Fidži

Tropická oáza v jižním Pacifiku
Chci se vydat na Fidži

Fiji (neboli Fidži) je se svými 320 ostrovy považováno za skutečný tropický ráj Jižního Pacifiku. Bílé písčité pláže, kokosové palmy, nedotčený oceán a spousty vodních cest, to vše zde obklopuje téměř každý resort. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští, s nepřetržitým úsměvem na tváři. Fiji vám nabízí tolik možností, co zde dělat, že nebudete vědět, s čím začít dřív. Obdivujte krásy ostrova, ponořte se do jeho historie, sportujte, ochutnávejte místní výtečné pokrmy a užívejte si klid. Jen tak se povalujte na pláži, nebo se vydejte na dobrodružství – je jedno co zvolíte, na Fiji můžete vše.

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
květen – listopad (teplé slunečné dny, ideální na koupání)
leden – duben je nejvíce deštivo (období cyklónů a bouřky)
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
let z Evropy trvá 30 – 40 hodin včetně přestupů
cena letenky začíná od 35.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky hovořící
OČKOVÁNÍ
není třeba při příletu z Evropy
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
návštěvnické vízum při příletu
pas musí být platný ještě 6 měsíce po odletu z destinace
ČASOVÝ POSUN
v zimě + 11 hodin, v létě + 10 hodin

Mapa a více informací o destinaci ↓

Časový posun
Jelikož se Fidži nachází na jižní polokouli, je zde velký časový posun. V zimě je zde o 11 hodin více a v letním čase o 10 hodin více.

Cesta z Vídně s přestupem v Istanbulu a Singapuru zabere cca 30 hodin i s přestupy (záleží na konkrétní délce přestupu).
Cesta z Prahy s přestupem v Dubaji a Hong Kongu zabere cca 30 – 40 hodin včetně přestupů (záleží na konkrétní délce přestupu).

Další varianta z Prahy je přes Londýn a Singapur.

Letecké spojení z evropských letišť je např. s leteckými společnostmi Emirates, Turkish Airlines, British Airways.

V přestupní destinaci si můžete udělat např. dvoudenní zastávku aby se dlouhý let rozdělil.

Očkování při příletu z Evropy není nutné. Pokud by byl přestup v některé ze zemí, kde je výskyt žluté zimnice, tak je zde povinnost očkování proti žluté zimnici. I přesto, že není očkování povinné, doporučujeme očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, tetanu. Samozřejmostí je přibalit kvalitní repelent s vysokým obsahem DEET.

Při příletu na Fiji cestovatelé obdrží tzv. Návštěvnické vízum. Podmínkou je cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném odletu z Fiji a zpáteční letenka.

Základní informace:

Fidži leží přímo v srdci jižního Pacifiku. Klima je zde tropické po celý rok, teplota se pohybuje okolo 30 °C. Některé z ostrovů jsou více hornaté než ty druhé, to znamená, že různé oblasti jsou jinak deštivé. Voda v moři si po celý rok udržuje teplotu 25 – 28 °C – oblíbené vodní aktivity, jako je plavání, šnorchlování nebo potápění, si zde můžete užít kdykoli v roce. Na Fiji žije okolo 900 tisíc obyvatel, 53 % křesťanů, 34% hinduistů, 7% muslimů.

Hlavním městem je Suva, nacházející se na ostrově Viti Levu a má 88 tisíc obyvatel. Populace na Fiji se skládá primárně z domorodých fidžijců, dále pak z mixu různých kultur – potomci osadníků z Indie, Evropané, Číňané. Nemusíte se však vůbec bát, že byste se zde nedomluvili. I když valná většina obyvatel má jako mateřský jazyk fidžijštinu nebo hindštinu, všichni mluví anglicky jelikož angličtina je též úředním jazykem. Navíc jsou velmi milí, ochotní a usměvaví. Určitě je však dobré naučit se jejich univerzální pozdrav – „Bula“ – který zde uslyšíte velmi často.

Většina ostrovů je vulkanického původu; první začaly vznikat před 150 miliony let. Až do druhého tisíciletí před naším letopočtem byly ostrovy neobývané.

Vomo Island *****

Rozkládá se na dvou soukromých ostrovech severně od hlavního města Nadi. Pláže s jemným pískem lemované palmami a zákoutí, kde každý najde kousek svého ráje.

Six Senses Fiji *****/*

Resort pouze s 24 luxusními vilami, výbornou gastronomií ze surovin z vlastní zahrádky.

Yasawa Island Resort & Spa *****

Na ostrově Yasawa na vás čeká tento All Inclusive resort pro dospělé, který je zároveň jedinou hotelovou zástavbou na ostrově.

Likuliku Lagoon Resort *****

Nachází západně od hlavního města Nadi. Jako jediný resort na Fiji nabízí ubytování v nadvodních vilách. Je pouze pro dospělé.

