Řecko a Kypr

Perly Středomoří
Chci se vydat do Řecka či na Kypr

Navštivte Řecko a Kypr, země bohů a dávných hrdinů, úžasného jídla a srdečných lidí! Řecko láká návštěvníky svou rozmanitostí, ať už jde o malebné bílé vesničky na ostrovech, krásné pláže, průzračné laguny nebo luxusní hotely pro ty nejnáročnější cestovatele. Antické památky se zde setkávají s moderní pohostinností, zanechávají v srdci každého návštěvníka silné a cenné vzpomínky. Prožijte dovolenou plnou zážitků – od lidové hudby a kulinářských požitků až po fascinující kulturní dědictví a turistické atrakce.

HLAVNÍ SEZÓNA
Řecko: červen – pol. září
Kypr: červen – září
DOPRAVA
v letní sezóně přímé lety z Prahy i Vídně
letenky cca 8 – 15 tis Kč / os. (dle lokality)
DELEGÁT
delegát není
případnou asistenci poskytne hotel (vč.výletů)
my jsme na WA
OČKOVÁNÍ
není třeba
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
občanský průkaz – Řecko, Kyperská republika (Jižní Kypr)
pro návštěvu severní části ostrova Kypr (SKTR) pas platný 6 měsíců po návratu
ČASOVÝ POSUN
+ 1 hodina

Mapa a více informací o destinaci ↓

Řecko, země s bohatou historií a kulturou, leží na jihovýchodě Evropy a rozprostírá se na ploše 131 957 km2 s téměř 11 miliony obyvatel. Jeho hlavním a největším městem jsou Athény. K pevninské části rozkládající se na jižním cípu Balkánského poloostrova a Peloponéskému poloostrovu patří tisíce ostrovů. Obydleno je jich pouze 227.

Řecko je omýváno Jónským mořem na západě a Egejským mořem na východě. Z převážné části se jedná o hornatou zemi. V mytickém pohoří Olymp se nachází hora Mytikas, která je se svou výškou 2917 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem Řecka.

Více než 90 % obyvatel vyznává řeckou pravoslavnou církev, muslimů je 4,7 %.

Klima je zde převážně středomořské, s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami, což spolu s rozmanitou geografií tvoří ideální podmínky pro pestrou faunu a flóru.
Hlavní turistická sezóna na ostrovech nastává v červnu a pokračuje až do poloviny září. Její délka se liší v závislosti na geografickém umístění daného ostrova. Nejdelší období s plážovým počasím si můžete užít především na jižních ostrovech omývaných Egejským mořem. Kréta, nejteplejší a nejjižnější ostrov Řecka, nabízí dlouhé období teplého počasí. Nicméně i zde, stejně jako na ostatních ostrovech, se díky větru léto stává příjemným obdobím i v horkých dnech.

Řecko má jednu z nejrozmanitějších faun v Evropě zahrnující 116 druhů savců, 18 obojživelníků, 59 plazů, 240 ptáků a 107 ryb.

Řecké pobřeží nabízí různorodou krajinu: mnohakilometrové pláže, chráněné zálivy a zátoky, písečné a oblázkové pláže, jeskyně tvořené mořskou vodou a tmavě zbarveným pískem v sopečných oblastech.

Skoro polovina území je pokryta lesy a bohatou vegetací. Řecko je třetím největším producentem olivového oleje na světě, a olivovníky zde lidé pěstují již od starověku. 

Řecká kuchyně, založená na čerstvých surovinách, lokálně produkovaných bylinkách a zelenině a světoznámém řeckém olivovém oleji, zaujímá významné místo na světové kulinářské scéně

Sýr Feta patří mezi poklady řecké kuchyně, vyrábí se z ovčího a kozího mléka a jeho kořeny sahají až do homérských dob. Národním nápojem Řecka je ouzo, suchý aperitiv s příchutí anýzu. 

Řecko, známé jako kolébka západní civilizace a demokracie, má bohatou historii, která zahrnuje Mínojskou a Mykénskou kulturu, antické řecké městské státy (Athény, Sparta), helénistické období, římskou nadvládu a byzantskou éru. Všechny tyto události jsou zaznamenány v krajině, architektuře a představují kulturní dědictví, které vytváří unikátní atmosféru této historicky bohaté země.

