Thajsko

Země chrámů, palem a úsměvů
Chci se vydat do Thajska

Přezdívka „země úsměvů“ jak se někdy Thajsku říká napovídá, že obyvatelé budou velmi přátelští a dokáží navodit uvolněnou atmosféru. Je tomu tak. Dovolená v Thajsku se dá pojmout jak aktivně, tak odpočinkově na nádherné pláži jednoho z krásných ostrovů. Každého, kdo cestuje do Thajska určitě nemine moderní metropole Bangkok, oproti tomu se na severu můžete vydat do džungle a dostat se blíže k místním obyvatelům, kteří ještě žijí tradičním způsobem života. Na jihu Thajska najdeme malé ostrůvky s krásnými plážemi.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
dá se cestovat po celý rok (vždy do jiné oblasti)
červen – srpen doporučujeme pouze Koh Samui a okolní ostrovy
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
cena letenky začíná na 13.000,–Kč
DELEGÁT
místní partner AJ
v některých částech země možné zařídit ČJ průvodce
OČKOVÁNÍ
není povinné
doporučujeme očkovat hepatitida A i B, břišní tyfus
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
není vízová povinnost
ČASOVÝ POSUN
+ 5 hodin (+6 hodin v zimním čase)

Mapa a více informací o destinaci ↓

 

Všechny zájezdy do Thajska připravujeme na míru klientovi, můžete proto odletět kdykoliv a na jak dlouho chcete. Můžete kombinovat jednotlivá místa, nebo zůstat na jednom z ostrovů.
Nevíte-li si rady, neváhejte nás kontaktovat a my vám poradíme místo vhodné dle vaší nátury.
Časový posun činní v době letního času + 5 hodin, v zimním období + 6 hodin.
Cesta z Evropy do Thajska zabere 12 hodin letu. V případě, že let operuje Emirates, pak do Dubaje to je 6 hodin a dále do Bangkoku dalších 6 hodin.

Očkování sice do Thajska není povinné ale doporučujeme očkování proti žloutence A, B, tetanu.

Pro vstup do Thajska čeští občané nepotřebují turistická víza, ale jejich pobyt nesmí přesáhnout 30 dnů. Místní imigrační úřady však vyžadují, aby platnost pasu byla minimálně 6 měsíců při vstupu do země a na vyžádání musíte prokázat prostředky v hotovosti ve výši 20.000,- THB na osobu nebo 40.000,- THB na rodinu (případně ekvivalentní částku v některé ze světových měn)
Thajsko má kolem 68 milionu obyvatel z nichž většina jsou buddhisté, asi 5% muslimů a 1% křesťanů.
Úředním jazykem je thajština a angličtina, platí se THB – thajským bahtem.

Historie a ekonomika
Thajsko, dříve Siam bylo osídleno prvními lidmi již v období 40 let př. n. l. Postupně zde začaly vznikat jednotlivé říše. Thajsko jako jedno z mála zemí nebylo nikdy pod vládou žádných evropských kolonizátorů. V období 13. – 15. století n. l. vzniká Sukhothaiská říše.  Ve 14.-18. století bylo nejmocnější říší, na téměř celém území dnešního Thajska, království Ayutthaya. Z této doby pochází název Siam. Až do 15. století Thajsko zaznamenalo rozvoj, jehož útlum nastal v 16. století, po bojích s Barmou. V roce 1767 pak bylo vypleněno město Ayutthaya vojsky Barmy a celá říše nakonec zanikla. V roce 1932 se Siam stal konstituční monarchií a byl přejmenován na Thajsko.
V roce 1946 se ujal vlády král Rama IX. Za vlády krále Ramy IX. došlo ke zklidnění situace uvnitř Thajska.
Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun je pod jménem Ráma X. od 13. října 2016 desátým králem Thajska.
Thajsko je přední světový exportér rýže, mořských živočichů, jedná se o významného výrobce a vývozce vozů typu pick-up, počítačové techniky a spotřební elektroniky. Silné zaměření ekonomiky na zahraničí. Stěžejním zdrojem příjmů je cestovní ruch.

