Bali

ostrov bohů
Chci se vydat na Bali

Indonéský ostrov Bali není nadarmo nazýván ostrovem bohů. Život Balijců je spjat s uctíváním místních bohů, na obětiny narazíte doslova na každém kroku. Necháte-li se unášet jeho spirituální atmosférou a stylem života místních obyvatel, poznáte to pravé Bali. V rámci jedné dovolené, zde můžete prožít skoro vše, na co jen pomyslíte. Má to jediné ale, musíte mít opravdu dostatek času! Ať už milujete jen tak lenošení na pláži a dokonalý hotelový servis, přírodu, trekking či jen tak bezcílné procházení se rýžovými políčky, poznávání místních kultur, meditování, dobrou kuchyni a kávu, nebo patříte mezi ty aktivnější a zvolíte potápění, surfování, jízdu na raftu, vydejte se na Bali!

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
duben – listopad
prosinec – březen deštivá sezóna
na Bali se dá celoročně
DOPRAVA
odlety z Prahy, Vídně, Budapešti
let s 1 přestupem ±15 hodin
(s přestupy ±18 hodin)
běžně letenka s 1 přestupem od 20.000,–Kč
REPREZENTANT
anglicky hovořící
ČASOVÝ POSUN
+ 6 hodin (+7 hodin zim. čas)
OČKOVÁNÍ
doporučujeme očkování proti žloutenku A i B, břišnímu tyfu, eventuálně vzteklině
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
vízum po příletu s frontou (500.000 IDR – cca 700 CZK)
popř. e-vízum předem min. 2 týdny předem
pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu
turistická e-taxa k úhradě předem nebo po příletu s frontou (150.000 IDR – cca 200 CZK / pobyt)

Mapa a více informací o destinaci ↓

Náboženství na Bali

Bali je jediným nemuslimským ostrovem v rámci Indonésie. Hlavním náboženstvím je balinéský hinduismus, který spojuje uctívání místních bohů a hinduismus. Každý Balijec má doma dokonce svůj vlastní oltář na obětiny. Kde jinde zažít svátek ticha, kdy se na jeden den na ostrově vše zavře, na ulicích není provoz, letadla nelétají, světla nesvítí a celý ostrov, jakoby umřel. Svátek ticha je nejdůležitějším svátkem na Bali a má ochránit místní před zlými duchy.

Geografie

Vulkanický ostrov Bali je nejzápadnější z malých Sund a leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Je 112 km dlouhý a 153 km široký. Žije tu přes 4,1 miliónu obyvatel z toho přes 89% Balijců, z většiny vyznávajících balijský hinduismus s filozofií Tri Hita Karana (rovnováha mezi lidmi, přírodou a bohem). Rozhodování se děje nejenom na centrální úrovni, ale pokud jde o denní život Balijců především na komunální. Úředním jazykem je indonéština, ale mluví se balijštinou a většina populace umí také anglicky.

Ostrov je hornatý s pásem hor táhnoucím se od západu k východu s několika činnými sopkami (nejvyšší hora Mount Agung 3142 m a Mount Batur 1717 m). Jižní část Bali se pozvolně zvedá k tomuto pásu a je vhodná pro zemědělství v podobě pěstování rýže, kávy ale i dalších plodin, koření (především hřebíčku), ovoce a květin (hortenzií a afrikánů). Na severu najdete tmavé pláže s vulkanickým pískem a na jihu naopak ty se zlatavým až bílým. Pro podmořský život je bohatší sever, oblast kolem Candidasa a ostrovy Nuse Penida, Nusa Lembongan a Gili Trawangan, Meno a Air.

Lidé ostrova Bali

Bali bylo osídleno lidmi již v v paleolitu, od 1. století pak bylo více a více ovlivňováno indickou kulturou – budhismem a hinduismem. S nástupem islámu v rámci indonéského souostroví se od 15. století

Bali stalo postupně útočištěm hinduistů z celé Indonésie. Od druhé poloviny 19. století do poválečného osvobození, na které jsou Balijci patřičně hrdí, bylo chvíli pod koloniální nadvládou Nizozemců.

