Kuba

Fascinující kout Karibiku
Chci se vydat na Kubu

Když se řekne Kuba, většina z nás si nejspíše jako první vybaví Fidela Castra a komunismus. Není to ale pouze o chudobě, nesvobodě a diktatuře. Díky komunismu je na ostrově jedinečná atmosféra, kterou jinde nenajdeme. Kromě bohaté historie a památek Kuba nabízí úžasné pláže, přírodu, plantáže s tabákem. V hlavním městě Havaně a dalších městech můžete pozorovat veselé místní obyvatele. Kubánci totiž život opravdu žijí. Je to hrdý národ a přijít do kontaktu s místními je určitě nezapomenutelný zážitek. 

PODMÍNKY CESTOVÁNÍ COVID

HLAVNÍ SEZÓNA
listopad – duben (období sucha) květen – červenec ( období dešťů, krátké vydatné bouřky)
období hurikánů: srpen – říjen
DOPRAVA
odlety z Prahy a Vídně
let z Evropy trvá kolem 20 hodin v četně mezipřistání
cena letenky začíná na 17.000,–Kč
DELEGÁT
anglicky hovořící
OČKOVÁNÍ
není povinné, doporučujeme hepatitidu A,B, tetanus
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
nutné vyřídit turistickou kartu před odletem na Kubánském konzulátu v Praze. Karta stojí 630,–Kč
pokud je let přes USA při návratu do ČR jsou nutná víza do USA a to i při tranzitu (ne jen ESTA)
ČASOVÝ POSUN
– 6 hodin

Mapa a více informací o destinaci ↓

Základní info ke Kubě

Kuba, objevená Kryštofem Kolumbem v roce 1492 patří k souostroví Velké Antily. Jedná se o největší ostrovní stát v Karibiku. Délka kubánského pobřeží dosahuje kolem 3735 km a šířka 100 km. Kuba se nachází v severním Karibiku a omývá ji Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán. Hlavním městem je Havana. Na Kubě žije 11,3 milionu obyvatel. Z toho 51% mulatů a mesticů, 37% kreolů a 11% afrického původu. Převážná část populace žije ve městech. Úředním jazykem je španělština ale domluvíte se i anglicky. Co se týče náboženství, 58% tvoří ateisté, praktikujících katolíků je asi 39,5% a protestantů 2,5%. Třetinu území pokrývají zalesněné, stále zelené tropické hory a vysočiny. Zbytek tvoří planiny, kde se chová dobytek a pěstuje se cukrová třtina, káva, tabák, citrusové plody a rýže. Kubě najdeme kolem 8000 druhů rostlin. Více než polovina jsou endemity.

Počasí na ostrově Kuba

Podnebí je subtropické bez větších rozdílů teplot mezi ročními obdobími. Kuba má 2 sezony. Suchou od listopadu do dubna a dešťovou od května do října. Nejvíce prší v září a říjnu. Hurikány přicházejí od srpna do října. Nejvíce postižená je západní část ostrova. Průměrná teplota v nejteplejších měsících se pohybuje kolem 27 stupňů. Je zde vysoká vlhkost vzduchu, což umocňuje pocit ještě většího horka. V nejchladnějším měsíci únoru kolem 22 °C. 

Historie

V roce 1492 byla Kuba objevena Kryštofem Kolumbusem, který si myslel, že připlul do Japonska. Tento ostrov mu tak učaroval, že ho považoval za ráj na zemi. Historie Kuby je velmi obsáhlá ale pokud se na ni podíváme jako na celek, uvidíme střídání období prosperujícího obchodu a naopak úpadku. Vše nejvíce ovlivňovala politika, která nikdy nebyla transparentní proto se nemůžeme divit místním obyvatelům, že vzdor a rebelství mají v sobě. Revoluce Kubu provází už od nepaměti. Původní obyvatelé ostrova byli nomádští lovci a sběrači, které později vytlačily kmeny z Jižní Ameriky – Taínové. Většinu z nich postupně zahubily nemoci z Evropy z Evropy a zbytek se stal otroky. Nynější obyvatelé tedy nejsou původní. Evropští kolonizátoři drancovali Kubu, zásobili Evropu cukrovou třtinou a tabákem. Španělé Kubu vykořisťovali a to se místním obyvatelům nelíbilo. Útisk byl neúnosný, Kubánce sužovala chudoba, chyběly předměty denní potřeby. I nejzákladnější věci se musely dovážet.