 

Pimalai Resort *****

Resort na ostrově Koh Lanta, kde tropický deštný prales navazuje na 900m dlouhou pláž.

7 nocí v dvoulůžkovém Deluxe pokoji  + cesta 2 noci (10 dní dovolené), snídaně, letenka v optimální knihovací třídě z Vídně (Praha s příplatkem), transfery. Platí v termínu 1.11.-20.12.202411.1.-30.4.2025. Lze upravit délku pobytu i jiné termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Vila s bazénem +31,8 tis Kč/os.

47.860,-Kč os. snídaně

Paradee Resort *****

Resort na ostrově Koh Samet nabízí luxusní ubytování s pouze 40 vilami. Najdete tu naprostý klid, pohodlí vil s bazény i úžasnou pláž.

8 nocí v dvoulůžkové Garden vile  + cesta 2 noci (11 dní dovolené), snídaně, letenka v optimální knihovací třídě z Prahy nebo Vídně, transfery. Platí v termínu 1.11.-30.11.2024 a 1.5.-31.10.2025. Lze upravit délku pobytu i jiné termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity.

64.900,-Kč os. snídaně

The Surin Phuket *****

Největší thajský ostrov Phuket nabízí klidné luxusní ubytování na krásné pláži Pansea.

Rayavadee *****

Luxusní ubytování v tropických zahradách obklopené dechberoucími skalními útvary a krásnými plážemi.

 

 

Six Senses Yao Noi *****

Luxusní přírodní resort kousek od mezinárodního letiště Phuket. Užijte si luxus jinak. 

Soneva Kiri *****

Luxusní resort na ostrově Koh Kood. Ubytování ve 32 vilách s privátním bazénem. 

SAii Phi Phi Island Village ****/*

Luxusní resort se soukromou pláži s ubytováním v bungalovech či privátních vilkách v zahradě i u pláže. Resort jako jeden z mála nabízí i možnost All Inclusive.

7 nocí v dvoulůžkové Deluxe Garden vile  + cesta 2 noci (10 dní dovolené), snídaně, letenka v optimální knihovací třídě z Vídně (Praha s příplatkem), transfery. Platí v termínu 9.1.-25.4.2025 s rezervací min.120 dní před. Lze upravit délku pobytu i jiné termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity.

50.100,-Kč os. snídaně

Vijitt Resort Phuket ****/*

Luxusní vily s místním designem a přírodními materiály poskytují dostatek prostoru a moderního stylu. Ideálním místo pro rodinnou dovolenou i odpočinek pro dvojice.

7 nocí v dvoulůžkové Deluxe vile  + cesta 2 noci (10 dní dovolené), snídaně, letenka v optimální knihovací třídě z Prahy nebo Vídně, transfery. Platí v termínu 1.6.-31.10.2024. Lze upravit délku pobytu i jiné termíny. Vždy nutná individuální kalkulace a ověření kapacity. Vila s vl.bazénem +10.200 Kč / os.

37.430,-Kč os. snídaně

Irene Resort Koh Lipe *****

Klid, příroda a potápění. Pouze 16 luxusních vil na ostrově Koh Lipe označovaném jako Thajské Maledivy.

Rawi Warin Koh Lanta ****/*

Rawi Warin na Koh Lantě je ideálně od listopadu do dubna. Dostupnost z letiště Krabi. Ubytování ve vilkách v kopci. Hotel nabízí ubytování se snídaní až plnou penzí.

Thajsko se rozděluje na 5 hlavních regionů. Sever, severovýchod, centrální Thajsko, východ a jih. Každá tato část má své TOP místa ale díky velké rozloze země bychom potřebovali spoustu času na procestování všeho. 