Malolo Island Resort ****

Resort se nachází se na stejnojmenném ostrově Malolo. Budete se zde cítit jako v ráji na zemi. Zlaté pláže, azurová voda a pohodový život obyvatelů Fiji na Vás dýchne svůj autentický klid a pohodu.

 

Tokoriki Island Resort *****

Luxusní butikový hotel pouze pro dospělé. Do resortu přijedete jako hosté, z něj se budete vracet jako členové rodiny díky pohostinnosti Tokoriki teamu. 

Kokomo Private Island *****

Váš soukromý ráj na ostrově Yaukuve Levu čeká až zaboříte nohy do toho nejbělejšího písku a oddáte se zaslouženému odpočinku. 

Nadi

Toto město se nachází na západním pobřeží ostrova Viti Levu a je třetí největší město na Fiji. Je zde mezinárodní letiště takže vaši cestu po Fiji budete začínat právě zde. Nadi je střediskem obchodu a cestovního ruchu. Nachází se v bezprostřední blízkosti ostrova Denarau, kde mají širokou nabídku kvalitního ubytování, Nadi je tak perfektní základnou před tím, než se vydáte prozkoumat zbytek Fiji.

Mamanuca Islands

Mamanuca Islands je nejblíže položené souostroví od letiště v Nadi. Ostrovy mají krásně bílé a písčité pláže, tyrkysové moře. Máte možnost vyzkoušet si všechny možné druhy vodních sportů. Snad nejlákavější je šnorchlování a potápění – toto souostroví se totiž nachází v jedné ze slavných potápěcích oblastí. Ostrovy Mamanuca jsou zkrátka skvělou volbou nejen pro ty, co si zde chtějí odpočinout, ale i pro aktivnější jedince.

Yasawa Islands

Na těchto hornatých ostrovech nenajdete jediný obchod nebo banku. Toto místo září kouzlem přírody, je více než vhodné pro naprostý odpočinek od civilizace. Do roku 1950 na tento ostrov nebyl povolen přístup, nyní zde najdete několik možností, kde se ubytovat. I zde jsou pláže nádherné, ostatně jako všude na Fiji.

Denarau Island

K tomu, abyste se dostali do největšího integrovaného resortu jižního Pacifiku, není zapotřebí jízda lodí. Ostrov Denarau se nachází na pevnině, 10 km od Nadi. Na výběr zde máte celkem z osmi velkých resortů s krásnými plážemi, některé mají i golfové hřiště. Toto místo je proslulé luxusními suitami, bazény, kuchyní na vysoké úrovni, rozsáhlými možnostmi nakupování a samozřejmě zde máte také možnost prožít řadu dobrodružství.

Suva

Suva je největším, ale především hlavním městem Fiji. Je přezívána tropická metropole. Můžete zde navštívit velká obchodní centra nebo farmářské trhy, vychutnat si výborná jídla v místních restauracích a užít si spoustu zábavy. Jsou zde různé parky, muzea a v noci to tu zde žije snad nejvíce.

Taveuni

Tento ostrov, známý také jako Garden Island, je třetí největší na Fiji a nachází se východně od ostrova Vanua Levu. Přezdívku Garden Island nese právem – je plný džunglí, překrásných pláží, osamocených vodopádů a divoké zvěře. Bouma National Heritage Park je přírodní park, který zabírá více než třetinu ostrova. Za návštěvu také stojí mořský park ve Waitabu, kde najdete známé potápěčské spoty Eel Reef a The Great White Wall.

Pacific Harbour

Pacific Harbour se nachází na jižním pobřeží, přibližně hodinu cesty autem ze Suvy. Zde si můžete například zaplavat se žraloky, nebo si vyrazit na off-road výlet na čtyřkolkách. Můžete taky sjíždět řeku na raftech či se projet na vodním skútru. Je to zkrátka ráj pro milovníky adrenalinu.

Coral Coast

80 km dlouhý úsek křišťálově bílých pláží s odlehlými zátokami se nachází na jižním břehu ostrova Viti Levu. Nachází se zde obrovský korálový útes, který poskytuje nespočetně mnoho možností, jak blíže prozkoumat podvodní svět. V okolí stojí několik domorodých vesniček, kde poznáte skutečnou, nefalšovanou atmosféru Fiji.

Vanua Levu

Vanua Levu je druhý největší ostrov na Fiji. Je však o poznání méně turistický, tato destinace je ideální pro dobrodružné cestovatele. V hlavním městě Savusavu najdete chráněný útes, který se stal oblíbeným místem pro kotvení jachet. V nedotčených deštných pralesích v Wasali Nature Reserve je mnoho pěších stezek, které vedou na vrchol ke strhujícím výhledům. Vanua Levu je také ideální pro milovníky potápění.

Lau Islands

Skupinka menších ostůvku, které jsou situovány na vzdáleném východě. Život je zde primitivní a poněkud divoký. Nenajdete zde jedinou restauraci a velmi málo turistů. Možnost ubytování pro návštěvníky mají pouze tři z ostrůvků.