Ostrov Kypr, ležící ve východní části Středozemního moře, je svou rozlohou 9 251 kilometrů čtverečních skutečným klenotem. Je nezávislou suverénní republikou s prezidentským systémem vlády a s hlavním městem Nikósie.
Kyperská republika vznikla v roce 1960, kdy Británie udělila Kypru nezávislost. Následné rozdělení na jižní (řeckou) a severní tureckou část určuje ráz ostrova do dnešních dnů. Tzv. zelená linie spravovaná Spojenými národy zůstává předmětem sporů.

Kyperská republika ovládá přibližně 59 % ostrova, zatímco zbylých 40 % je mimo působnost kyperské vlády kvůli okupaci tureckými vojsky. Kyperská republika čítá 920 701 obyvatel.
Dominantním prvkem je pohoří Troodos s nejvyšší horou ostrova Olympos.

Většina obyvatelstva vyznává řeckou pravoslavnou církev, zatímco turecká komunita je převážně muslimská.

Kyperské klima je středomořské, s dlouhými suchými léty a mírnými zimami, které přinášejí déšť a sníh do pohoří Troodos. Pro plážovou dovolenou s koupáním je ideální období od června do září. Jarní a podzimní měsíce jsou ideální pro aktivní dovolenou na ostrově (památky, příroda, sport). Kyperská kuchyně je exotickou směsí řeckých a blízkovýchodních vlivů, a její klíčové mléčné produkty, jako jsou jogurty a sýry Halloumi a Anari, jsou vyráběny z kozího a ovčího mléka. Kromě toho je na ostrově dlouholetá tradice výroby vína.

Grecotel La Riviera & Aqua Park *****

Luxusní plážový resort s aqua parkem na řeckém poloostrově Peloponés.

Grecotel Lux Me Dama Dama ****

Řecký ostrov Rhodos nabízí ubytování v tomto čtyřhvězdičkovém all inclusive resortu ležícím na slavné pláži Faliraki.

Grecotel Meli Palace ****

Východní pobřeží Kréty s čtyřhvězdičkovým all inclusive resortem vytváří dokonalou prázdninovou atmosféru.

Grecotel Caramel Boutique Resort *****

Řecký ostrov Kréta je domovem pětihvězdičkového Grecotel Caramel Boutique Resort. Kvalitní zázemí hotelu a možnosti výletů po okolí.

Grecotel Amirandes *****

Plážový resort na řeckém ostrově Kréta vhodný pro páry i rodiny s dětmi.

Grecotel Mandola Rosa *****

Luxusní butikový plážový resort na řeckém poloostrově Peloponés.

Grecotel Creta Palace *****

Luxusní plážový resort na řeckém ostrově Kréta.

Columbia Beach Resort Pissouri *****

Jižní Kypr je domovem tohoto luxusního resortu v klidné lokalitě. U dlouhé pláže oceněné Modrou vlajkou. Možná docházka do vesničky.

Anassa Hotel *****

Hotel na Kypru s výhledem na záliv Chrysochou Bay na vás čeká tento pětihvězdičkový hotel vhodný pro páry i rodiny s dětmi.

Památky jsou rozesety po celé zemi a rozhodně stojí za návštěvu.

Mezi nejvýznamnější pevninské zajímavosti patří:
Athény – návštěva Akropole a muzeí, Starověká Olympie – dějiště původních olympijských her, antické město Epidaurus s amfiteátrem, archeologická naleziště v Mykénách, Spartě nebo Korinthu

Z ostrovů můžeme doporučit:

Santorini
Tento vulkanický ostrov sopečného původu známý zářivě bílými fasádami a modrými kopulovitými střechami je dokonalým romantickým zážitkem. Poskytuje ubytování na vrcholu majestátních útesů odkud budete mít panoramatické výhledy na oceán.
Prohlídka archeologického naleziště Akrotiri vás zavede na výlet zpět v čase. Budovy a předměty uvězněné pod silnou vrstvou vulkanického materiálu zůstaly nedotčené nebo zanechaly svůj otisk. Stejně jako v Pompejích byl takto chráněn jejich obsah.
Hlavní město Fira nabízí úchvatný výhled na Egejské moře. Jedinečný zážitek přinese návštěva romantického městečka Oia, které vypadá jako umělecké dílo s domy vytesanými do lávové skály.