Politická situace a nespokojenost vedly k desetileté válce (1868 – 1878), která ale pro Kubánce skončila prohrou. Výsledkem bylo ale zrušení otroctví. Další válka, kterou Kubánci prohráli byla válka s Amerikou. Jedním z dalších problémů bylo vítězství Geraredo Machado ve volbách. Toto období bylo obzvlášť těžké. Zemi zachvátila korupce, vraždy, přízná nařízení vůči obyvatelům, chaos. Tento čas navíc prohloubila finanční krize. Prezident byl nakonec svržen a nahrazen Fulgencio Batista. Za jeho vlády vznikly velké rozdíly mezi lidmi. Dále se prohlubovaly problémy obyvatelstva, Kuba byla centrem zločinu. Pak přišel na řadu Fidel Castro a jeho revoluční odboj, který měl sesadit Batistovu vládu. Odboj podnikl několik rebelských akcí ale nakonec byl potlačen a Castro poslán do vězení. Tam měl být 15 let ale nakonec zde strávil jen zlomek času a po propuštění plánoval další odboj. Ve vedení odboje byl také Ernesto „Che“ Guevara. Spolu s dalšími revolucionáři pořádali záškodnické akce na zkorumpovaný režim. Nakonec se Fidelovi podařilo zmocnit vlády. Fidel Castro usiloval o skutečně nezávislou Kubu. Přesto, že se Castro snažil o znovuzískání přírodního bohatství, nezávislosti na USA a odstranění neokoloniální závislosti na ostatních zemích, situace se opět měnila. Castro přerozdělil majetek, podniky a majetky znárodni, zakázal soukromé podnikání. To vedlo k emigrací bohatšího obyvatelstva. Nastal celkový úpadek hospodářství. Byly obnoveny vztahy se Sovětským svazem, který Kubě výrazně pomohl. To se nelíbilo USA a postupně přerušili diplomatické styky s Kubou. Spolu s obchodním embargem, které na Kubu uvalili spojené státy se chudoba místních obyvatel opět prohloubila a tak tomu je bohužel i dnes. Jediné co Kubu v posledních letech drží nad vodou jsou příjmy z turismu a vývoz vlastních produktů.

Měna

Na Kubě jsou 2 oficiální měny. Národiní peso ( Peso Nacional) – CUP a konvertibilní peso ( Peso Convertible) – CUC. Nákupy za Národní peso jsou omezené, pro turisty je tedy lepší si vyměnit CUC. Běžně ve větších městech zaplatíte i kreditní kartou.

Bezpečnost

Kuba je bezpečná destinace, kriminalita tu není nijak vysoká ale je potřeba si dávat pozor, jako všude jinde na světě. Nenosit u sebe velký obnos peněz. Ve městech se mohou vyskytovat kapsáři, kteří vyhledávají nepozorné turisty. V turistických oblastech jsou všudypřítomní policisté.

Melia Buenavista *****

All Inclusive resort pouze pro dospělé v nádherném prostředí Karibiku, s průzračnou vodou a bílým pískem na pláži.

Royalton Cayo Santa Maria *****

Kombinujte okouzlující kulturu Kuby s luxusem při relaxaci. Royalton Cayo Santa Maria je určený pouze pro dospělé, proto zaručuje naprostý klid na bílé písečné pláži. Resort je určený náročným klientům hledající odpovídající kvalitu.

Royalton Hicacos *****

Luxusní resort pouze pro dospělé na ostrově Varadero. 

Paradisus Rio de Oro *****

Pětihvězdičkový hotel nacházející se v klidném prostředí přírodní rezervace. Nepřijímá děti do 18 let.

Gran Hotel Manzana Kempinski *****

Luxusní hotel v samém srdci staré Havany, který bude vaším útočištěm při poznávání tohoto energií nabitého města.