Podnebí

Bali leží 8 stupňů od rovníku a má tropické monzumové podnebí. Období sucha trvá od dubna do září a období dešťů od listopadu do března. Teploty přes den se pohybují kolem 33 stupňů a v noci klesají ke 24 stupňům, výjimkou je pouze období našeho léta kdy je 31 stupňů přes den a 22 v noci. Teplota se mění v závislosti na nadmořské výšce a pokud pojedete směrem do hor, počítejte s nižšími teplotami především v noci (centrální Ubud má vždy o 2 stupně méně než bývá na pobřeží). Moře mívá v závislosti na období mezi 26 (srpen) až 29 stupni (období dešťů). Navštívit Bali na více týdnů se vyplatí i v období dešťů. Pláštěnku případně pončo přibalte do vnitrozemí vždy!

V období silných dešťů v druhé polovině prosince až února mohou být některé pláže dočasně znečištěné různým smetím z řek (neplatí pro Nusa Dua).

Doprava Bali

Vzhledem k ježdění vlevo, dopravní situaci a rozdílným předpisům nedoporučujeme půjčení auta. Nejčastějším dopravním prostředkem na Bali je skútr, jehož půjčení se se správným pojištěním na nefrekventovaných místech nemusíte obávat.

Bali se dá též vhodně kombinovat s návštěvou okolních indonéských ostrovů jako je Lombok, Jáva, Komodo nebo Flores, a to i v rámci např. jednodenních či vícedenních výletů.

Máme s Bali osobní zkušenost, proto jsme schopní vám vybrat vhodnou kombinaci ubytování (doporučujeme minimálně 2 místa) a naplánovat dovolenou dle vašich představ a zájmů.

The St. Regis Bali Resort *****

The St. Regis Bali leží na nejlepší části pláže Nusa Dua a kombinuje nádherná panoramata moře a zahrad. Nechte se hýčkat proslulým butler servisem.

Hilton Bali Resort *****

Hilton Bali Resort leží na útesu s panoramatickým výhledem na oceán a na soukromou pláž Sawangan (Nikko), jednu z nejhezčích na Bali.

The Laguna Resort & Spa *****

The Laguna Resort & Spa leží na pláži Nusa Dua a je postavený kolem sedmi překrásných lagun a bazénů s plochou 5000m2 určenou k plavání.

Griya Santrian ****

Griya Santrian leží u jedné z nejhezčích částí pláže Sanur a je kousek od mnoha restaurací obchůdků. Každý host je brán jako součást rodiny.

Taman Sari Bali Resort & Spa ***

Taman Sari Bali leží v oblasti Pemuteran mimo rušná turistická centra. V rámci speciálního projektu je spolu s dalšími zapojen do obnovy korálů.

Amertha Bali Villas ***/*

Amertha Bali Villas je menší resort s vilami s vlastním bazénem v turisty méně dotčeném Pemuteran. Na dosah je národní park Bali Barat, Menjangan a Jáva.

Adi Assri Beach ***

Adi Assri Beach leží v klidnější oblasti Pemuteran na severozápadě, kousek od národního parku Bali Barat a ostrova Menjangan (podmořský park).

Komaneka at Bisma ****

Idylický resort v tropické zahradě vhodný pro aktivní rodiny a dvojice v klidné části Ubudu. Úchvatný výhled do zalesněného údolí řeky a rýžová políčka.

Pertiwi Bisma ***

Pertiwi Bisma leží v klidné části kulturního centra Ubudu. Jednodušší, ale kvalitní ubytování s výhledem do údolí řeky.

Desa Dunia Beda ***/*

Resort Desa Dunia Beda je postavený v jávském stylu a nachází se na ostrově Gili Trawangan. Ač butikový, rozprostírá se na velké ploše a v délce 170 m se táhne podél pláže.

Relax Dive Bali ***/*

Příjemný hotel na severovýchodě Bali s českým personálem. Potápěči i dvojice zde najdou to, co hledají.

