Omán

Přírodní unikát Arabského poloostrova
Chci se vydat do Ománu

Chcete se vydat za teplem a zažít tak trochu něco jiného? Omán je země, která nabízí spoustu zajímavých přírodních scenérií, starodávnou kulturu a zvyky, bělostné pláže, hory, dech beroucí kaňony i poušť s oázou. Je to jediná země Arabského poloostrova, kam každoročně přichází monzuny. Díky vydatným dešťům se v období od července do září začne krajina zelenat, což je pro tyto země neobvyklé. Na své si v Ománu přijdete pokud hledáte luxus – díky velmi kvalitním hotelům. Stejně tak pokud rádi chodíte po horách – nejvyšší vrchol má 3000 m. n. m. a objevujete přírodní krásy. Omán se dá pojmout aktivně i jako odpočinková dovolená.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
říjen – duben
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně do Maskatu a Salalah s jedním přestupem
let trvá 9 – 12 hodin v závislosti na délce přestupu (1–5 h)
cena letenky do Salalah se pohybuje kolem 21.000,–Kč, do Maskatu od 14.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky hovořící
OČKOVÁNÍ
není třeba
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
vízum na 10 či 30 dní se pořizuje elektronicky před cestou
vízum stojí 5 OMR (300Kč), nebo 20 OMR (1.200Kč) dle počtu dní
pas musí být platný ještě 6 měsíce od vstupu
ČASOVÝ POSUN
+ 2 hodiny (+3 hodiny v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Sultanát Omán je neobyčejná země kontrastu. Nachází se na jihovýchodě Arabského poloostrova. Na východě se táhne 1700 km dlouhé pobřeží, omývané na severu Ománským zálivem a dále pak Indickým oceánem. Toto pobřeží s krásnými plážemi je jako stvořené pro odpočinkovou dovolenou. V kontrastu s mořem jsou zde i velké hory a pohoří stoupající až do 3000 m.n.m., pouště s oázami a kaňony. Každý si zde přijde na své. Nejvhodnější měsíce k návštěvě Ománu jsou od října do dubna, kdy je teplo a slunečno. Teploty se mohou pohybovat od 25 – 35 stupňů Celsia. Od května do září je příliš teplo a vlhkost stoupá až k 100%. Obecně je v Ománu velmi sucho. Výjimkou je období od června do září, kdy jižní část postihuje monzunové období Khareef. Tento monzun přináší velké srážky zejména v oblasti kolem Salalah. Můžeme vidět jak se krajina zelená, rostou zde různé tropické rostliny, vádí se naplňují vodou.

V zemi žije přes 3 miliony obyvatel a většina z nich jsou muslimové, je zde i určité procentu hinduistů. Oficiálním jazykem je arabština ale domluvíte se anglicky. Omán je země ekonomicky stabilní hlavně díky těžbě ropy a zemního plynu. Do popředí se stále více dostává cestovní ruch a země se snaží v tomto směru rozvíjet. Omán je také důležitým uzlem námořní dopravy. Země je bezpečná a je tu velmi nízké procento kriminality. Je doporučené dodržovat určitý dresscode v souladu s kulturou a náboženstvím. Ománci jsou velmi přátelští lidé a rádi Vám sami poví o jejich krásné a rozmanité zemi.

Al Baleed Resort by Anantara *****

Resort nacházející se na jihu Ománu nabízí ubytování v luxusních vilách a také ochutnávku ománské historie v archeologickém parku Al Baleed.

Six Senses Zighy Bay *****

Oáza klidu ukrytá v horách poloostrova Musandam, který je exklávou Ománu. Hotel je umístěn v soukormém zálivu a nabízí ten nejlepší servis.

Alila Hinu Bay *****

Pár krůčků od Indického oceánu vás dělí od této elegantní oázy klidu. Unikněte s námi do tohoto šarmantního hotelu na jihu Ománu.

Hlavní město – Maskat 

Mešita Sultána Kábúse 

Pokud budete svou dovolenou trávit v severní části Ománu a nebo v Maskatu začínat svoji cestu, určitě stojí za to podívat se na mešitu Sulátna Kábúse (hlava země). Je to majestátní stavba, která vás ohromí svou velikostí. Je přístupná veřejnosti, dbejte jen na správné oblečení/zahalení. Uvnitř na vás čeká krásná islámská architektura, dekorace, obrovský křišťálový lustr a druhý největší tkaný koberec na světě.