Zakynthos
Zelený ostrov obdařený úrodnými údolími a mírným klimatem je nazýván Květinou východu. (je zde přes 7 000 druhů květin). Na ostrově je věnována velká pozornost ochraně dvou ohrožených živočišných druhů, a to mořské želvy caretta a tuleně středomořského.
Svými památkami láká k návštěvě hlavní město Zakynthos. Naleznete zde Solomosovo náměstí, muzea, kostely, náměstí Svatého Marka nebo Benátský hrad nacházející se na kopci nad městem.
V severozápadní části ostrova najdete jednu z nejkrásnějších pláží Řecka. Pláž Navagio, zvaná též Pláž ztroskotání, je ze tří stran je chráněna mohutnými skalisky a přístupná pouze po moři.
Jedno z nejfotografovanějších míst na Zemi, Modrou jeskyni, najdete ve východní části ostrova.

Korfu
Bujnou vegetaci, krásné hory, úchvatné pláže a historické památky to vše přináší ostrov Korfu.
Za návštěvu jistě stojí hlavní město Korfu památkami, muzei a tavernami.
V okolí města můžete navštívit palác Mon Repos s koloniálními prvky nebo malý poloostrov Kanoni.
Jedna z nejoblíbenějších památek ostrova Korfu je pohádkový palác Achilleion, který nechala vybudovat rakouská císařovna Alžběta(Sissi), která si přála uprchnout z rakouského dvora.
Doporučujeme také návštěvu kláštera Panagia Palaiokastritsa.

Kréta
Kréta představuje bohaté kulturní dědictví, nádherné pláže, úrodná údolí a strmé soutěsky.
Největší pozornost si zaslouží minojský palác Knossos, centrum minojské civilizace, který leží jen 6 km od Heraklionu.
V benátských přístavních městech jako jsou Chania, Heraklion, Rethymno a Agios Nikolaos můžete objevovat významné památky, muzea, fontány, kostely, antická divadla a užívat si atmosféru tradičních kaváren a taveren.

Pro milovníky přírody jsou zde k dispozici nádherné přírodní parky jako jsou Mt. Psiloritis a Siteia, stejně jako jeskyně spojené s řeckou mytologií, například Idaion Antron a Diktaion Antron.

Rhodos
Rhodos je ostrov plný archeologických skvostů, malebných horských vesniček a úchvatných pláží. Jeho hlavní město Rhodos je jako středověký poklad, kde se na každém rohu nachází historické památky, včetně hradů, Paláce Velmistra a muzeí. V okolí najdete malebný přístav Mandraki s majákem a akvárium. Navštívit můžete historické městečko Lindos, vnitrozemské město Archangelos nebo archeologické naleziště pod širým nebem Kamerios.
Krásnou přírodou vyniká jedno z klidnějších letovisek Kallithea. Nalezneme zde tradiční vesnici Koskinou s barevnými domy a ručně tkanými látkami.
Silným zážitkem je i návštěva proslulého Údolí motýlů v severní části ostrova.

Kos
Ostrov písečných pláží, tyrkysové vody, památek a nočního života.
Jeho středověký Rytířský hrad v přístavním městě Kos je impozantní stavbou, která láká k prozkoumání. V hlavním městě najdete muzea, pozůstatky hradeb, římské lázně, tradiční taverny i moderní kluby. Kousek od města určitě navštivte posvátný léčebný okrsek Asklépion.
Oblíbená mezi návštěvníky je tradiční řecká vesnička Zia. Na východní straně ostrova ve vesničce Agios Fokas můžete zažít koupání v přírodních termálních lázních.

Mykonos
Mykonos je jako stvořený pro luxusní dovolenou. Na ostrově najdete mnoho vyhlášených restaurací a barů, ale také umělecké galerie a butiky s luxusním zbožím. V kombinaci s tradiční kykladskou architekturou vytvářejí města Chora a Ano Mera jedinečnou atmosféru.
Krásné pláže a historické památky lákají návštěvníky do přístavních vesniček Agios Stefanos, Ornos a Kalafatis. Nezapomenutelným zážitkem je výlet lodí na ostrov Delos. Tento malý ostrov s archeologickým nalezištěm měl, jako místo narození bohů Apollóna a Artemis, silný náboženským význam pro staré Řeky.