Je jedno, zda upřednostňujete přírodu, nebo zda máte raději kulturní památky, Bali nabízí pestrou paletu možností výletů. Pro co možná nejlepší prozkoumání ostrova doporučujeme kombinovat alespoň 2 až 3 místa pobytu.

Ubud a okolí:

Město Ubud je kulturním a uměleckým centrem ostrova. V posledních letech je sice více než zaplněno turisty, s čímž souvisí ruch na hlavních ulicích, ale pořád má co nabídnout. Jeho atmosféra Vás pohltí. V okolí navštivte především Gunung Kawi – hrobky a chrám z 11. století, a posvátný chrám Tirta Empul, kde ze země vyvěrají léčivé prameny a místní společně s turisty stojí frontu, aby se jimi mohli omýt. Po cestě zpět navštivte terasovitá rýžových políčka Tegalalang alias Ceking (zde se rozhodně vyplatí jít od parkoviště kousek na sever až k restauraci Boni Bali a odtud procházkou zpět přes rýžoviště) Za návštěvu stojí také Goa Gajah (sloní jeskyně, svatyně z 9. století) a Yeh Pulu (reliéfy ze 14. století). V samotném Ubudu si určitě udělejte procházku do rýžovišť, dejte si balijskou masáž, navštivte jednu z výborných kaváren či restaurací, běžte na hodiny vaření či jógy a zavítejte také do Monkey Forestu, kde žije přes 700 rozmazlených opic.

Rýžová pole:

Mimo již zmíněných rýžových polí kolem Ubudu a teras v Tegalalangu nesmíme opomenout nádherné rýžové terasy u vesnice Jatiluwih a také nespočet dalších teras v oblasti Tabanan a kolem vesničky Sideman na východě.

Chrámy a paláce rozeseté po ostrově:

Ostrov bohů nabízí bezpočet chrámů k návštěvě. Mezi ten nejznámnější, který by jste si neměli nechat ujít patří rozsáhlý chrámový komplex Besakih pod sopkou Gunung Agung. Jedná se tzv. mateřský chrám Bali. Můžete, ale i nemusíte využít služby oficiálního průvodce, s ním máte větší volnost pohybu v rámci komplexu. Za návštěvu stojí též Taman Ayun (v oblasti Tabanan, vybudovaný v 17. století), menší Kehen Temple a rozsáhlejší Lempuyang na východě (7 stupňů, 1700 schodů, 2 hodiny, nádherný výhled, pozor na drzé opice). Oblíbenými a turisty obsypanými jsou též jezerní Danu Beratan (navštivte ho

pouze po cestě na další z výletních míst) a dvojice chrámů vhodných pro pozorování západu slunce Tanah Lot (oblast Tabanan, chrám se nachází na skále a je oddělený při přílivu vodou od pevniny) a Luhur Uluwatu (na jihu na polostrově Bukit). Mimo chrámů stojí za návštěvu též vodní palác Taman Soekasada Ujung užívaný královskou rodinou k odpočinku a přijímaní návštěv a vodní park Tirta Ganga.

Plážová turistika:

Bali má na jihu pláže se zlatým až bílým pískem či na severu s vulkanickým. Na jihu na poloostrově Bukit navštivte rozhodně pláž Nusa Dua s několika hotelovými resorty, nádhernou Nikko beach (u hotelu Hilton), dlouhou a ke koupání nevhodnou Nyang-Nyang a Balangan. Hned nad poloostrovem Bukit leží na západě oblíbená pláž Jimbaran a na východě Sanur. Pokud si uděláte výlet k památkám na východě udělejte si zastávku na Virgin Beach s bílým korálovým pískem a s pěkným šnorchlováním. Severní pobřeží má sice méně atraktivní vulkanický písek, ale na druhou stranu o to bohatější podmořský život. Vyzkoušejte buď na severozápadě oblast Pemuteran (umělé konstrukce pro růst korálů pod vodou) a na severovýchodě oblasti Amed a Lipah.