Mutrah Souq

Souq neboli trh je místní tržiště plné spletitých uliček, ve kterých je velmi lehké se ztratit. Ulovíte tady různé suvenýry. Prodávají se tu šperky, látky a vlastně vše, na co si vzpomenete. Nezapomeňte smlouvat 🙂 

Běžte se podívat na pevnost Al Jalali a Al Mirani, které se nachází u přístavu a vtáhnou vás do historie této země. Pokud jste ještě větší fanoušek historie, nesmíte minout Národní muzeum.

Palác Al Alam sice není přístupný veřejnosti ale aspoň se můžete kochat jeho exteriérem. Je to ceremoniální palác Sultána Kábúse. Běžně v něm však nepobývá. 

Nizwa

V 6. a 7. století bylo Nizwa hlavním městem Ománu a je to jedno z nejstarších měst v zemi. Nyní je toto město uprostřed strmých hor známé hlavně díky neuvěřitelné pevnosti postavené v 17. století. Součástí je také muzeum, kde se dozvíte spoustu informací o životě v Ománu v 17. století. V Nizwa můžete také zavítat na místní trhy. Pokud budete mít štěstí, 2x týdně zde probíhá obchod s kozami. Kozy mají něco jako přehlídku, kde si budoucí majitel tu svoji vybírá.

Jebel Akhdar neboli Zelená hora

Toto pohoří v Ománu zahrnuje i nejvyšší bod – Sluneční horu (Jebel Shams) s výškou přes 3000 m. n. m. A je to nejimpozantnější oblast Ománu. Toto pohoří pro vás skrývá dechberoucí pohledy do velkého kaňonu, přezdívaného Grand Canyon Ománu. Skalnaté útesy se prudce svažují do propasti a člověk z toho až dostává závrať.

Sur

V tomto rybářském, přístavním městě můžete dosud vidět ruční výrobu typických arabských plachetnic dhow.

Ras Al Hadd

Nejvýchodnější místo Ománu, výběžek Ras Al Hadd má nejen krásnou pláž ale důvod, proč sem turisté míří jsou želvy. Karety Obrovské ale i jiné druhy želv zde kladou vajíčka do teplého písku. Můžete zde želvy přes noc pozorovat a být tak svědkem příchodu na svět malých želviček.

Wahibská poušť

Omán má většinu země pokrytou pouštěmi. Budete tedy pravděpodobně chtít na některou z pouští zavítat. Duny velké až 100 metrů za to jistě stojí. Pokud máte rádi trochu adrenalinu, můžete vyzkoušet sandboarding – sjet si dunu na prkně 🙂 Nejkrásnější pohled na písečné duny je jistě při západu slunce.

Osvěžte se v tyrkysové vodě krásných Vádí

Vádí jsou vyschlá koryta řek mezi skálami. Vodou se zaplňují po deštích nebo když je dostatečně vlhko. Jedno z nejhezčích ománských vádí – Baní Chálid. Dá se okoupat v krásné tyrkysové vodě obklopené skalními útvary, proplouvat jeskyně a kochat se tímto přírodním skvostem. Za zmínku stojí tak Vádí Al Hawqayn, Vádí Damm a Shab.

Potápění

Omán nabízí potápění zejména u Maskatu a na jihu u Salalah. Významné místo k potápění je také poloostrov Musandam, který je ale od zbytku země oddělen Arabskými Emiráty. Jsou zde k vidění hezké korálové zahrady. Díky planktonu je možné potkat i žraloky velrybí. Běžně ve vodách potkáte želvy, murény, rejnoky, různé druhy ryb a žraloků. U Ománu je i vrak lodi Al Munassir, který může být též zajímavým místem pro potapěče.

Potápění ale i krásné šnorchlování je u Daymaniyat Islands. Tyto ostrovy jsou přírodní rezervací.

Pozorování delfínů a velryb

Tuto aktivitu ocení zejména děti. Můžete pořádat výlety, kde delfíny či velryby pozorujete z lodi a také se dozvíte něco poučného. S delfíny můžete i šnorchlovat. Je to opravdu zážitek na celý život. 

Podobné destinace

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Réunion

ostrov Reunion

Hlavním lákadlem je příroda snad se stovkami vodopádů a vulkánem s lávovým polem. Aktivní dovolená v tropech - to je Réunion.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

Bali

Bali

Nechte se unášet jeho spirituální atmosférou a stylem života místních obyvatel. Bali je místem, kde můžete prožít v rámci jedné dovolené skoro vše.


Nahoru