Skiathos
Ostrov Skiathos zdobí přes 60 pláží s křišťálově čistou vodou. Jeho hlavní město je známé svým živým nočním životem a rozmanitou zábavou. Mezi romantická místa na ostrově patří poloostrov Bourtzi, který se vyznačuje bujnou vegetací a zbytky benátské pevnosti.
K nejznámějším historickým památkám ostrova patří pevnost Kastro, která kdysi chránila obyvatele před nájezdy pirátů.

Kypr
Kypr je ostrov s bohatou historickou tradicí.
V městech Limassol a Nikósie naleznete okouzlující kavárny, živé diskotéky, historické památky a rozmanitá muzea. Ve městě Paphos můžeme obdivovat slavné „Hrobky králů“ , které jsou součástí Archeologického parku, jedné z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Kypru.
V hornaté oblasti údolí Marathasa se nachází jeden z nejhezčích klášterů, Kykkos.
Pro milovníky přírody tu je národní park Athalassa a Národní park Akamas.

Řecko a Kypr nabízí návštěvníkům mnohem víc než jen historii, moře a slunce. Na své si zde přijde každý. Tyto destinace skýtají celou řadu vodních i pozemních aktivit.

Golf
Řecko i Kypr jsou rájem pro golfisty. Kvalitní hřiště v krásné přírodě a třeba i s výhledy na moře vás čekají v Aténách, na poloostrově Peloponés (Costa Navarino), na Chalkidiki, Korfu, Rhodosu i Krétě. Na Kypru jsou skvělé golfové podmínky hlavně v jihozápadní oblasti Paphos (Golfové kluby Minthis, Eléa Estate).

Potápění
Najdete zde úžasné podmínky pro potápění. V tichosti hlubin se otevírají celé netušené říše lákající k dobrodružství. Můžete zahlédnou rozmanitou podmořskou faunu, jeskyně, velké útesy, starobylá potopená města a slavné vraky lodí. To vše tvoří neviditelný svět a dělá z potápění vzrušující zážitek. Potápěčská centra se starají o poskytování informací a vybavení pro potápěče. V Řecku jsou oblíbené potápěčské lokality kolem Athén, Korfu, Zakynthosu a Rhodosu. Velmi nadstandardní potápěčské centrum se nachází v Chanii na Krétě. Úžasný podmořský svět zažijete na Santorini. Sopečný původ ostrova propůjčuje jeho podmořské krajině neuvěřitelné kouzlo. Průzračnost vod umožňuje výjimečné podvodní fotografování.

Na Kypru si pak můžete užít skvělé podmínky pro potápění v oblastech Agia Napa, Limassol, Paphos (nádherná podmořská krajina Amfiteátr) a Larnaka (vrak lodi Zenobia).

Windsurfing a kitesurfing
Ideální větrné a vodní podmínky na ostrovech otevírají nekonečné možnosti pro vzrušující sporty, jako je windsurfing, plachtění a kitesurfing.

Horolezectví
Milovníci adrenalinu mohou využít skvělé podmínky na ostrově Kalymnos a hoře Olymp. Na Kypru se mezi nejlepší lezecké oblasti řadí Národní park Cavo Greco v Agia Napa.

Výlety lodí na ostatní ostrovy
Plavba kolem řeckých ostrovů na lodi je nezapomenutelným zážitkem. Ať už máte vlastní loď nebo si ji pronajmete se zkušenou posádkou, je jisté, že si užijete kouzelnou dovolenou.
Plavba vás zavede do malebných zátok a skrytých pláží.

Podobné destinace

Sardinie

Sardinie

Sardinie představuje okouzlující životní styl, lahodnou kuchyni, smaragdové moře, malé zátoky a bílé písečné pláže. Objevte kouzlo této úchvatné destinace.

Réunion

ostrov Reunion

Hlavním lákadlem je příroda snad se stovkami vodopádů a vulkánem s lávovým polem. Aktivní dovolená v tropech - to je Réunion.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

SAE - Emiráty

V Emirátech nic není nemožné. Moderní metropole jako je Dubaj nabízí nejluxusnější hotely na světě, nákupní střediska a noční život. Pro milovníky teplého moře a krásných pláží je tu východní pobřeží Emirátů.


Nahoru