Bangkok 
Vibrující metropole thajského království vás určitě ohromí. Velkolepé paláce, město kde sídlí bohové a má bohatou historii. Bangkok je považován za jedno z hlavních turistických míst na světě. Je proslulé svým nočním životem a pokud máte rádi nákupy, toto místo je pro vás stvořeno. Ve městě žije oficiálně necelých 7 milionů obyvatel, ale díky migraci lidí z celého Thajska se odhaduje, že reálně žije ve městě až 15 milionů lidí. Ochutnejte výbornou thajskou kuchyni, nebo si zajděte na thajskou masáž. Návštěva Bangkoku by nebyla kompletní kdybyste nezavítali do některého z impozantních chrámů. Velký nebo také Královský Palác je pravděpodobně nejproslulejší z nich. Byl postaven v roce 1784 a po dobu 150 let byl sídlem thajských králů. V rámci komplexu Velkého Paláce je důležitý také palác Wat Phra Kaew, kde najdeme nejposvátnější sochu v zemi – Smaragdového Buddhu. Budovy v komplexu pokrývají krásné mozaiky a velké sochy mytických bytostí. Wat Pho je nejstarší chrám v hlavním městě a patří k těm nejhezčím. Určitě stojí za návštěvu.
Nakupování v Bangkoku je velmi oblíbenou aktivitou díky nízkým cenám a smlouvání. Velmi známý je trh Chatuchak, kde najdete snad úplně všechno. Zajímavým zážitkem mohou být také plovoucí trhy, kde si můžete dát čerstvou kokosovou šťávu a projet si celý trh na loďce.

Ayutthaya 
Když vám nebudou stačit chrámy v Bangkoku, můžete se vydat severně od něj (80 km) do města Ayutthaya. Toto město po 400 let představovalo dominantu celého regionu a bylo to hlavní město Siamského království. Vody tří řek, obklopují ostrov na kterém se nachází stará část města. Jeho velká část je zapsána na seznamu UNESCO. Ve městě jsou zachovány stovky chrámů. Nejznámější z nich je Wat Mahathat, který je také jedním z prvních chrámů v centru. Zde se nachází známá Buddhova hlava v kořenech posvátného stromu. Dále pak Wat Phra Si Sanphet. Celá Ayutthaya se dá projet na kole a vychutnat si tak místní atmosféru, zastavit si, kde potřebujete.

Sukhothai
V severní části Thajska leží toto město a také historický park, který je též zapsán na seznamu dědictví UNESCO. Park je rozdělen do 5 částí, kterými lze procházet nebo projíždět na kole.
Nejvýznamnější část Sukhothaie představuje královský palác a wat Mahathat. Komplex budov pokrývá plochu 16 000 m2. Najdeme tu nespočet budov, zbytky paláců a sochy Buddhy.

Chiang Mai
Na dalekém severu najdeme toto město nazývané „růží severu“. Chinag Mai bylo založeno v roce 1296 jako hlavní město království Lanna. Město leží mezi horami a je tu příjemné klima. Jedná se o největší a nejvýznamnější město severu. Pokud máte rádi přírodu, hory, lesy tak vás určitě zaujme národní park Doi Inthanon a Doi Suthep. Pro vyznavače kultury a historie je v Chiang Mai opět nespočet chrámů, svatyní a paláců.

Národní park Khao Yai 
Třetí největší a zároveň nejstarší národní park Thajska je rozlohou velký 2 168 km2. Žije zde přes 300 druhů ptáků a savců. Nebude žádným překvapením, když potkáte početné skupiny slonů, z opic můžete potkat gibbony a makaky. Je zde více než 20 vodopádů a parkem prochází několik turistických tras. V Thajsku je 127 národních parků, z nich 22 mořských. Zvolit tedy můžete podle libosti ale určitě stojí za to, navštívit aspoň jeden. 