Havana

Rytmy salsy, vůně doutníků, v ulicích staré americké limuzíny. Město vystavěné s elegancí starých španělských měst, tepající americkým rytmem života s evropskou kulturou a neduhy a hříchy celého světa. Dnes směsice z dob kolonialismu, kapitalismu a období dekadence, přetvářená více než půl století Castrovou vládou, působí trochu bizardně. Díky americkým limuzínám působí každé parkoviště jako muzeum. V historickém centru najdeme honosné domy, vznešené koloniální paláce, přepychové městské vily. V roce 1982 vyhlásilo UNESCO La Habana Vieja (Starou Havanu) světovým kulturním dědictvím. Ve staré Havaně jsou krásná náměstí, muzea, památníky, galerie, kostely, chrámy a další historické budovy. Jeden den nestačí na prohlídku úplně všeho.

Procházku Havanou je nejlepší začít na náměstí Plaza de la Catedral, které je se svými paláci a sloupořadím snad nejkrásnější v celém historickém centru. Náměstí vévodí katedrála sv. Kryštofa, která se stala největším reprezentantem kubánského baroka. Dá se vyjít nahoru na věž katedrály a naskytne se vám krásný výhled na celé město. U vstupu do Havanského zálivu a pevnosti La Punta začíná havanský Malecón. 7 km dlouhé nábřeží s promenádou. Navržen byl podle New Yorského Riverside drive v roce 1901, tehdy jako pěší zóna podél oceánu. Později se z něj stala šesti proudá silnice mezi starou a novou Havanou. Tento legendární bulvár je nejdelší ulicí Havany a jedním ze symbolů města. Setkávají se zde místní, prodejci všemožných věcí, pouliční umělci.

Dominantní stavbou Havany je budova Capitolio Nacional, otevřená v roce 1929 a do roku 1959 sídlo Komory reprezentantů a Senátu republiky. Velkolepá architektonická památka, 92 metrů vysoká je replikou budovy kongresu ve Washingtonu. Dnes v Capitoliu sídlí Kubánská akademie věd a Národní vědecko-technická knihovna. Hned za Capitoliem stojí jedna z nejstarších manufaktur na doutníky Real Fábrica de Tabacos Partagás. Pracuje zde na 400 zaměstnanců, kteří dodnes balí doutníky ručně.

Finca La Vigía byla od roku 1940 Hemingwayovým domovem. Je to statek na východním okraji Havany. La Vigía se stala místem, kde vytvořil část svého velkolepého díla. Palmy a oleandry zdobí terasy a v okolí domu bují zeleň. Muzeum je otevřeno veřejnosti ale lidé mohou pouze nahlédnout dovnitř domu aby se neponičily věci, které zde zůstaly.

Trinidad

Trinidad jedno z nejstarších měst Kuby a po Havaně nejvíce navštěvované leží na úpatí pohoří Guamuhaya des Escambray u pobřeží Karibského moře. v 17. století byl Trinidad velmi frekventovaným přístavem, překladištěm zboží a centrem obchodu s otroky. Mnoho otroků pracovalo na okolních plantážích. Mírné podnebí, výhodná poloha přístavního města, úrodná půda, cukr a chov dobytka. To vše příspívalo od 18. století k tzv. zlatým časům města. Nyní je nejdůležitějším příjmem města turismus. Koloniální čtvrť s pestře natřenými zdmi domů je chráněnou památkou UNESCO.

Údolí Viňales

Jeden z nejhezčích přírodních útvarů na Kubě je Údolí Viňales, které přitahuje milovníky přírody a hlavně tabáku. Vápencová oblast je známá skalnatými převisy. Pěstuje se zde snad nejlepší tabák na světě. Zelené plantáže a malé chatky pokryté palmovým listím a obklopené královskými palmami leží v jakési surrealistické krajině, v níž dominuje na tucet zeleně porostlých vápencových hor – mogotes. 

Varadero

Ty nejhezčí pláže na poloostrově Hicacos. Dlouhé písčité pláže a ty nejlepší hotelové řetězce. Není to ta autentická Kuba jako vidíte ve vnitrozemí ale i super koupání patří neodmyslitelně k této zemi. Varadero je největší turistické středisko na Kubě. Můžete si tady zahrát golf, potápět se, nebo se jen tak povalovat na krásné pláži s palmovým hájkem.