Pro milovníky zvířat nabízí Bali dvě zoologické zahrady Kebun Binatang (Bali Zoo) případně Bali Safari and Marine Park. Některé v obou místech nabízené programy mohou být zajímavým zpestřením dovolené (jako např. snídaně s gorilami). Doporučujeme však především navštívit motýlí park v oblasti Tabanan a případně též ptačí park s 250 druhy ptáků (mezi Sanurem a Ubudem). Naopak pro milovníky flóry, pokud pomineme nespočet možných výšlapů přírodou v rámci vnitrozemí, se na ostrově nachází největší a nejrozmanitější botanická zahrada v celé Indonésii Kebun Raya Bali s příjemným klimatem (leží v nadmořské výšce 1300m v oblasti Bedugul)

Okolní ostrovy:

Bali nabízí hned několik zajímavých možností výletů na okolní ostrůvky a ostrovy, které jsou zároveň vhodné k potápění či šnorchlování. Na severozápadě je to ostrůvek Menjangan (Jelení ostrov), který je součástí přírodní rezervace, na severovýchodě ostrůvky Gili Meno, Trawangan a Air a na východě pak Nusa Lembongan a potápěčský ráj Nusa Penida.

Turistika

Pokud máte rádi treking a nebojíte se středně těžkých až náročných výšlapů máme pro vás hned několik tipů. Mezi ty náročnější treky patří výstup na aktivní sopku Gunung Agung či na neaktivní Gunung Batukaru. Počítejte s nočními více než 8 hodinovými výstupy (chodí se na východ slunce). O něco méně náročný je výšlap na aktivní sopku Gunung Batur, zde počítejte s více než 4 hodinovým výletem, který lze ukončit návštěvou přírodních horkých pramenů. Opět se začíná nad ránem, aby jste stihli východ slunce. Pokud budete ubytování v oblasti Pemuteranu doporučujeme též +- půl denní výlet přes noc na Jávu na sopku Gunung Ijen, kde se těží síra a v samotném kráteru se nalézá nejkyselejší jezero na zemi (plné kyseliny sírové s doslova vařící vodou), případně do národního parku Bali Barat. Všechny výše zmíněné treky absolvujte pouze s průvodcem. Pro méně zdatné milovníky přírody nabízí Bali lehčí turistiku v podobě návštěvy několika krásných vodopádů nebo procházky kolem jednoho z jezer. Z vodopádů doporučujeme často navštěvovaný Munduk, či méně frekventované Banyumala, Sekumpul, Aling-Aling (kaskáda 7 vodopádů) nebo Yeh Mempeh (Moboran z Loviny).

Golf

Pro golfové nadšence se nabízí pět 18ti jamkových hřišť. Mezi top světovou špičku lze zařadit mistrovské Nirwana Bali Golf Club, 72 PAR (6805 yardů), které navrhl Greg Norman a které patří dlouhodobě mezi 100 nejlépe hodnocených hřišť na světě. V rámci Asie a Pacifiku je druhým nejlepším a v Indonésii lepší nenajdete. Naleznete ho blízko chrámu Tanah Lot na jihozápadním pobřeží. Svou polohou u útesů, výhledem na chrám a obdělávanými rýžovými políčky je jedním z nejfotografovanějších hřišť světa a též je díky svému terénu výzvou a zároveň snem každého golfisty. Vozíky a nápoje jsou v ceně.

Dalším z hřišť o kterém je nutné se zmínit více je nedávno renovované mistrovské Bali National Golf Club, 72 PAR (7166 yardů), které je hodnoceno v rámci Asie a Pacifiku jako 5té nejlepší. Leží u pláže Nusa Dua hned u hotelu St. Regis a navržené duem Nelson-Haworth. Nabízí hráčům hned dvě různá prostředí pro hru, kopcovitější s tropickou vegetací a nádhernými výhledy na oceán a rovinatější s kokosovými palmami a umělými jezírky.

Mezi další oblíbená a dobře hodnocená hřiště patří mistrovské 85 hektarové New Kuta Gold, 72 PAR (7515 yardů), rozkládající se západě poloostrova Bukit, Bukit Pandawa Resort & Golf ležící na stejném poloostrově a v neposlední řadě klasické Handara Golf & Resort Bali, 72 PAR (7024 yardů), ležící v nadmořské výšce nad 1100m v oblasti Singaraja kousek od jezera Beratan s celoročně příjemnějšími teplotami.

