma Le Corail)

Jih ostrova 

V jižní části ostrova uvidíte především divoké pobřeží a husté lesy. Naleznete tu 3. největší město ostrova Sainte Pierre, kde dodnes místní pořádají o víkendech kohoutí zápasy. Východně od Sainte Pierre se pak nachází snad nejhezčí pláž Réunionu Grande Anse. Zajímavé jsou též tzv. Les Puits (soustava studní uměle zasazených do lávy) či přírodní bazén Manapany les Bains v jehož blízkosti se nachází ucházející místní restaurace. Celé jižní pobřeží nabízí spoustu nádherných formací útesů. Na Riviere Langevin pak lze vidět skvostné vodopády Grand Galet a vás sportovně laděné potěší možnost canyoningu.

Východ a severovýchod

Zde by jste měli navštívit především vše co souvisí s vanilkou a lávovými výlevy do moře. Vanilka byla přivezena na Réunion z Mexika roku 1819 a ve městě Bras Panon se nachází vládní Coopérative de Vanille, kde si celý proces práce s vanilkou dopodrobna prohlédnete.  Ještě lepší je ale popojet více na východ a zavítat do Plantation Vanilla Bourbon, kde uvidíte pěstování vanilky přímo na její plantáži. Vše se zde dělá v souladu s přírodou a paní majitelka vás ochotně provede a zodpoví všechny vaše dotazy. Při cestě dále na východ můžete pozorovat nesčetná lávová pole. Láva zde v pravidelných intervalech vtéká do moře a ostrov se tak neustále zvětšuje. Památný je kostel Notre Dame de la Lave proslavený díky roku 1977. Po erupci tehdy žhavá láva tekla skrze vesnici směrem ke kostelu, ale jakoby zázrakem se těsně před ním rozdělila na dva proudy, obtekla ho a teprve za ním se opět spojila v jeden. Navíc, během této erupce nedošlo ke ztrátám na životech. Popojedete-li dál a nebojíte-li se stísněných prostor, můžete společně s profesionálními průvodci za poplatek navštívit lávové tunely (duté prostory vznikající při výlevech lávy).

Jezděte si jak chcete po ostrově Réunion

Pro důkladné poznání ostrova je vhodné cestovat z místa na místo a volit jednoduché hotýlky a pensiony. S jejich kombinací poradíme – na těchto stránkách je nenajdete, neboť každému klientovi připravujeme program na míru. Resorty níže jsou určeny k prožití dovolené na pláži či v komfortu. Na Réunionu máme dlouholetého partnera.

Kombinujte s dalšími ostrovy

Réunion je díky své poloze ideálním pro kombinaci dovolené.  Pro novomanžele nebo i klasické dvojice, kdy je jeden z partnerů aktivní a druhý by dal přednost relaxaci na pláži, je nejlepší volbou spojovat pobyt zde s vedlejším Mauriciem. Lze samozřejmě kombinovat jakkoliv, např. 4 noci poznávání na Réunionu + 7 nocí na Mauriciu v kvalitním resortu na pláži. Cena letenky je jen o něco dražší a oba partneři si užijí toho svého.

S Réunionem je možné kombinovat:

  • Mauricius
  • Mayotte
  • Madagaskar
  • Seychely

Harley-Davidson během pobytu na Réunionu

Pro motorkáře máme připravený program, kdy během pobytu máte k dispozici Harley-Davidson. Ubytovat se můžete na západním pobřeží a užít si dva či více dní na motorce. Spolupráce s půjčovnou Harley je i na Mauriciu.

Sledování velryb v mimo sezóně

Milovníci přírody a zejména kytovců by měli na Réunion zamířit v době, kdy se sem jezdí méně. Pokud totiž zavítáte na ostrov v období od konce července do konce září, můžete se vydat lodí na pozorování velryb, které se u pobřeží pravidelně objevují. Jsou ale velmi plaché, proto nikdo nemůže garantovat, že je při svém výletu uvidíte.

Let helikoptérou

V neposlední řadě byste měli vyzkoušet panoramatický let helikoptérou. Za necelých deset tisíc korun můžete během tři čtvrtě hodinového letu obdivovat krásy tohoto ostrova zcela v jiném rozměru. Absolvovat se dá ze západního pobřeží či z jihu.

Svatební cesta 

Réunion se může stát ideálním místem pro aktivní dvojice při jejich svatební cestě. Je vhodný pro ty, co neradi sedí jen v luxusním hotelu, ale rádi se vydají do hor za krásami přírody. Po aktivní části si můžete dopřát odpočinku v resortu LUX Ile Réunion, nebo jiném hotelu na západním pobřeží a úžit si bílé písečné pláže. Resorty na pobřeží zpravidla poskytují slevy pro nevěsty.

Vhodnou kombinací, a to nejen při svatební cestě, je několik nocí strávit a procestovat na Réunionu a pak se vydat relaxovat na necelou hodinu letu vzdálený Mauricius. Jsou si sice blízko polohou, ale jejich rozdílnost vás zcela jistě překvapí.

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius

Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Vietnam

Vietnam

Krajina posetá rýžovými políčky, dlouhé pláže, rušná, ale nikdy nudná města, milí a pohostinní lidé, to jsou jen střípky z toho, co Vietnam nabízí.

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf

Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.


Nahoru