Guantanamo

Provinční město vyprahlé žárem slunce, které zde pálí snad nejvíc na ostrově je známe vojenskou základnou USA. Po ukončení války za nezávislost umožnil tzv. Plattův Amendment Spojeným státům neomezený pronájem 117 km2 území kolem přístavu v zátoce Guantanámo. Proklamovaným cílem USA bylo chránit získanou nezávislost Kuby ale doopravdy jim šlo o kontrolu území a strategicky významných částí Karibiku.

Cienfuegos

Perla jihu, jak se tomuto městu přezdívá. Kombinuje francouzský šarm a karibskou příchuť. Leží asi 260 km jihovýchodně od Havany. Díky zachovalé architektuře v jednotném stylu bylo zařazeno na seznam dědictví UNESCO. Velkorysé budovy z 19. století připomínají dobu, kdy bylo město jedním z nejbohatších  producentů  cukru na Kubě.

 

Jak cestovat na Kubě? 

Vaše dovolená může začínat v Havaně, kde můžete strávit 1-2 dny, poté určitě stojí za to navštívit úžasný přírodní skvost údolí Viňales, kde se pěstuje tabák. Dle libosti pak můžete navštívit i jiná města a poté se přesunout na pláž. Poradíme vám s programem na celou dobu vašeho pobytu. 

Pláže

Pravděpodobně většina z cestovatelů na Kubu se těší na koupání u moře. A je na co se těšit. Nejznámější středisko Varadero nabízí kvalitní ubytování na poloostrově Hicacos a skvělé koupání na dlouhé pláži s tyrkysovou vodou. Skvělé koupání a pláže jsou také na ostrovech Cayo Coco, Cayo Largo, Cayo Santa Maria, Cayo Ensenachos, Cayo Guillermo. Na Kubě je nespočet krásných ostrovů a pláží. Stačí si vybrat. 

Potápění

Kuba má druhé největší korálové útesy na světě a stala se synonymem pro pestré a vzrušující podmořské dobrodužství. Zajímavá oblast pro potápění je Jardines de la Reina. Jedná se o přísně chráněnou mořskou rezervaci. Pokud se ubytujete v jakémkoliv hotelu, bude zde možnost jet se potápět a místní vás zavezou na to správné místo. Isla de la Juventad neboli ostrov mládeže také nabízí možnosti potápění. Uvidíte korály, jeskyně, želvy, barakudy, rejnoky. 

Golf

Ani golfisté nepřijdou o zábavu. Na Varaderu se nachází 18-jamkové hřiště. 

Ochutnejte rum a doutníky

Kubánský rum a doutníky jsou rozhodně symbolem Kuby. Díky dobrému klimatu a úrodné půdě se zde daří cukrové třtině. Kvalitní surovina je základem pro celosvětově známé rumy. Vychutnejte si klasický hnědý rum a nebo bílý, který je základem pro míchané koktejly jako jsou Cuba Libre nebo Mojito. Tradice doutníků sahá do minulosti. Říká se, že tamní obyvatelé kouřili smotky tabákových listů ještě dávno předtím, než Kryštof Kolumbus nedopatřením objevil Nový svět. 

Projeďte se americkým veteránem

V ulicích Havany ale i jiných městech uvidíte spoustu starých aut přivezených z Ameriky z dob 50.-60. let. Auta se dají pronajmout i s řidičem, který vás sveze kolem Havany. Města na Kubě jsou živým muzeem těchto aut. Můžete tak nasát atmosféru města trochu jiným způsobem.

Dovolená s dětmi

Jelikož je Kuba velmi turistická země a turistické lokace jsou srovnatelné s evropským standardem, není problém vzít na ostrov děti. Hotely (které přijímají děti) jsou vybavené dětskými kluby, průlezkami a je pro ně připraven program či přímo animační tým, který se o ně postará. Na většině pláží je voda mělká takže je to ideální brouzdaliště pro děti.

 

Podobné destinace

Mexiko

Mexiko

Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

SAE - Emiráty

V Emirátech nic není nemožné. Moderní metropole jako je Dubaj nabízí nejluxusnější hotely na světě, nákupní střediska a noční život. Pro milovníky teplého moře a krásných pláží je tu východní pobřeží Emirátů.

Mauricius

Mauritius

Ostrov Mauricius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Seychely

Fregat Island

Liduprázdné bílé pláže s žulovými balvany a palmami dokreslující smyslnost této země. Doporučujeme kombinaci dvou a více ostrovů.


Nahoru