Potápění

Vyznavači potápění najdou na Bali nejen pestrý podmořský život, ale i několik vraků. Na severozápadě doporučujeme navštívit oblast Pemuteran spolu s ostrovem Menjangan, zde vyzkoušejte i vrak málo navštěvované dřevěné lodi Anker Wreck, dále pak pro milovníky makrofocení Secret Bay. Na severu naštivte Tulamben se světoznámým vrakem USS Liberty a na severovýchodě oblast Amed a zdejší bohatý podmořský život (hojné jsou zde i červené chobotnice a trnuchy). Zajímavá je též oblast v zátoce Padang Bai, kde je hned několik zcela rozdílných lokalit. Ve výčtu nesmí chybět ani pár míst kolem Candidasa a na východě malinký Gili Selang. Nejlepší zážitek však budete mít z návštěvy ostrovů Nusa Lembongan a Nusa Penida, zde bývají k vidění manty a měsíčníci.

Potápět se dá na Bali celoročně, ačkoliv podmínky a vhodné lokace se během roku mění. Voda tu totiž mívá na většině míst i v chladnějších měsících přes 26 stupňů (vyjma Nusa Penida a Secret Bay). Od prosince do března je sezóna dešťů a je tu tedy i méně potápěčů, ale na severu, sevorozápadě a též východě je to mírně na úkor viditelnosti. V tomto období je alternativou jet na Komodo, kde je v tuto dobu sezóna mant.

Nejlepší podmínky k potápění u Tulambenu a Amedu jsou duben-červenec a říjen-listopad. Viditelnost v tuto dobu dosahuje 40 metrů.

Okolo Nusa Lembongan a Nusa Penida jsou podmínky vhodné celoročně a viditelnost je mezi 20 až 30 metry. Teplota vody je obvykle 25 až 26 stupňů s výjimkou sezóny měsíčníka, kdy spadne teplota na 20 stupňů. Měsíčníci, žraloci a další ryby otevřeného moře se vyskytují nejvíce mezi červnem a zářím, což je také doba kdy moře je více neklidně díky monzumovým větrům (měsíčníci nejvíce srpen až září). Pro pozorování mant doporučujeme období duben až červen, ačkoliv jsou k vidění téměř celý rok.

Surfování

Bali je i rájem surfařů, a to především v období od dubna do listopadu, kdy jsou nejlepší vlny. Kdo ze serfařů by neznal oblast Kuty (vhodnou i pro méně zdatné) a jihozápadní pobřeží Bukitu (pro ty již zkušenější). Mezi nej místa na pobřeží Bukitu patří Uluwatu s top vlnami a krásným výhledem na útesy a chrám na nich, méně známý Suluban, Padang Padang, kde jsou silné stabilní vlny a konají se tady pravidelně mezinárodní závody, Impossibles s neměnnými parádními barely, Balangan a Green bowl na jihu. Zajímavé jsou mimo Bukit též některá místa na ostrůvku Nusa Lembongan (zejména Shipwreck).

Pro začátečníky je pak nejlepší Kuta, Tuban Beach kousek od letiště, Legian, Seminyak, Echo Beach v Canggu.

Podobné destinace

Srí Lanka

Srí Lanka

Přívětiví lidé mají co na svém ostrově ukázat. Ať už se jedná o kulturní trojúhelník s památkami, čajové plantáže, nebo pobřeží lemované plážemi.

Malajsie

Malajsie

Malajsie je země kontrastů nabízí velkoměsta s moderní i historickou architekturou, bílé pláže s vilkami nad vodou, džungle i golfová hřiště.

Vietnam

Vietnam

Krajina posetá rýžovými políčky, dlouhé pláže, rušná, ale nikdy nudná města, milí a pohostinní lidé, to jsou jen střípky z toho, co Vietnam nabízí.

Thajsko

Thajsko

Země chrámů, palem a pláží. Mumraj velkých měst i klidná zákoutí luxusních resortů. Kombinovat můžete poznání s relaxací.


Nahoru