Kanchanaburi
Největší provincie na západě Thajska hraničící s Barmou. Hlavním městem je stejnojmenné Kanchanaburi, které leží na soutoku řek Khwae Yai a Khwae Noi. V dějinách mělo město význam jako hraniční pevnost proti barmské agresi. Známe je událostmi z druhé světové války, stavbou železnice smrti a mostu přes řeku Kwai (film se však točil na Srí Lance 🙂 ). Je zde několik národních parků. Za zmínku stojí park Erawan, kde je krásný sedmistupňový vodopád, ve kterém se můžete vykoupat.

Phuket

Největší ostrov Thajska o rozloze 543 km2, který je spojen s pevninou mostem ročně navštíví okolo milionu turistů. Ostrov je hornatý, zalesněný a má opravdu hezké pláže a okolní přírodu. I přes velký nápor turistů si ostrov zachoval zářivě bílé čisté pláže a čistou vodu. Na ostrově jsou části rušené s megalomanskými hotely ale díky velikosti ostrovu je možné najít i klidné oblasti. Na své si tu přijde každý. Pokud máte rádi noční život, party tak zamiřte na nejznámější pláž Patong. Pokud chcete spíše klid tak se tomuto místu vyhněte obloukem a zamiřte např. Na pláž Kata Noi, Surin nebo Kamala. Z ostrova se také vypravují výlety na okolní menší, kouzelné ostrůvky, za potápěním a šnorchlováním. Jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst je impozantní socha Big Budha, která je 45 metrů velká. Od sochy je hezký výhled do okolí. Jedinečným zážitkem je výlet do zátoky Phang Nga Bay, kde jsou úžasné menší i větší vápencové ostrůvky. Budete se divit, čeho všeho je příroda schopná. Nějaký čas můžete také strávit v Old Phuket Town, což je staré město Phuketu se svými barevnými, čínsko-portugalskými domy. Nezapomeňte si foťák, máte se na co těšit. Nesmíme opomenout také výborné restaurace a kavárny. Nejznámějším chrámem je Wat Chalong, který také stojí za návštěvu. Na Phuket se dostanete letadlem z Bangkoku. Let trvá hodinu a půl.

Ko Lanta

Tento ostrov je vyhledáván hlavně příznivci klidu. Kdo si chce opravdu odpočinout bez návalu ostatních lidí, tak zamiřte na Ko Lantu. Součástí ostrova je také mořský národní park. Široké pláže a bezpečné moře také zajišťují dobré podmínky pro rodiny s dětmi. Na Ko Lanta se dostanete trajektem z Phuketu. Cesta trvá cca 2,5 hodiny. Kromě opalování se na pláži se můžete vydat prozkoumat místní jeskyni a nebo třeba jít na výlet na kajacích.

Ko Phi Phi

Souostroví se skládá ze 6 ostrovů, z nichž jen 1 je obydlený. (Koh Phi Phi Don). Všechny tyto ostrůvky jsou kouzelné a najdou se tu krásné bílé pláže s průzračnou vodou. Souostroví Phi Phi je známé hlavně díky populární zátoce Maya Bay, kde se natáčel film Pláž s Leonardem Di Capriem. Určitě ale neočekávejte pláž, tak jak je vyobrazena ve filmu. Díky turistům z celého světa je toto místo přeplněné lidmi a voda není ani moc čistá. Pokud chcete mít na pláži aspoň trochu soukromí, tak si přivstaňte a vydejte se sem časně ráno. Hezkým místem, které byste neměli minout je vyhlídka na ostrově Phi Phi Don, ze které je výhled na 2 zátoky oddělené úzkým pruhem pláže. Z tohoto místa budete mít fotky jako z pohlednice. Phi Phi ostrovy slibují také krásné šnorchlování, kde uvidíte pestrobarevné rybky a jiné živočichy. Úžasný je ostrov Bamboo Island ( Koh Phai), který je jen 600 metrů široký a 700 metrů dlouhý. Můžete si sem udělat jednodenní výlet nebo spojit i s jinými ostrovy. Dá se tu dobře šnorchlovat přímo z pláže nebo si jen vychutnávat skvělé moře a krásnou pláž. Na Phi Phi se také pohodlně dostanete lodí z Phuketu za cca 2 hodiny.