Kadavu

Kadavu je perfektní místo pro relax a vstřebávání veškerých přírodních krás Fiji. Najdeme tu světoznámý korálový útes Great Astrolabe Reef a deštný prales s pěšími stezkami. Kadavu má pouze jedno město a velmi málo cest po kterých se dá pohybovat. Můžete zde například pozorovat ptáky, nebo si vyzkoušet kajaking na moři se zkušeným průvodcem.

Lomaiviti Group

Shluk několika ostrovů tvořící Lomaiviti se nachází na východně od pobřeží Viti Levu. Město Levuka, které stojí na ostrově Ovalau, je historicky první hlavní město Fiji a nyní patří do světového dědictví UNESCO. Levuka je plná krásných historických staveb, mezi kterými jsou posazeny kokosové palmy a mangovníky. Některé ze skupiny ostrovů jsou uzpůsobené pro turisty, ale najdou se i takové, které působí naprosto nedotčeně.

Suncoast

Mezi severem a západem ostrova Viti Levu se rozkládá země cukru – Suncoast. Najdete zde jedno pole cukrové třtiny za druhým. Zajímavá jsou kuriózní tržní města a venkovské vesničky. Na Suncoast slunce neustále zalévá travnaté vrcholy a nebe je jasně modré. Možnost potápění či kitesurfingu. Zajděte se také podívat do tradiční vesničky Navala Village, která je 200 let stará. Budete se cítit jako byste se vrátili v čase. Setkáte se s místními obyvateli a zůčastníte se kava rituálu – popíjení tradičního nápoje z kořenu pepřovníku. Kava navozuje pocit klidu, uvolňuje svaly a má afrodiziakální účinky.

Dovolená s dětmi

Pro rodiny s dětmi je tato destinace skvělou volbou. Se svou krásnou přírodou, bohatým podmořským životem a zvířaty naskýtá nespočetně mnoho možností, jak se přes den bavit. Najít zde ubytování vhodné pro rodiny není vůbec těžké. Mnoho resortů dokonce nabízí službu péče o děti. Jelikož je Fiji rozlohou poměrně malé, pohybovat se po ostrově není nijak komplikované a tak se s vašimi nejmenšími vůbec nemusíte bát někam se vydat.

Potápění na Fiji

Ne nadarmo se Fiji přezdívá hlavní město korálového světa. Velkolepý korálový útes je domovem okolo tisíce různých druhů podmořských životů. Korály obklopují všech 320 ostrovů a nachází se mezi nimi například i Great Sea Reef a Great Astrolabe Reef – jedny z nejdelších reefů světa.

Surfing a windsurfing

Jelikož se většina fidžijských vln rozbíjí o útesy, jsou vhodné spíše pro zkušenější surfaře. Nicméně některé resorty mají surfařské školy, které jsou určené i pro úplné začátečníky, a tak se nemusíte bát. Fiji je světoznámé pro svou ikonickou soutěž Cloudbreak, kde se surfaři z celého světa snaží vyhrát titul král nebo královna vln. Surfovat jde celoročně. Pro windsurfing jsou nejvhodnější podmínky od dubna do ledna.

Golf

Golf je na Fidži velmi populární a s hledáním golfových hřišť zde nebudete mít problém. Po ostrovech je jich rozmístěno celkem 14 včetně tří mistrovských na hlavním ostrově Viti Levu. Na jihozápadním pobřeží je jedno z nejlepších – Natadola Bay Championship Golf Course. Hodinu od Nadi se nachází Denarau Golf Club, vyzývající a krásné hřiště s dlouhými a otevřenými dráhami. Finančně snadněji dostupné je Pearl South Pacific Championship Golf Course, které vás jistě ohromí krásnou tropickou vegetací, jež hřiště obklopuje.

Svatba na Fiji

Fiji je pro svatby oblíbenou destinací – díky pohádkově bílým plážím, bujným deštným pralesům a spoustě odlehlých míst. Mnoho resortů nabízí svým hostům svatební balíčky, aby jim usnadnili plánování a ulevili tak od stresu. Na tropických ostrovech najdete nádherné svatební kaple ideální pro tradiční svatbu. Fiji je především známé pro plážové obřady. Na ostrově Viti Levu se zase často pořádají obrovské svatby. Intimní a soukromé svatby se pořádají na ostrovech na pobřeží Fiji. Oddat se můžete také v jednom z deštných pralesů. Pokud máte chuť na něco netradičního, sňatek můžete uzavřít i na palubě luxusní jachty nebo výletní lodi.

Se svatbou na Fiji Vám rádi pomůžeme.

Zajímavá může být i kombinace se Samoa či Nový Zéland.

  

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius

Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Seychely

Fregat Island

Liduprázdné bílé pláže s žulovými balvany a palmami dokreslující smyslnost této země. Doporučujeme kombinaci dvou a více ostrovů.

Fran. Polynésie

Francouzská Polynésie

Panenská příroda vybízející ke trekům, úchvatné laguny plné života a korálů, milí lidé...  Jedna z nejluxusnějších destinací světa. Ideální je kombinace ostrovů.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.


Nahoru