Ko Samui

Na rozdíl od ostatních ostrovů a pevniny je Ko Samui nejlepší navštívit v našich letních měsících. Červen, červenec, srpen jsou vhodné měsíce. Říká se, že Ko Samui je jeden z nejkrásnějších ostrovů Thajska vůbec. Je to třetí největší ostrov. Kromě úžasných pláží se vyplatí také zajet do vnitrozemí ostrova, kde najdeme rozsáhlé kokosové plantáže. Výlet si můžete udělat k vodopádům či k chrámu velkého Buddhy. Co určitě stojí za to, je národní park Ang Thong s mnoha vápencovými ostrůvky. Ostrov je hodně populární u rodin s dětmi díky své klidné atmosféře.

Aktivní dovolená
Pro ty, kteří neradi tráví dovolenou jen válením se na pláži Thajsko nabízí hodně aktivního vyžití. Po zemi je spoustu národních parků, tropických deštných pralesů, ve kterých můžete pořádat různě náročné výšlapy do přírody. Na severu země můžete sjíždět řeky na raftu. Střediskem horolezectví je provincie Krabi.
Potápěči si také přijdou na své a to zejména v Andamanském moři. Hlavními centry jsou Phuket, Phi Phi, Lanta. Úžasné potápění je také na Similanských a Surinských ostrovech. Spoustu destinací také nabízí vodní sporty jako je kite surfing, vodní skútry a jiné.

Svatební cesta v Thajsku
Pokud hledáte tu pravou destinaci pro vaše líbánky, Thajsko pro vás může být to pravé. Se svými krásnými plážemi ho trumfne málo kterou destinace. Jen je třeba vybrat ten správný ostrůvek. Pro aktivní novomanžele můžeme zkombinovat poznávací cestu ve vnitrozemí a spojit s pobytem u moře.

Nákupy
Thajsko je opravdový nákupní ráj. Zejména ve velkých městech najdeme velká obchodní centra, kde seženete vše, co vám přijde na mysl. V menších turistických městech zase narazíte na tržiště s čerstvými surovinami, ale i suvenýry.
Thajsko patří k největším vývozcům drahokamů, dále můžete koupit keramiku, ratanový nábytek, nábytek z týkového dřeva a nebo thajské hedvábí.

Thajská kuchyně
Vaše cesta by nebyla kompletní, kdybyste neochutnali nic z této výborné kuchyně. Po celé zemi najdete restaurace či malé stánky s pouličním jídlem, kde můžete ochutnat opravdové dobroty. Thajci mají rádi pálivé tak jen pozor na množství chilli, které vám do pokrmu dají. Hlavní složkou thajské kuchyně je rýže. K ní pak dostanete různé druhy masa a omáčky. Ochutnejte také polévku Tom Yam, která je kyselá a připravuje se z různých druhů masa, citronových listů, šťávy z limetek, rybí omáčky a chilli papriček. Jako desert musíte vyzkoušet mango s lepkavou rýží a kokosovým krémem.

Island hopping
V Thajsku je více než 300 ostrovů a byla by škoda je neprozkoumat. Je dobré vybrat si jeden z nich jako základnu, kde budete bydlet a poté pořádat výlety každý den na jiný ostrov. Za den jich můžete někdy stihnout i více.

Thajská masáž
Kde jinde si dopřát tuto masáž než přímo zde od profesionálů a lidí, které masáže provází celý život. Masérské znalosti se předávají z generace na generaci. Thajská masáž spojuje prvky akupresury a jógy. Účelem je uvést tělo, mysl a ducha do stavu rovnováhy a harmonie.


Podobné destinace

Srí Lanka

Srí Lanka

Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Vietnam

Vietnam

Krajina posetá rýžovými políčky, dlouhé pláže, rušná, ale nikdy nudná města, milí a pohostinní lidé, to jsou jen střípky z toho, co Vietnam nabízí.

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!


Nahoru